ryzen de dual ram vs frekans vs gecikme değeri

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
merhaba arkadaşlar. ryzen çıkalı 3 sene oldu nerde ise ve bi şehir efsaneleri bitmedi. bunları madde madde yazayım diyorum.
1. ryzen ddr4 sorunlu.
yok öyle bi şey. en azından ryzende yok sadece :) benim intel tanıdıklarımda da aynı sorunlar var. h81 anakartlı sisteme de aynı şekilde yüksek frekanslı ram takamıyorsunuz. neden çipset değil aslında. nedeni anakartların katmanları ile alakalı.
arkadaşlar anakartlar çeşitli katmanlarla üretilir. bu anakartın maliyetrini arttırır.
ekran kartları 8 katmanlı üretiliyor. ama bu onlarda çok bi önemli değil. çünküzaten ufak oluyolar farkında iseniz. oysa en ufak anakart bile bi 1080 ti boyutunda. şimdi onun 8 katmanlı olması çok önemli olmuyor. sıkışık alan zaten. ufak olduğu için 8 tane bakır yolu üst üste koyabiliyorsun. kontrol daha kolay. ama koca bi anakartı 4 katmantan sonra üretmek baya zorlaştırıyor işi. ddr4 ise yüksek frekans için en az 6 katman anakart istiyor arkadaşlar. çünkü pin sayısı yüksek. düşük katman olursa şase ve enerji pinlerinin bi kısmı iptal ediliyor. işte o iptal edilen pinler enerji akmasını engellemiyor. ama kapasitans oluşturuyor. benim gibi dinazorlar bilir. eskiden ideler vardı. sonra ultra ide çıktı. soketler tamamen aynı idi. sadece enerji ya da eksi pinleri çiftleniyordu. bu sayede 40 pin olan ide hattı 80 pine çıkıyordu. aslında teller inceliyordu. yani akım aynı idi. zaten o sinyal hattı idi. akım değil. ama birbirinden bağımsız kablolar kapasitansı azaltığı için hdd lerden rastgele veri aktarımları falan baya hızlanırdı.
tabii bu bağlantı . cd ye taktırılmazdı. düşen kapasitans, aşırı veri aktarımı cd nin yazmacı ile bi senkron kopukluğu yapmasın diye. işte aynı mantık.
bu kapasitans pis bi şey arkadaşlar. enerji ilettirmez, sinyali filtreler. kafayı çizdirtir. işte amd nin ilk çipsetlerinden a320 ler zaten tam ryzen desteğine de sahip olmadığı için 4 katmanlı üretilmiş. ve bu anakartlarda 3000 ve üstü ram frekansını unutun derim. 3000 üstü ram frekansı için en düşük 6 katman anakart gerekiyor. bu konuıda da b350m in üst düzeyleri, şey b450 lerin de üst düzey anakartları lazım:)
en düşük msi x470 g p modelinde var bu destek bildiğim. ben 2133 lük rami 3000 mhz de çalıştırdım. o anakartta. ama tavsiye ediyor muyum? paranız yoksa ve sistemi takip eden bi adamsanız alın :)
intelde de aynı sorunlar var arkadaşlar. açın bakın denk gelen geliyor. aynı rami intelde de düşük anakarta takarsanız bu katman meselesi yüzünden sapıtmalar oluyor.
2. dual ram pc yi uçurur.
arkadaşalr. bunun bi gerçekliği bulunması için o kadar değişkene ihtiyaç var ki. anlatamam.
öncelikle dual ram nedir onu anlamak lazım.
aida 64 açtığımızda cpu sekmesinde der ki tek kanal ram, 64 bit 2 kanal ram 128 bit. elnizde i7 920 varsa 3 kanal 192 bit der.
hani şu ekran kartları da bol bitli ya. işte bu konu o :) ram kontrolcüsünün desteklediği kanal sayısı. unutmayın. her bi kontrolcü maks 2 modül destekler. yani tek sayılı ram takarsanız çoğu zzaman single çalışacaktır.
peki ram dual ise performansa etki eder mi? arkadaşlar eğer işlemciniz ryzense çoğu ekran kartı zaten darboğazsız çalışır. benim işlemcim 1200, 4 ghz e çıkıyor. ekran kartım 960. bilien bilir. 570 in bi tık altı. ya benim işlemci çoğu zaman 1.5 ghz den bile yukarı çıkmıyor. ki bu frekanslarda önbellekleri parka giriyor ve pci hızları da düşüyor. yani zaten kartımı yakıcak derecede zorlarken işlemci yatıyor. dual ram olsa fps ye ne etki edicek ki?
standarttır. en düşük fps i işlemci, en yükseği ekran kartı verir. zaten kart 99 da. daha ne fps i vericek. ki bunu ryzen ilk çıktığı zmanlarda da demiştim. elinizde 1080 sli yoksa ya da apu işlemciniz yoksa dual ramin faydasını göremezsinz.
neden apu işlemci derseniz. abi apular cpu nun kısımları kırpılıp yerine gpu eklenerek oluşmuş silikonlar. önbellek fpu vs vs yarısı yok. adam basmış frekansı. ki bu işlemciler cf ve sli de yapmıyor bilirsiniz.
işte bu konularda işlemci herhangi bi gpu yu yük altında besleyemiyor. bu yüzden çoğu yerde dedim 2200 g ye 1050 ti bile takarken 2 kere düşünün diye. çünkü işlemci zayıf kalıcak. işlemci kendi içinde darboğaza girer. he fps verdirir. ama küt küt de düşer. ki bi kaç arkadaştan bu konuda şikayet de almıştım. işte bunlar ramlerini dual yapabilir. ama hali hazırda 1300x kullanıyorsanız sizde 1070 yoksa zor darboğaza girersiniz. işte onlar duali düşünebilir. ama 1200 ve 1050 ti türü sistem topluyorsanız ya da 2300x ile, bence dualden çok şey istemeyin. hem yapsa ne farkedikceksiniz ki? ben size diyim hiç bi farkı olmayacak.

Desktop-Screenshot-2019.06.04---22.59.04.98.png
Desktop-Screenshot-2019.06.04---22.55.14.30.png
Desktop-Screenshot-2019.06.04---22.52.24.37.png
Desktop-Screenshot-2019.06.06---00.12.21.09.png
Desktop-Screenshot-2019.06.05---20.12.59.46.png
Desktop-Screenshot-2019.06.05---02.37.45.67.png
Desktop-Screenshot-2019.06.05---02.32.59.36.png

son 8 9 resmi rastgele attım arkadaşlar. çok da seçmedim. aralarında vsynic açık olanlar da var. bfv falan resimleri de var.ıonları da almadım. ama gördüğünüz gibi vsynic in neden olduğu anlık cpu çıkışları haricinde çok da lazım olmuyor işlemci . tek kanallı 3 ghz de ramlerim ve çğu zaman işlemci yatıyor. crysis 1 2 3 bf1 falan genelde yatıyor işlemci. hep de yatıcak.
ben buraya 100 lerce resim de atabilirim ama bu sizin sadece kafanızı karıştırır. ama şöyle diyeyim. zaten ekran kartım yapacağını yapıyor. en düşük ayara da geçsem bi ayar var. 300 fps sınırı. o işte işin sıkıntısı. zaten kartı geçtim oyunun kendi 300 fps üstü gösterttirmediği gibi ekran kartları belii yük yoksa kendini çalıştırmıyor. bu 10 yıldır var. ben burda çözünürlüğü ve bi ayarı dibine çektim mi kart bi noktadan sonra fps vermiyor ama işlemcim yüksek kalıyor. tabii yüksek dediğim %60 larda 70 lerde falan .ve bu noktada dual ramin sizce bi faydası olucak mı? çünkü kartın driver i frenliyor.
3. frekans- gecikme.
valla arkadaşlar bu konu hep sorunlu. ama şöyle diyeyim. gecikme o kadar önemli ise hiçbir ram ddr400 kadar iyi olamaz. 2.5 gecikmesi var :) ve harbiden amd nin ddr400 sistemleri ddr3 quadlardan seri idi:) çünkü ddr3 ün gecikmesi 9 diyemiyorum. asıl orda farklı şeyler var. o dönemler amd nin ram mimarisi benzersizdi :) sadece gecikmeye bağlı bi şey değildi. çünjkü bi ramin kendi erişim süresi ve bi de işlemcinin rame erişimi var. amd yaptığı işlemlerle ram gecikmesini 0 a yaklaştırmıştı o dönem için. şu anda zen 2 ile 0 ın altına düşürmeye çalışıyor resmen :)
aman size tavsiyem yeni ram alırken ne gecikmesine ne frekansına bakın. belki hiç bi şeyde tam işe yaramayan boyut ramde önemli :) arkadaşlar özellikle amd alıcaksanız piyasada tek modül alacağınız en büyük rami alın.. şöylke diyeyim. reklamlarda ne verdilerse en az 2 katı büyüklükte ram modülleri ille vardır. onlardan alın. faydasını görürsünüz. çünkü reklamlarda o anda biticek ramleri gösterirler hep. unutmayın. o ramlerden şimdi alırsanız seneye o ram yetmeyince bi kardeş ekleyemezsiniz. o rami aldıktan sonra da freklans mı gecikme mi kendinize göre uydurun.
4. amd marka seçiyor.
arkadaşlar amd marka seçmiyor. ram banklarının bazıları değişken frekanslara uyum sağlayamıyor sadece. ben de yaşadım bunu. gittim sıfır gibi aldım ramleri. ama beş para etmez çıktı. sonra çer çöpten çıkma ram taktım. istediğim zamanlamayı verdim.
5. intel ramde daha iyi.
arkadaşlar bu cümleri bi p4 anakart sahibine söylemeyin. sizi ekmek küreğiyle döver :) intelden bahsediyoruz. phenom ıı x6 yı geçmek için 9xx serisini çıkarıp-bu intelin de 9 manyaklığını anlamadım. hep amd den iyi işlemcilerini 9 diye çıkarıyor ve bu işlemcileri de soba oluyor :) - fx de batırınca 2600k yı 4 çekirdek yapmış bi firmadır. o günden 9. nesle kadar da i9 görmedik biz yaw :) o mu bize iyi hizmet sunucak? sadece ddr4 e yıllar önce geçmiş olmasınıun bi avantajı var. ama size daha önce dediğim gibi hala intelde bile sorun yaşıyan adam çıkıyor. özellikle ramini yükseltmek hızlandırmak isteyenler anakart değiştirmek zorunda.
sözün özü ne alırsanız siz size gerekeni almalısınız. sonra da kendinize uydurmalısınız arkadaşlar.
ha bu arada şehir efsanelerine de kulak asmayın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt