Rottweiler Irk Standartları

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Rottweiler ırk standarlarından bahsedelim. Kısaca da tarihcesini yazayım. Yarışmalarda bakılan hususların geneli bu şekilde olması gereken doğru rottweilerın özellikleri . yabancı kaynaklardan çeviri yapıldı bunlar ve Rottweiler ırk derneğinden alınan bilgiler. bu arada bende türkiye deki rottweiler ırk derneği denetim kurulu asil üyesiyim. 

F.C.I. – Standart No. 147/19.06.2000/GB

Orjin
: Almanya

Kullanım Alanı: Arkadaş, Hizmet ve İş Köpeği

Kısa Tarihsel Özet:  Rottweiler köpek ırkı,bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Tarihsel cetveli Roma imparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Sürü gütme,bekçilik özellikleri ile insanların bir çok konuda yardımcıları olmuşlardır. Hatta alp dağlarını aşan Roma ordularının sürülerini yönlendiren ve kafilede bulunan insanların korumalarını yapan ırk olarak tanınmaktadırlar.Zaten rottweilerin temel görevi bu şekilde ortaya çıkıp şekillenmiştir:sahiplerinin ve mallarının güvenliğini sağlamak.

İsimlerinin “Rottweil” kasabasından geldiği bilinmektedir.Bu nedenle “rottweiler kasap köpeği” olarak da bilinmektedir. Bu şekilde tanınmalarının sebebi performans çıtalarının yüksekliği ve bedensel dayanıklıklarının son derece iyi olmasıdır. 20. yüzyıla gelindiğinde polis teşkilatında kullanılmak üzere yapılan ırk seçim testlerinde Rottweiler ırkının görevlere en uygun görülen ırkalardan biri olduğu görülmüş ve 1910 yılından bu yana polis teşkilatında ihtiyaç duyulan servislerde Rottweilerlar eğitim sürecinin ardından görevlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Rottweiler yetiştiricileri; çok güçlü, belirgin kahverengi lekelere sahip siyah kürklü, güçlü bir görünüme sahip ancak aynı zamanda bu görüntüsünde asilliğini de barındıran ve arkadaş, hizmet ve iş köpeği olmaya son derece uygun bir köpek hedeflemektedirler.

Genel Görünüm:

Rottweiler, orta – büyük yapıda, sadık, ne ağır ne hafif, ne uzun bacaklı, ne de yere yakın bir köpektir. Doğru orantılı, sıkı ve güçlü yapısı, büyük güç, çeviklik ve dayanıklılığa yol açmaktadır.

Önemli Orantılar:

Vücudun, sternum (göğüs-kemiği’ nden) ischiatic tuberosity ‘ye kadar olan uzunluğu, cidago yüksekliğini %15’ten fazla geçmemelidir.

Davranış / Huy:

İyi huylu, genelde uysal ve çocuklarla çok iyi geçinen, sadık, itaatkar, yumuşak başlı ve çalışmaya heveslidir. Görünümü doğal ve basittir, davranışları öz güven doludur, ciddi ve korkusuzdur. Etrafına büyük bir atiklik ile tepki verir.

BAŞ:

KAFATASI BÖLGESİ:

Kafatası
: Orta uzunlukta, kulaklar arası geniştir. Yandan bakıldığında alın çizgisi hafifçe kavislidir. Art kafa kemiği (oksipital kemik) bariz olmayacak şekilde iyi gelişmiştir.

Stop
: Belirgindir. 

SURAT BÖLGESİ:

Burun: İyi belirlenmiş, yuvarlaklığına kıyasla daha geniş, nispeten büyük burun delikli, her zaman siyahtır.

Ağız:
Yüzün ön tarafı kafatasına göre ne uzatılmış ne de kısaltılmış gibi durmalıdır. Düz burun köprüsü, başlangıcı geniş ucuna doğru hafifçe sivrilir.

Dudaklar:
Siyah, sıkıca kapanan, ağzın köşesi gözükmeyen, damak mümkün olduğunca koyu renktedir.

Çene / Dişler:
Üst ve alt çene güçlü ve geniştir. Makas gibi kapanan güçlü 42 diş vardır. Üst ön dişler alt ön dişlerin üzerine sıkıca gelirler.

Yanaklar:
Elmacık kemiğinin bombesi belirgindir.

Gözler:
Orta büyüklükte, badem şeklinde ve koyu kahve renklidir. Göz kapakları sıkıca kapanabilmelidir.

Kulaklar:
Orta büyüklükte, sarkık, üçgen şeklindedir. Kulakların kafanın iki yanında durması, suratını genişlemiş gibi gösterir.

BOYUN:
Güçlü, makul uzunlukta, gelişmiş kaslı, hafif kavisli, gerdansız, boğazsızdır. (free from throatiness)

VÜCUT:

Sırt:  Düz, güçlü, sağlamdır.

Bel:
Kısa, güçlü ve derindir.

Kuyruk Sokumu:
Geniş, orta uzunlukta, hafif yuvarlaktır. Ne düz ne de çöküktür.

Göğüs:
Ferah, geniş ve derindir (omuz yüksekliğinin yaklaşık %50’si kadar), iyi gelişmiş göğüs kafesi ve güçlü kaburgaya sahiptir.

Bel:
Kambur böğüre sahip değildir.

KUYRUK:
Doğru şeklinde sırt çizgisinin bir uzantısı gibi görünür, rahat durumdayken sallanabilir.

EKLEMLER:

Ön çeyrek: Önden görüldüğü şeklinde, ön ayaklar düz ve birbirine çok yakın durmaz. Ön kol, yandan bakıldığında, düz ve dik olarak uzanır. Omuz kemiğinin eğimi yatay olarak bakıldığında yaklaşık 45 derecelik açı yapar.

Omuzlar:
İyice geriye atılmış vaziyettedir.

Üst kol:
Vücuda yakındır.

Ön Kol:
Güçlü ve kaslı yapıdadır.

Bukağı:
Hafif yağlı, güçlü ve dik değildir.

Ön ayak:
Yuvarlak, sıkı ve kavisli, tabanı sert, tırnaklar kısa, siyah ve güçlüdür.

Arka Çeyrek:
Arkadan bakıldığında, bacaklar düz ve birbirine çok yakın değildir. Düz durduğunda, köpeğin kalçası ile üst butu, üst butu ile alt butu ve alt butu ile ayak tarak kemiği arasında geniş açı oluşur.

Üst but
: Nispeten uzun, geniş ve güçlü kaslıdır.

Alt but:
Uzun, güçlü ve geniş kaslı, adalelidir.

Ayak Bileği:
Dayanıklı, düzgün açılı, dik değildir.

Arka Ayak:
Ön ayaktan hafifçe daha uzundur. Ayak parmakları güçlü, kavisli ve ön ayaktakiler kadar sıkıdır.

YÜRÜYÜŞ:
Rottweiler tırıs koşan köpektir. Hareket halinde sırt düz ve nispeten sabittir. Hareketleri ahenkli, ciddi, enerji dolu ve uzun adımlarla sınırsızdır.

DERİ:
Kafasındaki deri, sıkı ve tam oturur. Köpek bir şeye dikkat kesildiğinde hafif kırışıklıklar görülebilir.

KÜRK:  

Tüyler:
Kürkü üst kürk ve alt kürkten oluşur. Üst kürk orta uzunlukta, kaba, yoğun ve düzdür. Alt kürk üst kürkten gözükmemelidir. Ayakların arkasındaki tüyler bir miktar daha uzundur.

Renk:
Yanaklar, ağız, boyun, göğüs ve bacaklar ve iki gözün üstünde ve kuyruğun başlangıcının altında belirgin kahverengi lekelere sahiptir.

Erkekler;

Cidago yüksekliği;erkekler için 61-68 cm

61-62cm Küçük

63-64cm orta yükseklikte

65-66cm büyük - İdeal

67-68cm çok büyük

Ağırlık : 50 kg

Dişiler;

Cidago yüksekliği;dişiler için 56-63 cm

56-57cm Küçük

58-59cm orta yükseklikte

60-61cm büyük - İdeal

62-63cm çok büyük

Ağırlık : Yaklaşık 42 kg

KUSURLAR
: Önceden belirtilen noktalardan herhangi bir sapma kusur olarak dikkate alınır ve bu kusurun ciddiyeti, derecesi ile tam orantılı olmalıdır.

* Genel Görünüm: Zayıf, yere yakın veya uzun bacaklı olması. Kemik ve adale yapısının zayıf olması.
    * Kafa: Av köpeği tarzı kafa. Dar, hafif, çok kısa, uzun ya da kaba kafa. Düz alın (Stop’suz veya az bir stop’a sahip).
    * Alın: Sivri veya uzun burun; kırık burun; Roma burnu (konveks burun köprüsü) veya düz suratlı (konkav burun köprüsü); soluk veya noktalı burun (kelebek burnu).
    * Dudaklar: Sarkık, pembe veya yamalı; görünebilir dudak kenarlarına sahip olma.
    * Çene: Dar alt çene.
    * Isırık: Güçsüz ısırık (cimri ısırık).
    * Yanaklar: Çok çıkıntılı yanaklar.
    * Gözler: Açık renk, çukur gözler. Çok yuvarlak gözler; sarkık gözkapakları
    * Kulaklar: Çok aşağıda olması, ağır, uzun, sarkık veya ters dönmüş kulaklar. Ayrıca uçuşan kulaklar veya simetrik olmayan kulaklar.
    * Boyun: Çok uzun, ince, kassız. Gerdanlı veya boğazlı olması.
    * Kuyruk Sokumu: Çok eğimli, çok kısa, çok düz ya da çok uzun olması.
    * Göğüs: Düz kaburgalı veya varil biçimli. Arka kısmın çok dar olması.
    * Kuyruk: Çok yukarıda veya çok aşağıda durması
    * Ön Çeyrek: Dar veya çarpık ön ayaklar. Dik omuz yerleşimi. Dirsekte çıkıntı veya gevşeklik. Üst kolun çok uzun, çok kısa veya çok düz olması. Zayıf veya dik bukağı. Eğimli ayaklar. Çok düz veya çok kavisli parmaklar. Deforme parmaklar. Açık renkli tırnaklara sahip olması.
    * Arka Çeyrek: Yüksek kalçalar, arka diz etlerinin çok yakın olması, inek veya varil şeklinde arka diz etleri. Eklemlerde çok fazla veya çok az açılanma. Mahmuza sahip olması.
    * Deri: Kafada kırışıklıklar olması.
    * Tüyler: Yumuşak. Çok kısa veya çok uzun; alt kürkün olmaması.
    * Renk: Belirgin olmayan farklı renkte lekeler. Çok dağınık lekelere sahip olması.

DİSKALİFİKASYON KUSURLARI:

·        Davranış:  Tedirgin, utangaç, korkak, hırçın, fazlasıyla şüpheci, sinirli hayvanlar.

·        Genel: Cinsiyet karakterlerinin yer değiştirmesi (örnek dişi gibi erkek köpek veya erkek gibi dişi köpek)

·        Dişler: Üstten kapanarak veya alttan kapanarak ısırma, çarpık ağız, bir adet ön diş, köpek dişi, küçük azı dişi veya azı dişinin olmaması.

·        Gözler: Göz kapaklarının kenarlarının dönük olması (entropiyon), Göz kapaklarının doğal olmayan bir biçimde ters dönmesi, Sarı gözler, Farklı renkte gözler.

·        Kuyruk:  Kıvrık kuyruk, Yuvarlak kuyruk, yanlara yüksek derecelerde sapan kuyruk.

·        Tüyler: Kesinlikle uzun veya dalgalı tüyler.

·        Renk: Kahverengi lekeli tipik Rottweiler özellikleri göstermeyen köpekler. Beyaz lekeler.

Fiziksel veya davranışsal anormallik gösteren tüm köpekler diskalifiye edilirler.

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
bu arada merak eden arkadaşlar olursa başka ırklar hakkında soru sorabilirler . rottweiler kadar detaylı bilmesemde genel olarak biliyorum. ztn bir konu yazıyorum şuan genel olarak köpek anatomisi nasıl olmalıdır gibi bir konu biraz uzun akşama anca biter tahminim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
:yuh:

Ben dışarıdan bakınca ''Köpek'' diyorum siz ise ansiklopedik yaklaşıyorsunuz konuya, cidar yüksekliği denilen bir kavram varmış mesela, yazınızı okuyunca öğrendim :alala:

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Ado' Alıntı:
:yuh:

Ben dışarıdan bakınca ''Köpek'' diyorum siz ise ansiklopedik yaklaşıyorsunuz konuya, cidar yüksekliği denilen bir kavram varmış mesela, yazınızı okuyunca öğrendim :alala:

Fotoğrafta B ile gösterlien yer köpeklerdeki cigado yüksekliği. kısaca köpeğin boyu diyebiliriz. 

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Kopekten Bu Olculerı Alıyormusunuz

Yoksa Estetık , Vucut Oranına mı Bakıyorsunuz

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Sota' Alıntı:
Kopekten Bu Olculerı Alıyormusunuz

Yoksa Estetık , Vucut Oranına mı Bakıyorsunuz

genelde ölçüm olmuyor. ama az işi bilen bakarakta anlıyor orantısızlık hemen göze batıyor. bir süre sonra gördüğün an direk anlıyorsun ztn . 
türkiye de yok ama almanya ve başka ülkelerde ZTP denilen bir sınav var. o sınavda heryerini ölçüyorlar köpeğin ve o sınavı geçer ise üretim izni veriyorlar. türkiyede bu yok . türkiye de üretim izni almak için bir yarışmadan '' good (İYİ) '' alman yetiyor.  dereceler iyi ,  çok iyi , mükemmel olarak var daha aşağısını alırsan üretim izni vermiyorlar. birde kalça ve dirsek filmi çektiriyoruz köpeklere belli dereceleri var o sınırın üstünde olan köpekler üretim için uygun oluyor  onlara izin veriliyor.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221
clearidas' Alıntı:
bu arada merak eden arkadaşlar olursa başka ırklar hakkında soru sorabilirler . rottweiler kadar detaylı bilmesemde genel olarak biliyorum. ztn bir konu yazıyorum şuan genel olarak köpek anatomisi nasıl olmalıdır gibi bir konu biraz uzun akşama anca biter tahminim.

Benim sağ ve sol iki komşumda da alman kurdu var.Bazen havlamalarından rahatsız oluyorum.Öyle ki eve gelen yabancı biri olsa hemen bahçe sınırına kadar gelip havlamaya baslıyorlar..Bazen bana dahi havlıyorlar.Gerçi alıstık sayılır onlar da bize biraz alıstılar ama yine de bazen bu iki köpeği de susturup uzaklaştıracak abilik yapacak başka bir köpek alsam mı diye düşünmüyor değilim..:) Tabii hiçbir cins aklıma gelmiyor..

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221
@Ado

Klima espriydi..:) Esasında kangal ın da bu işe pek uygun olduğunu düşünmüyorum.Aslında Alman çoban köpekleri cok akıllı hayvanlar ben de bir alman kurdu düşünebilirim belki..Hanım da olursa golden retriever olsun diyor ama arada pasif kalacak gibi..:)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri