Router veya modem tavsiyesi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Amacım uzun ömürlü olsun, çekim gücü iyi olsun, aldıktan sonra servisle uğraştırmasın. 300 e çözülüyorsa çözmek isterim yok çözülmüyor 500 vermem gerekiyorsa onu da verebilirim
O zaman konuda bahsi geçen Mikrotik modelini alın derim.
Ama onun kurulumu meşakkatlidir, onu Türkiye distribütöründen alın (wi.com.tr), alırken de ayarlamaları yapmalarını isteyin.
Modeme bağlayıp, modemi de bridge (köprü) moduna alıp, öyle kullanın derim.

Konu hakkında birikimim yok ama onu belirteyim.
Sota Sota ya danışabilirsiniz.

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
26
Bu mikrotik router herhalde değil mi? Yani varolan modem olmadan tek başına kullanamam.
Ben modem 8 yıllık olduğundan almışken modemi yenileyeyim diye düşünüyorum.
Bir de aynı yerde laptop a speed test yapıyorum 1 mbit veriyor telefon ise 6-7 mbit veriyor bunun sebebi ne olabilir. Laptop da HP nin kaliteli bir modeli 10k fiyatı olan bir laptop anlam veremiyorum telden daha iyi olması gerekmez mi
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Şuan modeme 6 cihaz bağlanıyor bundan kaynaklı olabilir mi acaba

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu mikrotik router herhalde değil mi? Yani varolan modem olmadan tek başına kullanamam.
Bir de aynı yerde laptop a speed test yapıyorum 1 mbit veriyor telefon ise 6-7 mbit veriyor bunun sebebi ne olabilir. Laptop da HP nin kaliteli bir modeli 10k fiyatı olan bir laptop anlam veremiyorum telden daha iyi olması gerekmez mi
Bir sürü sebebi olabilir.
Öncelikle laptopun güç ayarlarına bakın.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Kargoyla 260tl'ye geldi. 2 gündür bir sıkıntısı olmadı. Arayüz biraz karışık geliyor ama kullandıkça alışılıyor, zaten aslında kurumsal kullanım için olduğundan bu da normaldir.

Güncelledikten sonra modemi köprü moduna alıp kurulum yaptım, Wifi ülke olarak Irak'ı bulamadığımdan Yeni Zelanda seçtim. b/g/n, 20mhz, 13. kanal'ı seçtim. Ftp sunucuyu, ssh'ı ve telnet'i kapattım; smb sunucuyu, UPnP'yi ve www-ssl'i açtım. Adguard DNS (DOH ile) kurdum. Cloud DDNS servisini ayarlayamadım, CGNAT'ta çalışıp çalışmadığını da bilmiyorum gerçi.

Samba dosya aktarımında ram kullanımı 55mb, işlemci kullanımı %10-%47 seviyesinde seyrediyor. Normal kullanımda ram 55mb'dan az, işlemci %5'den az kullanılıyor. Şimdilik 1 kablolu, 5 kablosuz cihaz bağlı.

Şöyle yapsan daha iyi olur dediğiniz yerler varsa deneyebilirim. Şu sitelere, kitaplara, youtube kanallarına bakarsan daha çok şey anlarsın derseniz yine bakmak isterim.

Yardım eden herkese, özellikle Sota Sota bey'e teşekkür ediyorum.

Current TX Power sekmesi şu şekilde:
Ekran-goruntusu-2021-03-17-154741.jpg

1 gün sonra gelen güncelleme: Router'a takılı USB bellekteki dosyaları silindikten sonra ram kullanımı 30mb'nin altına düşüyor. Sebebini bilmiyorum, açıklamak isteyen olursa sevinirim:hmm.
usb yazidiralan verilen bir kismini kendi belleginde tutmasindan kaynakli olduğunu düşünüyorum.

usb uzerine veri yazdir ram boş 55-60mb kadar düşecektir sonra reboot et 100mb ciktigini görürsün.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

hiz testi yapilirken agda baska cihaz olmamasi gerekir.

bilgisayarınız güncelleme paketi indiyor olabilir.
bilgisayarınızda virus olabilir. Haberiniz olmadan internetinizi trafiğinizi arttırır buda size internet yavaşlığı olarak döner.

1 Çevrimdışı

1234456

Yeni Üye
9 Mar 2021
20
usb yazidiralan verilen bir kismini kendi belleginde tutmasindan kaynakli olduğunu düşünüyorum.

usb uzerine veri yazdir ram boş 55-60mb kadar düşecektir sonra reboot et 100mb ciktigini görürsün.
Okuma yaptığımda oluyor aslında ama dediğiniz doğru gibi. Gerçi artık smb özelliğine de ihtiyacım kalmadı. NAS kullanımında gigabit'in nimetlerinden faydalanıyorum, 100-110 MB hızla dosya aktarımı ve torrent'e dosya bırakabilmek gerçekten rahat oluyor. Mikrotik tavsiye ettiğiniz için teşekkür ederim, ay boyu açık dursa da sıkıntı çıkartmıyor. Wifi sorunum da yok, evin her köşesinden çekiyor.

Evet, mikrotik router olduğundan modem de gerekiyor ama zaten ben de 5 yıllık modem kullanıyorum, bir sıkıntısını görmedim diyebilirim.
Mikrotik kurulumu biraz zahmetli ama Umut Barış Umut Barış Bey'in dediği gibi yapabilirsiniz. Veya Sota Sota Bey'in diğer tavsiyesi TPlink 841HP router'a bakabilirsiniz, bildiğim kadarıyla tplink'in arayüzü gayet kullanıcı dostu.

Normalde böyle olmaması gerekir; farklı zamanlarda testi tekrarlayın, test sırasında sadece bir cihaz bağlı olsun, herhangi bir indirme-yükleme yapılmadığından emin olun. Laptop wifi driver'ını güncellemeyi deneyebilirsiniz, çok düşük bir ihtimal ama windows sürümünüzde wifi sıkıntısı olup olmadığını araştırabilirsiniz (Microsoft bir yeri düzeltirken diğer yeri bozduğu için böyle şeyler olabiliyor. Bir ara bluetooth ile xbox oyun kolu bağlarken hata oluyordu, sonraki güncellemede düzeldi.).

Konuyla alakasız ama internet olarak hangi firmadan hangi paketi kullandığınızı sorabilirmiyim bir de?

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
26
Okuma yaptığımda oluyor aslında ama dediğiniz doğru gibi. Gerçi artık smb özelliğine de ihtiyacım kalmadı. NAS kullanımında gigabit'in nimetlerinden faydalanıyorum, 100-110 MB hızla dosya aktarımı ve torrent'e dosya bırakabilmek gerçekten rahat oluyor. Mikrotik tavsiye ettiğiniz için teşekkür ederim, ay boyu açık dursa da sıkıntı çıkartmıyor. Wifi sorunum da yok, evin her köşesinden çekiyor.

Evet, mikrotik router olduğundan modem de gerekiyor ama zaten ben de 5 yıllık modem kullanıyorum, bir sıkıntısını görmedim diyebilirim.
Mikrotik kurulumu biraz zahmetli ama Umut Barış Umut Barış Bey'in dediği gibi yapabilirsiniz. Veya Sota Sota Bey'in diğer tavsiyesi TPlink 841HP router'a bakabilirsiniz, bildiğim kadarıyla tplink'in arayüzü gayet kullanıcı dostu.

Normalde böyle olmaması gerekir; farklı zamanlarda testi tekrarlayın, test sırasında sadece bir cihaz bağlı olsun, herhangi bir indirme-yükleme yapılmadığından emin olun. Laptop wifi driver'ını güncellemeyi deneyebilirsiniz, çok düşük bir ihtimal ama windows sürümünüzde wifi sıkıntısı olup olmadığını araştırabilirsiniz (Microsoft bir yeri düzeltirken diğer yeri bozduğu için böyle şeyler olabiliyor. Bir ara bluetooth ile xbox oyun kolu bağlarken hata oluyordu, sonraki güncellemede düzeldi.).

Konuyla alakasız ama internet olarak hangi firmadan hangi paketi kullandığınızı sorabilirmiyim bir de?
Netspeed e yeni geçtim 35mbps paketine forumdan davet koduyla.
Tt 16mbps kullanırken böyle bir sorun yoktu aslında çekim sıkıntısı vardı fakat laptop dan 1 mbps alma gibi bir durum yoktu. Suçu netspeed e atacağım ama modemin dibinde 30mbps verdiği için bir şey diyemiyorum

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt