Router veya modem tavsiyesi.

1 Çevrimdışı

1234456

Yeni Üye
9 Mar 2021
20
Merhaba, Öncelikle bu uzun yazı için kusura bakmayın.
Evimizde Netspeed 75/8 internet ve Tp-Link TD-W9970 v3 Türk Telekom modemi kullanıyoruz. Modemi üç yıl önce (geçici olarak:kas) ikinci el almıştık; tahminen 5 yıllık bir cihaz. Geçen haftaya kadar sıkıntısız olarak kullanıyorduk ama geçen hafta ben de kablolu bağlantı yerine wi-fi’a geçmek zorunda kalınca modem teklemeye başladı, bilgisayar IP alıyordu ama modem arayüzüne bile bağlanamıyordum. Acaba artık modemi emekli etme vakti mi geldi diye düşündüm.
Normalde 70mb üzeri indirme yapabiliyorum ama indirme hızını 5mB'ye sabitliyorum, evdekilere 35mbps zaten yetiyor.
Raspberry pi üzerinde Nextcloud ve SMB/FTP kullanmak istediğimden gigabit lan portu modellere baktım ama Keenetic KeenDns de hoş duruyor, statik ip için aylık 15tl ödemeye gerek kalmaz diye düşünüyorum.
Hem KeenDns hem de gigabit port (ve odam içerisinde 5ghz Wi-Fi ac hızı) için Keenetic Omni cihazını modeme köprü moduyla bağlayıp ev halkının kullanımına sunmak; odamda ve evin köşe odasında kullanmak için de Xiaomi Mi a4 Giga alıp bilgisayarımı ve raspberry pi'i kabloyla bağlamak ne kadar mantıklıdır? Başka bir tavsiyeniz varsa dinlemek isterim.
Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,848
Bütçe ile ilgili bir durum. Önemli olan modemin donanımı ve çıkış gücü.

Sota Sota size yardımcı olacaktır. Bölümdeki konulara göz gezdirmenizi de tavsiye ederim.

Modem+Router şeklinde çözmeniz mantıklı olacaktır.
Araya soktuğunuz cihaz sayısı arttıkça gecikme ve kirlilik artacaktır.

1 Çevrimdışı

1234456

Yeni Üye
9 Mar 2021
20
Yakın zamanda ben problemimi Sota Sota tavsiyesi ile aşağıdaki gibi çözdüm. Bir bakın isterseniz.

Modem/Router Tavsiyesi
Sizin konunuzu da okudum ama tp-link hp ürünlerde gigabit port yok, gigabit switch alsam en azından 100tl daha ödemem gerekecek. Umut Barış Umut Barış beyin de dediği doğru ama tek cihaz yapınca mikrotik'e yönelmem gerekecek, o da hem daha maliyetli hem de KeenDns'i başka yollarla çözmem gerekecek.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,868
Sizin konunuzu da okudum ama tp-link hp ürünlerde gigabit port yok, gigabit switch alsam en azından 100tl daha ödemem gerekecek. Umut Barış Umut Barış beyin de dediği doğru ama tek cihaz yapınca mikrotik'e yönelmem gerekecek, o da hem daha maliyetli hem de KeenDns'i başka yollarla çözmem gerekecek.
mikrotikte dnsserver-vpnserver-hotspot-bandwidth-ftpserver
vb özellikleri vardır.
(keenetec mikrotik'in yaninda gameboy aleti gibi kalır)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,868

Mikrotik RB951G-2HND​

bu modelin portları gigabyte ve wifi çıkış gücü 1000mw'tır.

1 Çevrimdışı

1234456

Yeni Üye
9 Mar 2021
20
mikrotikte dnsserver-vpnserver-hotspot-bandwidth-ftpserver
vb özellikleri vardır.
(keenetec mikrotik'in yaninda gameboy aleti gibi kalır)
Evet biliyorum ama ekonomik durumumuz da malum... Gigabit port olsun deyince fiyat 650tl'ye çıkıyor. Benim için keenetic'in tek artısı KeenDns ile cgnat'ta olsak da ddns hizmetini kullanabilmek. Bunu başka şekillerde de çözerim, uğraşmakla alaklı bir durum ? (en kötü ihtimalle aws/azure sunucusu üzerinden hallederim). Ama fiyatı uğraşarak çözemiyorum ?.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,868
Evet biliyorum ama ekonomik durumumuz da malum... Gigabit port olsun deyince fiyat 650tl'ye çıkıyor. Benim için keenetic'in tek artısı KeenDns ile cgnat'ta olsak da ddns hizmetini kullanabilmek. Bunu başka şekillerde de çözerim, uğraşmakla alaklı bir durum ? (en kötü ihtimalle aws/azure sunucusu üzerinden hallederim). Ama fiyatı uğraşarak çözemiyorum ?.
pazarlık sünnettir.

1 Çevrimdışı

1234456

Yeni Üye
9 Mar 2021
20
Kargoyla 260tl'ye geldi. 2 gündür bir sıkıntısı olmadı. Arayüz biraz karışık geliyor ama kullandıkça alışılıyor, zaten aslında kurumsal kullanım için olduğundan bu da normaldir.

Güncelledikten sonra modemi köprü moduna alıp kurulum yaptım, Wifi ülke olarak Irak'ı bulamadığımdan Yeni Zelanda seçtim. b/g/n, 20mhz, 13. kanal'ı seçtim. Ftp sunucuyu, ssh'ı ve telnet'i kapattım; smb sunucuyu, UPnP'yi ve www-ssl'i açtım. Adguard DNS (DOH ile) kurdum. Cloud DDNS servisini ayarlayamadım, CGNAT'ta çalışıp çalışmadığını da bilmiyorum gerçi.

Samba dosya aktarımında ram kullanımı 55mb, işlemci kullanımı %10-%47 seviyesinde seyrediyor. Normal kullanımda ram 55mb'dan az, işlemci %5'den az kullanılıyor. Şimdilik 1 kablolu, 5 kablosuz cihaz bağlı.

Şöyle yapsan daha iyi olur dediğiniz yerler varsa deneyebilirim. Şu sitelere, kitaplara, youtube kanallarına bakarsan daha çok şey anlarsın derseniz yine bakmak isterim.

Yardım eden herkese, özellikle Sota Sota bey'e teşekkür ediyorum.

Current TX Power sekmesi şu şekilde:
Ekran-goruntusu-2021-03-17-154741.jpg

1 gün sonra gelen güncelleme: Router'a takılı USB bellekteki dosyaları silindikten sonra ram kullanımı 30mb'nin altına düşüyor. Sebebini bilmiyorum, açıklamak isteyen olursa sevinirim:hmm.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
27

Şuan evimde tt dan 8 yıl önce aldığım zyxel vdsl 2 modem var. Çekim gücü sıkıntısı yaşıyorum uç odalarda 35mbit internet 1 mbit e kadar düşüyor. Bazen aynı yerde 7-8 alırken bazen 1-2 ye düşüyor. Tahminim modemden kaynaklı olduğu. Bu sebeple çekim kalitesi iyi bir modem arıyorum.

Kısa bakınınca keenetic omni dsl ve asus u gördüm fakat ikisinde de olumsuz yorumlar mevcut. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,848

Şuan evimde tt dan 8 yıl önce aldığım zyxel vdsl 2 modem var. Çekim gücü sıkıntısı yaşıyorum uç odalarda 35mbit internet 1 mbit e kadar düşüyor. Bazen aynı yerde 7-8 alırken bazen 1-2 ye düşüyor. Tahminim modemden kaynaklı olduğu. Bu sebeple çekim kalitesi iyi bir modem arıyorum.

Kısa bakınınca keenetic omni dsl ve asus u gördüm fakat ikisinde de olumsuz yorumlar mevcut. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
Bütçe çok yoksa, aşırı kullanım söz konusu değilse keenetic olabilir belki. Bilemiyorum.

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
27
Bütçe çok yoksa, aşırı kullanım söz konusu değilse keenetic olabilir belki. Bilemiyorum.
Amacım uzun ömürlü olsun, çekim gücü iyi olsun, aldıktan sonra servisle uğraştırmasın. 300 e çözülüyorsa çözmek isterim yok çözülmüyor 500 vermem gerekiyorsa onu da verebilirim

Geri
Üst Alt