Radyatörün tıkanıklığı ya da tesisat..

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Merhaba,

Yaklaşık 3-4 hafta önce kombi ve radyatörlerin temizliğini yaptırmıştım ancak son iki gündür oturma odasındaki radyatörün performansı düştü ve elimle sıcaklık kontrolü yaptığımda, radyatörün üstü çok sıcak iken, alt tarafı düşük sıcaklıkta, yukarıya göre hatta soğuk diyebilirim. Son temizlik esnasında demir boruları söktürüp, yerine PEX boru takıldı. İlk günler iyi ısıtma performans verir iken sadece oturma odasının alt ve üst kısımlarında ısı farkı oluştuğu gibi borunun rengin de değişti. Radyatöre gelen sıcak su borusu beyaza yakın renk iken, radyatör çıkış borusu koyulaştı.

Bunun sebebi radyatörün içinde oluşan bir tıkanıklık mı yoksa kollektörden oturma odasındaki radyatöre giden yer altındaki borularda mi tıkanıklık var emin değilim. Daha önce bu sorun ile karşılaşan oldu mu acaba?

Bu arada, kombiye giren ve çıkan borulardaki filtreleri kontrol ettim, temizdi. Tekrar bir radyatörlerin temizliğini yaptırsam, ileri de aynı sorun tekrar baş gösterebilir mi emin de değilim.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
314
Radyatör üst kısmının sıcak ,alt kısmının soğuk olmasının en sık sebebi petekte hava sıkışmasıdir. kendiniz kolaylıkla bunu test edebilirsiniz.petek üst yan kısımda purjor deniyordu galiba bir tahliye vidası var.o vidayı tornavida ile birkaç tur çevirip gevşetin, önce hava sonra su geliyorsa sorun çözülmüştür.altina bir kap tutun etraf islanmasin.
Kombinizin su basıncı bir miktar bu işlem sonrası düşebilir.ortalama 1,5 bar olacak şekilde su alma vanasını açıp ,sonrasinda tekrar kapatın.kolay gelsin

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Radyatör üst kısmının sıcak ,alt kısmının soğuk olmasının en sık sebebi petekte hava sıkışmasıdir. kendiniz kolaylıkla bunu test edebilirsiniz.petek üst yan kısımda purjor deniyordu galiba bir tahliye vidası var.o vidayı tornavida ile birkaç tur çevirip gevşetin, önce hava sonra su geliyorsa sorun çözülmüştür.altina bir kap tutun etraf islanmasin.
Kombinizin su basıncı bir miktar bu işlem sonrası düşebilir.ortalama 1,5 bar olacak şekilde su alma vanasını açıp ,sonrasinda tekrar kapatın.kolay gelsin

Hava boşaltım vanasından birkaç kez su aldım, vanayı açtığım andan itibaren sıcak su akışı sağlanıyor, yine de yaklaşık bir litre kadar su boşalttım ama durum ne yazık ki değişmedi.

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
314
Petek temizliği sırasında kullanılan çözücüler sonrası oluşan partiküller acaba gidip Petek aralıklarını tikamış olabilir mi??
Peteği sistemden ayırıp tazyili suyla yıkamak belki çözüm olabilir.
Ustalar ne der acaba?

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Petek temizliği sırasında kullanılan çözücüler sonrası oluşan partiküller acaba gidip Petek aralıklarını tikamış olabilir mi??
Peteği sistemden ayırıp tazyili suyla yıkamak belki çözüm olabilir.
Ustalar ne der acaba?
Temizlikte herhangi bir kimyasal kullandırmadım ancak yer altından, üstüne doğru çıkan boruda tıkanıklık olduğunu düşünüyorum. Eğer bu sefer de olmaz ise odanın borusunu değiştirmem gerekiyor sanırm.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Rengin koyulaşması normal.
Petek iç yüzeyi yağlıdır.
Paslanmayı önlemek ve ısı transferi sağlamak için.
Şöyle yapın, tüm petekleri kapatın.
Sadece o petek iki vanadan da tamamen açık kalsın.
Kombinin sıcaklık ayarını en yüksek olacak şekilde ayarlayıp kaloriferi ısıtın.
Bu sırada basıncı gözlemleyin.
1-2 dakika kadar çalıştırın.
Kombide bir arıza yoksa zaten kısa sürede ayarlanan sıcaklığa ulaşıp termostat yapacaktır.
Petek tamamen sıcaksa, kanallar tıkalı değildir.
Bunun dışında tesisat suyunu tamamen boşaltıp doldurmayı da deneyebilirsiniz.
Peteği sistemden ayırıp, suyunu boşaltıp, banyo gibi bir yerde içine tazyikli su basmayı da deneyebilirsiniz.

Genelde peteği aşırı ısıtmak, tortuların yumuşamasına sebep oluyor.
Tesisat suyu tazelendi ve tesisattaki çamur atıldıysa zaten şu an buna ihtiyaç olmaz.
Sadece tek peteği yüksek sıcaklıkta çalıştırmayı deneyebilirsiniz.
Petekten ses geliyor mu ona bakın.,
Hava varsa mutlaka ses yapar o petek.
Su akış sesi vs.
Ama ciddi miktarda hava varsa da o hava kombiye geldikçe, pompada bulunan otomatik hava purjörü ile dışarı gizlice atılır ve sistemin su basıncı bence düşerdi.

Siz yine de önce hava kontrolü ile başlayın.
Peteğin yanındaki purjörü açtığınızda su geliyorsa hemen kapatın.
Hava yok demektir.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
peteklerden hava alırken tornavida yerine basit bir purjör anahtarı alıp kullanın. bu işlemi yaptıktan sonra, basıncı kontrol edin. 1.5-2 bar arasında değilse (düşmüştür) su ekleme anahtarı ile , söz edilen değere kadar su verin. sonra kapatın tabi o anahtarı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
peteklerden hava alırken tornavida yerine basit bir purjör anahtarı alıp kullanın. bu işlemi yaptıktan sonra, basıncı kontrol edin. 1.5-2 bar arasında değilse (düşmüştür) su ekleme anahtarı ile , söz edilen değere kadar su verin. sonra kapatın tabi o anahtarı.
Anahtar kesinlikle önemli.
Bizim evdeki pürjörler pert oldu tornavida ile :kop

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Rengin koyulaşması normal.
Petek iç yüzeyi yağlıdır.
Paslanmayı önlemek ve ısı transferi sağlamak için.
Şöyle yapın, tüm petekleri kapatın.
Sadece o petek iki vanadan da tamamen açık kalsın.
Kombinin sıcaklık ayarını en yüksek olacak şekilde ayarlayıp kaloriferi ısıtın.
Bu sırada basıncı gözlemleyin.
1-2 dakika kadar çalıştırın.
Kombide bir arıza yoksa zaten kısa sürede ayarlanan sıcaklığa ulaşıp termostat yapacaktır.
Petek tamamen sıcaksa, kanallar tıkalı değildir.
Bunun dışında tesisat suyunu tamamen boşaltıp doldurmayı da deneyebilirsiniz.
Peteği sistemden ayırıp, suyunu boşaltıp, banyo gibi bir yerde içine tazyikli su basmayı da deneyebilirsiniz.

Genelde peteği aşırı ısıtmak, tortuların yumuşamasına sebep oluyor.
Tesisat suyu tazelendi ve tesisattaki çamur atıldıysa zaten şu an buna ihtiyaç olmaz.
Sadece tek peteği yüksek sıcaklıkta çalıştırmayı deneyebilirsiniz.
Petekten ses geliyor mu ona bakın.,
Hava varsa mutlaka ses yapar o petek.
Su akış sesi vs.
Ama ciddi miktarda hava varsa da o hava kombiye geldikçe, pompada bulunan otomatik hava purjörü ile dışarı gizlice atılır ve sistemin su basıncı bence düşerdi.

Siz yine de önce hava kontrolü ile başlayın.
Peteğin yanındaki purjörü açtığınızda su geliyorsa hemen kapatın.
Hava yok demektir.

Bahsettiğiniz gibi tüm peteklerin vanalarını kapattım ve kombi de sıcaklığı 80 dereceye getirdim, 5 dakika boyunca 80 derece de çalıştırdım, bu süre içerisinde peteği kontrol ettim ve üst tarafı çok sıcak iken alt kısmı yine aynı sıcaklıkta olduğu için sanırım işe yaramadı. Radyatör alt kısmı, 3-4 hafta önce yapılan tesisat temizliği dışında ısınmamıştı, iki-ik hafta kadar sıcak iken tekrar soğuk halini aldı. Temizlik yapılır iken "hava darbeli" makine ile normal temizleme makinesi arasında ciddi bir fark var mı? Temizlik yapılır iken kullanılmıştı, acaba hava darbeli denilen makine kullanılsa daha iyi faydası olabilir mi?

Temizlik yapılır iken, eleman radyatörün bağlantısında tıkanıklık olduğunu anlayıp, yer altından gelen borunun ucunu tornavida ile temizlemeye çalışmıştı ve baya bir çamur çıkarmıştı. Sanırım yer altından gelen boru, yukarı çıkarken zamanında kırılmış ve tıkanıklağa sebep olabilir mi emin değilim. Bu arada radyatörlerden ses gelmiyor, havasını almak istediğim de ise direkt su geliyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Bahsettiğiniz gibi tüm peteklerin vanalarını kapattım ve kombi de sıcaklığı 80 dereceye getirdim, 5 dakika boyunca 80 derece de çalıştırdım, bu süre içerisinde peteği kontrol ettim ve üst tarafı çok sıcak iken alt kısmı yine aynı sıcaklıkta olduğu için sanırım işe yaramadı. Radyatör alt kısmı, 3-4 hafta önce yapılan tesisat temizliği dışında ısınmamıştı, iki-ik hafta kadar sıcak iken tekrar soğuk halini aldı. Temizlik yapılır iken "hava darbeli" makine ile normal temizleme makinesi arasında ciddi bir fark var mı? Temizlik yapılır iken kullanılmıştı, acaba hava darbeli denilen makine kullanılsa daha iyi faydası olabilir mi?

Temizlik yapılır iken, eleman radyatörün bağlantısında tıkanıklık olduğunu anlayıp, yer altından gelen borunun ucunu tornavida ile temizlemeye çalışmıştı ve baya bir çamur çıkarmıştı. Sanırım yer altından gelen boru, yukarı çıkarken zamanında kırılmış ve tıkanıklağa sebep olabilir mi emin değilim. Bu arada radyatörlerden ses gelmiyor, havasını almak istediğim de ise direkt su geliyor.
Hocam makine kısmını bilmiyorum bu işin.
Ben de sizin gibi amatör bir insanım, işin içinde değilim açıkçası.
Benim de bildiğim ısıtıcı bir makine kullanılıyor genelde.
Kombi yerine sıcak suyu onunla basıyorlar tesisata.

Peteğin alt tarafının soğuk olmasının da bir nedeni ısı transferinin oldukça hızlı olması da olabilir.
Evin içi soğuksa, peteğin alt tarafı o yüzden hızlı soğuyor olabilir.
Petekler hızlı soğudukça da kombinin gaz tüketimi artar.

Tesisata bir kamera ile baktırın derim.
Gelen debi yetersiz olabilir, tam temizlenememiş olabilir, boru içerisinde bir tıkanıklık olabilir.

Ben şöyle yapmıştım, banyodaki peteğin bağlantılarını söktüm, bir hattan fıskiye ile suyu basıp dönüş hattından su gelmesini sağlamıştım.
Böylelikle tesisattaki çamuru atmıştım. (Olduğu kadar tabi, ciddi bir çamurlaşma görmemiştim.)

Sizin tesisat iyi temizlenebildi mi bilmiyoruz şimdi.
Eline makine alan petek temizliğine, kombi tamirine gidiyor.
İşi bilenin elinden geçmediyse, insanlar fazladan masrafa girmiş oluyor.

Size temizlik için gelen kişi, tesisatı yapan firma vs mi yoksa dışarıdan çağırdığınız biri mi?

Tesisatınız nasıl bilmiyorum ama fotoğraftaki gibi bir boşaltma musluğu varsa, oraya bir hortum takıp sistemdeki suyu komple boşaltabilirsiniz. Tabi sisteme tekrar suyu kombinin doldurma vanasından doldurup, peteklerdeki havayı tek tek almanız lazım. Suyu da kombi kapalı iken boşaltmayı unutmayın. (Doldurma da aynı şekilde kombi kapalıyken yapılmalı.)

WhatsApp-Image-2021-12-29-at-09.16.296e97ae66507b7aae.jpg

İsterseniz öncesinde petekleri tek tek yüksek sıcaklıkta çalıştırın, en son sistemdeki suyu boşaltmayı deneyin.
Tabi suyun ciddi anlamda kaynar olacağını da unutmayın.
5 dakika boyunca çalıştırmanıza da gerek yok bu arada, 2 dakika çalışsa yeter bence.

Ya da hiç uğraşmayın, işin ehli birisini eve çağırın.

M Çevrimdışı

mgk19 

Aktif Üye
31 Mar 2018
51
37
Eğer ki temizleme esnasında çıkan su da pas varsa petek gözeneklerini tıkamış olabilir. Pas çamur gibi kalıyor petek içerisinde oda kanalları tıkar.Sıcaklık farkı da bir yere kadar normal diye düşünüyorum. Sıcak hava yukarı çıkarken alttan soğuk hava çekilir o yüzden de alt kısım üste göre biraz daha ılık olur

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Eğer ki temizleme esnasında çıkan su da pas varsa petek gözeneklerini tıkamış olabilir. Pas çamur gibi kalıyor petek içerisinde oda kanalları tıkar.Sıcaklık farkı da bir yere kadar normal diye düşünüyorum. Sıcak hava yukarı çıkarken alttan soğuk hava çekilir o yüzden de alt kısım üste göre biraz daha ılık olur
Evet, soğuma hızlı ise bu belirgin olur, yavaş ise ılık kalır.
O da evin koşullarına ve ısıtma sıcaklığına bağlı.
Tabi petek kaçıncı sırada, vana ayarları ne seviyede o da önemli.
Petek en sonuncu petek ise o da soğumaya neden oluyor olabilir.
Ya da geliş ve dönüş aynı hizadan yapılmış ise o da verimi düşürür vs.

Peteği söküp içine ayrı bir yerde, banyoda vs tazyikli su basmayı deneyebilir bence.
Tesisatta sorun var muhtemelen.

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Evin antre ve koridorunda radyatör olmadığı için ve ev çabuk soğuyor. Bu nedenle antreye bir adet 1 metrelik radyatör hattı döşenecek. borularda görünmemesi için dolap içinden gecmesini istiyorum ama ustalar için zor olacak gibi görünüyor.

Daha önce temizlik yapan firma geldi ve inceleme yaptı, tesisat temizliğine ihtiyac yok dediler ancak yine de yaptırdım ve demir pislikleri çıktı. Belki antreye eklenecek radyatör ısınma işini çözer.

Hocam makine kısmını bilmiyorum bu işin.
Ben de sizin gibi amatör bir insanım, işin içinde değilim açıkçası.
Benim de bildiğim ısıtıcı bir makine kullanılıyor genelde.
Kombi yerine sıcak suyu onunla basıyorlar tesisata.

Peteğin alt tarafının soğuk olmasının da bir nedeni ısı transferinin oldukça hızlı olması da olabilir.
Evin içi soğuksa, peteğin alt tarafı o yüzden hızlı soğuyor olabilir.
Petekler hızlı soğudukça da kombinin gaz tüketimi artar.

Tesisata bir kamera ile baktırın derim.
Gelen debi yetersiz olabilir, tam temizlenememiş olabilir, boru içerisinde bir tıkanıklık olabilir.

Ben şöyle yapmıştım, banyodaki peteğin bağlantılarını söktüm, bir hattan fıskiye ile suyu basıp dönüş hattından su gelmesini sağlamıştım.
Böylelikle tesisattaki çamuru atmıştım. (Olduğu kadar tabi, ciddi bir çamurlaşma görmemiştim.)

Sizin tesisat iyi temizlenebildi mi bilmiyoruz şimdi.
Eline makine alan petek temizliğine, kombi tamirine gidiyor.
İşi bilenin elinden geçmediyse, insanlar fazladan masrafa girmiş oluyor.

Size temizlik için gelen kişi, tesisatı yapan firma vs mi yoksa dışarıdan çağırdığınız biri mi?

Tesisatınız nasıl bilmiyorum ama fotoğraftaki gibi bir boşaltma musluğu varsa, oraya bir hortum takıp sistemdeki suyu komple boşaltabilirsiniz. Tabi sisteme tekrar suyu kombinin doldurma vanasından doldurup, peteklerdeki havayı tek tek almanız lazım. Suyu da kombi kapalı iken boşaltmayı unutmayın. (Doldurma da aynı şekilde kombi kapalıyken yapılmalı.)

İsterseniz öncesinde petekleri tek tek yüksek sıcaklıkta çalıştırın, en son sistemdeki suyu boşaltmayı deneyin.
Tabi suyun ciddi anlamda kaynar olacağını da unutmayın.
5 dakika boyunca çalıştırmanıza da gerek yok bu arada, 2 dakika çalışsa yeter bence.

Ya da hiç uğraşmayın, işin ehli birisini eve çağırın.

Evet, tesisat kirli ancak bugün yapılan temizleme ile daha iyi olduğunu düşünüyorum. 1 Gün boyunca 65 derece de çalışacak ve böylelikle biraz daha kreçler ve pislikler atılır diye düşünüyorum. Örneğin 5-6 saattir 65 derecede ancak evin sıcaklığı bazı odalarda yüksek iken bazı odalarda 18-20 derece gibi..

Temizlik için gelen özel bir temizleme firması, tesisatı yapan firma değil.

Fotoğrafınızı sabah saatlerinde gördüm ve ondan yaptıracağım. Antreye bir radyatör eklenecek, eklendiği sırada bu işlemi de aradan çıkaracağım.

Bazı odaların suyu çamur gibi katı maddeler yok ancak suyun rengi koyu.
Evet haklısınız bir fark olmalı ancak bu fark ciddi boyutta olmalı diye düşünüyorum. Üst Afrika sıcaklarında, alt ise Sibirya soğukluğu yaşıyor.

Evet, soğuma hızlı ise bu belirgin olur, yavaş ise ılık kalır.
O da evin koşullarına ve ısıtma sıcaklığına bağlı.
Tabi petek kaçıncı sırada, vana ayarları ne seviyede o da önemli.
Petek en sonuncu petek ise o da soğumaya neden oluyor olabilir.
Ya da geliş ve dönüş aynı hizadan yapılmış ise o da verimi düşürür vs.

Peteği söküp içine ayrı bir yerde, banyoda vs tazyikli su basmayı deneyebilir bence.
Tesisatta sorun var muhtemelen.

Petek, kollektör bağlantısından itibaren 7. sırada yer alıyor. Tüm vanalar açık hatta termostatik vanalar vardı, onları da bugün söktürdüm. En uzak petek bile daha iyi ısı performansı veriyor.

Tesisatta bir noktadan çamur bulaşıyor ya da boru için de direnç gösteren bir engel var. Peteği söktürüp, tayzikli su işe yarayabilir ama antrede petek bulunmadığı için oraya bir petek eklenecek. Belki o petek ile ısı korunabilir, eğer o da işe yaramaz ise artık gelecek sene onu yaptırırım.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Daha önce temizlik yapan firma geldi ve inceleme yaptı, tesisat temizliğine ihtiyac yok dediler ancak yine de yaptırdım ve demir pislikleri çıktı. Belki antreye eklenecek radyatör ısınma işini çözer.
Ya inşaatta içeri kaçtı ya da sistemde paslanan bir şey var.
Petek, eşanjör vs.

Temizlik için gelen özel bir temizleme firması, tesisatı yapan firma değil.
Bu işi sadece bilen iyi yapar. Temizleme firmasının işi olduğunu düşünmüyorum.

Petek, kollektör bağlantısından itibaren 7. sırada yer alıyor. Tüm vanalar açık hatta termostatik vanalar vardı, onları da bugün söktürdüm. En uzak petek bile daha iyi ısı performansı veriyor.

Tesisatta bir noktadan çamur bulaşıyor ya da boru için de direnç gösteren bir engel var. Peteği söktürüp, tayzikli su işe yarayabilir ama antrede petek bulunmadığı için oraya bir petek eklenecek. Belki o petek ile ısı korunabilir, eğer o da işe yaramaz ise artık gelecek sene onu yaptırırım.
Tesisat bence hala temiz değil.
Petekler tek tek ayrı temizlenmeli.

Kombideki eşanjörlerde paslanma olabilir.
Kombi eski ve uzun süre bakımsız kaldıysa tabi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri