Renk Formatı Tavsiye

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39

Fark nedir onu öğrenmek istiyorum.
Çok uzman değilim ama işim gereği nerdeyse her gün photoshop kullanıyorum. CMYK, RGB gibi formatları biliyorum fakat YCbCr'yi ilk kez duydum. Baktım şimdi nedir ne değildir diye. Reddit'te okuduğum bilgiye göre her ikisinin de avantajı ve dezavantajları varmış.

Kısaca tv, film ve uydu yayını için YCbCr, oyun için RGB seçin diyor. Blu-ray oynatıcılar veya Netflix gibi servislerden gelen filmler ve TV içerikleri YCbCr formatında hazırlanıyormuş. TV bunu kendi algoritması ile RGB formatına dönüştürüyormuş.

Linkte bulunan üstteki görüntü YCbCr, alttaki görüntü ise RGB imiş;
imgur.com/a/Wlx3t

Bilgisayarımdaki ekran kartı ayarlarına girip baktım, orada RGB seçili. İsterseniz deneyerek kendi zevkinize göre karar verin.

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
Çok uzman değilim ama işim gereği nerdeyse her gün photoshop kullanıyorum. CMYK, RGB gibi formatları biliyorum fakat YCbCr'yi ilk kez duydum. Baktım şimdi nedir ne değildir diye. Reddit'te okuduğum bilgiye göre her ikisinin de avantajı ve dezavantajları varmış.

Kısaca tv, film ve uydu yayını için YCbCr, oyun için RGB seçin diyor. Blu-ray oynatıcılar veya Netflix gibi servislerden gelen filmler ve TV içerikleri YCbCr formatında hazırlanıyormuş. TV bunu kendi algoritması ile RGB formatına dönüştürüyormuş.

Linkte bulunan üstteki görüntü YCbCr, alttaki görüntü ise RGB imiş;
imgur.com/a/Wlx3t

Bilgisayarımdaki ekran kartı ayarlarına girip baktım, orada RGB seçili. İsterseniz deneyerek kendi zevkinize göre karar verin.

Çok teşekkür ederim açıklayıcı bilgi için.
Şimdi ışıkları kapayıp Netflix den bir film açtım HDR olarak sanki bir tık ycbcr daha iyi gibi yada psikolojik
Aklıma btakilan soru ise Netflix gibi platformlar ycbcr formatında hazırlayıp, cihazlar bunu RGB ye çevirmeye çalışıyorsa direk ayarı RGB yapmak mantıklı değilmi?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hdmi kullandığı için tabii ki "ycbcrr" olmalı,rgb de ahım şahım bir şey fark etmez,elimdeki uydu alıcısından biliyorum,tabii bu benim görüşümdür :ok

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
Hdmi kullandığı için tabii ki "ycbcrr" olmalı,rgb de ahım şahım bir şey fark etmez,elimdeki uydu alıcısından biliyorum,tabii bu benim görüşümdür :ok
Teşekkür ederim, tavsiyelerinize uyarak ycbcr yi seçtim.
Hocam son olarak bu chromecast Google TV cihazı hdmi 2 ye takınca 2 saniye görüntü verip gidiyor, hdmı 1 de sorun yok.
Başka cihazlar tüm portlar da çalışıyor, sorun ne olabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Teşekkür ederim, tavsiyelerinize uyarak ycbcr yi seçtim.
Hocam son olarak bu chromecast Google TV cihazı hdmi 2 ye takınca 2 saniye görüntü verip gidiyor, hdmı 1 de sorun yok.
Başka cihazlar tüm portlar da çalışıyor, sorun ne olabilir.
Ben bunu uydu alıcılarda "çözünürlükten" dolayı yaşardım,ama bendeki durum "kanal değiştirince" oluyordu ,16/9 yapınca (uydu alıcıdan) düzeldi.Tabi sık sık alıcı denemeleri yaptığımdan alıştım artık :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt