Ramazan Ayında Beslenme

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Oruç tutanlar için beslenme önerileri

• Oruç tutarken yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
  • Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra aralıklı ve her seferinde küçük porsiyonlar şeklinde beslenin.
  • Yemeklerinizi hızlı yemekten kaçının, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketin.
  • Sahur öğününüzü atlamayın, mutlaka yapın.
  • Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi yiyeceklerden oluşan hafif bir kahvaltı yapabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edebilirsiniz.
  • İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayıp 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edebilirsiniz. Hem enerji veren hem de kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten besinler beyaz ekmek, pirinç pilavı, kızarmış patates gibi yiyecekler yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna vb. tercih edin.
  • Mümkün olduğunca iftar ve sahurda badem, ceviz vb tüketmeye özen gösterin.
  • İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edin.
  • Susama hissi duymasanız bile iftar ve sahur arasında sık sık su için. Suya ek olarak kafein içeren içecekler yerine de süt, ayran, sade soda, taze sıkılmış meyve-sebze suları, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edebilirsiniz.
  • Yemekleri pişirme yöntemlerinin de önemli olduğunu unutmayın. Özellikle ızgara, haşlama, fırında, buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanan yemekleri tercih edin.
  • Kavrulmuş, kızartılmış ve tütsülenmiş yemeklerden uzak durulması önemlidir.
  • İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olacaktır.
  • Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için de sıvı tüketiminize dikkat edin. Yemeklerde lif oranı yüksek yiyecekler (kuru baklagiller -kuru fasulye, mercimek, nohut-, kepekli tahıllar ve tam buğday ekmeği, sebzeler ve salata) tercih edilmelidir. Taze ve kuru meyveler, hoşaf ve kompostolar, hurma, ceviz, badem vb gibi kuru yemişler tüketilmelidir.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Yazılan önerilerin birçoğunu ya hiç yapmıyorum ya da tamamen tersini yapıyorum :tara bir tek sahurda kahvaltı konusu tamam onda da çiğnemeden yutuyorum biran önce uyuyabilmek için:uyku1
Allah kabul etsin bakalım bayramı görecek miyim:krotey

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,238
62
Yazılan önerilerin birçoğunu ya hiç yapmıyorum ya da tamamen tersini yapıyorum :tara bir tek sahurda kahvaltı konusu tamam onda da çiğnemeden yutuyorum biran önce uyuyabilmek için:uyku1
Allah kabul etsin bakalım bayramı görecek miyim:krotey
Aman dikkat et kardeş,bu öneriler denenmiş ve faydalı olduğu kesinleşmiş bilgilerdir.Ne kadar çok uygulayabilirsen senin yararına.Allah kabul etsin.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Her ramazan ayı başında kabız olmamak dışında dikkat ettiğim fazla bir şey olmuyor. Açlık sorun değil bana, susuzluk çekiyorum. Onu da, temmuz, ağustos aylarında Aydın sıcağında (38-44 derece) sahada görev yaparken tuttuğum oruçları aklıma getirerek aşıyorum.

Ömür vefa eder de görürsek; gelecek yıllar daha da kolay olacak. :cak

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Benim gibi mide rahatsızlığınız varsa tahin de faydalı olacaktır. Aç karnınıza ekmekle yada ekmeksiz yemenizi tavsiye ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri