Regal 50R5020U Televizyonun Led Değişimi ve Termal Macun Hakkında

C Çevrimdışı

caglarcosgun

Yeni Üye
3 Eyl 2023
6
38
Merhaba. Regal 50R5020U model televizyonun renklerinde solma ve beyaz renklerde hafif maviye dönüş başladı. Arkasındaki açıklıktan bakınca ışıkların ciddi oranda mavileştiğini gördüm. Yaptığım araştırmalar ile ledlerin değiştirilebileceğini öğrendim. Gerçi paneli tek başıma çıkarmayı pek göze alamıyorum vakum sahibi olmadığım için. Belki bir tamirci çağırırım montaj için. Sonuç olarak ledbarlar değişecek ve tamircinin hangi ürünün sipariş edeceğini bilmediğim için ledleri kendim seçmeye karar verdim. Bu konuda bir kaç marka var öne çıkan. Sanırım Yuxin'den yana tercihte bulunacağım ancak sizlerden yardım istediğim iki konu var:

1. Bu modeli ilgili markanın sitesinde aratınca ve Whatsapp'tan sorunca Vestel'in 49 ekranlı bir modeli ile aynı barları kullandığı sonucuna ulaştım. Ancak başka bir markanın sitesine baktığımda Vestel'in 50 ekranlı bir modelinin kopyası olduğunu öğrendim. Bu modelde kullanılan barlar da Yuxin'in sitesinde var. Yani iki farklı led var. Kedi bulduğum ledler ile firma çalışanın söylediği barlar birbirlerinden farklı. Bu konuda bilgi sahibi varsa aranızda yardımını rica edeceğim. Regal 50R5020U model için kullanmam gereken led bar hangisidir? Cihazı iki defa açmak ya da açtırmak-açık bırakmak istemiyorum.

2. Led problemlerinde başı çekenin sıcaklık olduğu malum. peki ledlerin tam altlarına (Led ile metal panel arasına) termal macun sürmeyi deneyen oldu mu? Bunun faydası ya da zararı olur mu?

Ekleme: Bir de yeni fark ettim. Ekranın sağ tarafında siyah uzun-dik gölgelenmeler çıkmaya başlamış. Bu sorun panel kaynaklı mıdır yoksa ledlerin lumen değerlerinin azalmasından mı kaynaklıdır?

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Öncelikle konuyu hızlandırmak adına son maddede belirttiğiniz defektin görselini paylaşabilirseniz seviniriz.

1. TV' nin söküm işlemini gerçekleştirip ledler üzerinden birebir kodları alıp siparişi ona göre geçmeniz daha sağlıklı olur. Aksi taktirde uyumlu olmayan led bar setini iade, yenisini sipariş sürecinde TV daha uzun süre açıkta kalır.

2. Direct led olan çoğu modelde led barlar yapışkanla sabitlenir. Dolayısıyla termal macun uygulanabilecek bir yüzey olmaz. Vida ile sabitlenen modellerde de destek materyali olarak yapışkan bulunacağı için maalesef bu alternatif çok uygulanabilir değildir.

C Çevrimdışı

caglarcosgun

Yeni Üye
3 Eyl 2023
6
38
Merhaba. Kusura bakmayın, cevap veremedim. Dayanamayıp cihazı açtım ve ledleri çıkardım. Gerek cihazın kodunu gerek ledlerin kodlarını teyit ederek sipariş verdim ancak ledler arasındaki boşlukta uyumsuzluk var. Sizce bu uyumsuzluk sorun teşkil eder mi? İade edip doğrusunu istemeli miyim?

Siyah noktalılar orijinal regal.(Vestel)
BAAAAB olanlar yeni Yuxin.

20230912_182216.jpg

C Çevrimdışı

caglarcosgun

Yeni Üye
3 Eyl 2023
6
38
Yapıştırmadan denedim ve mesaj gönderdim. Yarın cevap alacağımı düşünüyorum. Belki aynı marka modele sahip olanlar çıkar diye güncellemeleri ve led modellerini ayrıntılı yazacağım.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,596
Yapıştırmadan denedim ve mesaj gönderdim. Yarın cevap alacağımı düşünüyorum. Belki aynı marka modele sahip olanlar çıkar diye güncellemeleri ve led modellerini ayrıntılı yazacağım.
Tv arka kapak etiket resmini buraya ekleyin alacağınız ledin kodunu yazayım.

Geri
Üst Alt