QN90B titreme

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Merhabalar. Yaklaşık 3 hafta önce 55QN90B modelini satın aldım. Televizyonu genel olarak Ps5 ve maç izlemek için kullanmak amacıyla aldım. 60 ve 120 fps oyunlarda problem yaşamıyorum. Digitürk uydu alıcısı üzerinden bein sports izlerken görüntü gayet akıcı bir problem yok sadece futbolcular ağır yürürken görüntü kasıyor fakat 3-4 saniye sonra düzeliyor, bu sürekli olmuyor, zaten alırken böyle bir problem olduğunu biliyordum, exxen üzerinden maç izlerken görüntü bein sports'a göre aşırı net fakat akıcı değil görüntü 24-30 fps arası oluyor fakat bein sports'ta yaşadığım 3-4 saniyelik kasmayı yaşamıyorum. Netflix'te film açtığımda ise Netflix'in doğası gereği 4k'da en fazla 29.97 fps sağlayabiliyor, filmlerde akıcılığı yakalayamıyorum, görüntüde titreme oluyor, titreme derken ekran aşağı yukarı ya da sağa sola gitmiyor sadece 60 fps gibi akıcı değil. Zaten 30 fps görüntü o kadar akıcı olmaz ama bu işlemciye ve özelliklere sahip bir televizyonda bu durumun ortadan kalkacağını düşünmüştüm. Motion plus özelliğini açınca görüntü akıcı oluyor fakat ekranda yırtılmalar meydana geliyor. B1 Oled kullanan arkadaşıma sorduğumda kendisinde de aynı durumun mevcut olduğunu söyledi, Samsung servisini çağırdım gelen arkadaş QN900B'de bile bu durumun mevcut olduğunu, panelin 120hz fakat içeriğin düşük fps olduğundan kaynaklı böyle bir durum olduğunu söyledi. Forumlarda araştırdığım kadarıyla bu durumun piyasadaki bütün televizyonlarda olduğunu söylediler. Bu durumları 144hz monitörümde test ettim aynısı monitörde de oluyordu. Şimdi merak ettiğim bu durum gerçekten bütün 4k televizyonlarda mevcut mu yoksa bu seriye özel bir durum mu? Aldığımdan beri şu durumdan dolayı televizyonu açasım bile gelmiyor eğer gerçekten televizyon kaynaklı bir durum değilse en azından kafama takmadan içime sinerek kullanmaya devam edicem.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
>TV ler veya diğer bir sürü cihazlar v.s genel de şu Hz ler de oluyor
Display mode;50/25 veya 60/30 Hz gibi=4K veya 1080/720 içeriklerde

ama olması gereken değer şöyle olmalıdır 59.940/29.970/23.967 gibi
olursa bu sorunlar kalmaz

ama direk 60/50/30Hz v.s olunca "ritm algılama" tutmuyor!

Ne Box lar da ne de TV ler de v.s böyle hassas ve doğru ölçekleme/ritm algılama
v.s olmuyor! bu falsoların çok büyük kısmı bundan kaynaklıdır!

Bir de şu vardır aynı paneli Amerikaya veya Japonyaya götürürsen yani NTSC sisteme
(yayın satandardı)=bu standard direk 30 ve 60Hz dir ve bu kullandığımız paneller de
Vertical freq.değeri 60Hz dir ama bizim Kıta da veya PAL sistem de bu değer 50Hz dir!

Bizim paneller böyle direk 59/23/29 gibi frekansları doğru gösteremezler!

Yayıncı kaynağına gelirsem;sistemleri bunları düzeltmek üzerine inşa edilmiştir!
yani gelen o küsuratlı değerleri direk 60Hz yapacak şekilde olmalıdır ama bunu genel de
yapamıyorlar veya direk 50Hz veriyorlar,benden bu kadar deyip topu panelin
sistemine atıyoır al sen düzelt diye...
TV ler de hele hele yeni nesil UHD TV ler de zaten böyle bir marifet yoktur!
eskilere gidersem onlarda yaklaşık aynı bok! yani eskiden PDP ile bir kaç FHD
paneller bunları başarıyla işlerken diğerleri o zaman da fauldü!

Ama bu faul FHD de fazla belli olmazken UHD de iyice mıçıyor!

kısaca İşlemciler bu konuda vasat veya bana göre dandik!

ANCAK bu sorunu şöyle atlatabilmek mümkündür,elinde AVR olan ama yeni nesil
UHD destekli olacaktır ve gelen içeriği AVR atıp=RAW değil de "işle" dediğin de
genel de AVR ler bu işi TV den veya Box dan v.s cihazdan çok ama çok daha iyi yaparlar
(tam hepsi değilse bile büyük çoğunluk bu içerikleri tam o değerlerine göre işleyip panele
aktarır yani panel burada sadece "Monitör" vazifesi görür!

ama bunlar alengirli ve zor işlerdir ve "paraya" bakar bir de

eskiden şu vardı örnek için yazıyorum;insanlar öğrensin teknoloji nereden nereye geldi diye
yani ne kadar çuvalladığının örneğidir bu!

Pioneer PDP ler de kimisi AVR de kullanıyordu,Denon,Yamaha, v.s v.s gbi baba cihazlar...
yayını RAW gönderirsen sorun yoktu,AVR den sadece ses için destek alıyordun ve Pio panel
her bir şeyi hallediyordu,ama RAW göndermeyip "görüntüyü işle" seçeneklerini tercih etmişsen
panelden elde ettiğin resim daha kötü oluyordu!!! yani Pio resmi daha iyi işliyordu
şimdi düşünün en kral ve ciddi pahalı olan AVR ler bir Pio kadar başarılı resim üretemiyordu

o zaman TF/DH de bana bunu sorarlarken,yaw RAW gönderin derdim,karşı taraf da bana abi
buna dünya para saydım yaw diyordu,kardeşim sen resme dokunma Pio onu en kralını işler sen
sadece Ses ayarlarını yap gerisini bırak Pio halletsin...

Yıl örneğin 2008//9/10/11 gibiydi!
şimdi 2023 deyiz al sana "teknoloji" yani içine mıçtılar ama TV lerin markası Sony/Samsung
olunca,insafsız herifler bunu ARABA parasına gibi satıyorlar yaw

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
İnsan gözü 24hz üstünde titremeyi algılayamaz. Eğer titremeyi net bir şekilde algılayabiliyorsanız yazılımsal bir problem var demektir. Akıcılık başka bir şey titreme başka. Titremeyi görebiliyorsanız kare işleme özelliği olan bir tv box ile test edin. Özellikle Apple TV 4K 3. Nesillerde kare eşleme özelliği var. Onunla da yapıyor mu bir bakın. Yapıyorsa donanımsal sorun var demektir.

Tv ekranı çok büyük olsaydı normal diyecektim ama 55” de böyle bir titreme mümkün değil. Ben 70” Vestel’de ve 65” Grundig’de yaşamıyorum belirttiğiniz titremeyi.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
D dogac13 Beinsports'un çok kötü bir teknik alt yapısı var. Yıllarca abonesiydim, bu teknik yetersizlikleri sebebiyle illallah edip aboneliğimi sonlandırdım. Yaşadığın sorun Beinsports kaynaklı olabilir.

Eğer yazılımsal bir bug varsa güncelleme ile düzelir. Daha önce benim tv'de böyle bir şey olmuştu, 23.976 fps içeriklerde kare atlama oluyordu, güncelleme ile düzeltildi.

Netflix'in uygulamasından da kaynaklanabilir. 120 hz cihazlar genelde düşük kare içeriklerde biraz problem yaşıyor. Daha önce paylaşmıştım, şunun gibi ağır çekimlerde kare atlama oluyor. Ancak görüntü yumuşatma özelliğini açarsanız düzeliyor (Samsung'taki ayar Titreşim Azaltma / Judder Reduction)

Şu videoda 4:10'dan itibaren Vincent'in bahsettiği gibi;

M maymunkral ın bahsettiği gibi, imkan varsa Apple TV kullanmayı deneyin, zaten en iyi verimi Apple TV ile alırsınız diye düşünüyorum.

Motion ayarlarını kişisel'e çevirerek ayarlar ile oynamayı deneyin. Judder Reduction seçeneğini 5 olarak deneyin mesela. Çok açınca bana da garip geliyor ama bir deneyin.
picture_settings.jpg

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
İnsan gözü 24hz üstünde titremeyi algılayamaz. Eğer titremeyi net bir şekilde algılayabiliyorsanız yazılımsal bir problem var demektir. Akıcılık başka bir şey titreme başka. Titremeyi görebiliyorsanız kare işleme özelliği olan bir tv box ile test edin. Özellikle Apple TV 4K 3. Nesillerde kare eşleme özelliği var. Onunla da yapıyor mu bir bakın. Yapıyorsa donanımsal sorun var demektir.

Tv ekranı çok büyük olsaydı normal diyecektim ama 55” de böyle bir titreme mümkün değil. Ben 70” Vestel’de ve 65” Grundig’de yaşamıyorum belirttiğiniz titremeyi.
Hocam Gemini Man filmi 60 fps olduğu için onu açtım, onda akıcı fakat ekrandaki kişiler kafasını sağa sola oynatınca alnında ve yanaklarında ufak bir titreme oluyor. Tahminimce bunun sebebi uydu alıcı veya herhangi bir kutu üzerinden görüntüyü almak yerine internet üzerinden aldığımız için böyle oluyor zira exxen'de maç izlerken yayın akıcı değil fakat digitürk kutusundan görüntü alıp bein sports izlerken kalite düşük olmasına rağmen aşırı akıcı. Youtube'da 60 fps kuşbakışı şehir manzaraları izlerken de 100 metre yükseklikten yer yüzü çekilirken arabalar ilerlerken çok minik takılarak ilerliyorlar fakat rahatsız edici değil. 60 fps bir savaş sahnesi izledim onda hiçbir takılma yoktu bildiğiniz video oyunu gibiydi çok akıcıydı.

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
D dogac13 Beinsports'un çok kötü bir teknik alt yapısı var. Yıllarca abonesiydim, bu teknik yetersizlikleri sebebiyle illallah edip aboneliğimi sonlandırdım. Yaşadığın sorun Beinsports kaynaklı olabilir.

Eğer yazılımsal bir bug varsa güncelleme ile düzelir. Daha önce benim tv'de böyle bir şey olmuştu, 23.976 fps içeriklerde kare atlama oluyordu, güncelleme ile düzeltildi.

Netflix'in uygulamasından da kaynaklanabilir. 120 hz cihazlar genelde düşük kare içeriklerde biraz problem yaşıyor. Daha önce paylaşmıştım, şunun gibi ağır çekimlerde kare atlama oluyor. Ancak görüntü yumuşatma özelliğini açarsanız düzeliyor (Samsung'taki ayar Titreşim Azaltma / Judder Reduction)

Şu videoda 4:10'dan itibaren Vincent'in bahsettiği gibi;

M maymunkral ın bahsettiği gibi, imkan varsa Apple TV kullanmayı deneyin, zaten en iyi verimi Apple TV ile alırsınız diye düşünüyorum.

Motion ayarlarını kişisel'e çevirerek ayarlar ile oynamayı deneyin. Judder Reduction seçeneğini 5 olarak deneyin mesela. Çok açınca bana da garip geliyor ama bir deneyin.
picture_settings.jpg

Hocam bende kare atlama değil de düşük fps problemi var. Dün 2 farklı netflix içeriğinde denedim onlarda problem yaşamadım. Exxen'de maç izlerken görüntü beinsports'ta ki gibi akıcı değil, muhtemelen bein sports'u direk digitürk kutusundan yayın aldığım için akıcı oluyor, online platformları bir kutu ve uydu kablosu aracılığı ile kullanıp görüntü alsam problem olmaz gibime geliyor. Yüksek bitrate verilmediği sürece hiçbir online platform, digitürk gibi görüntüyü uydu kablosu ve kutu aracılığıyla verdiği gibi akıcı görüntü vermez diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz ayarları açınca da ekranda yırtılmalar oluyor fakat görüntü çok akıcı oluyor.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,586
Hocam Gemini Man filmi 60 fps olduğu için onu açtım, onda akıcı fakat ekrandaki kişiler kafasını sağa sola oynatınca alnında ve yanaklarında ufak bir titreme oluyor. Tahminimce bunun sebebi uydu alıcı veya herhangi bir kutu üzerinden görüntüyü almak yerine internet üzerinden aldığımız için böyle oluyor zira exxen'de maç izlerken yayın akıcı değil fakat digitürk kutusundan görüntü alıp bein sports izlerken kalite düşük olmasına rağmen aşırı akıcı. Youtube'da 60 fps kuşbakışı şehir manzaraları izlerken de 100 metre yükseklikten yer yüzü çekilirken arabalar ilerlerken çok minik takılarak ilerliyorlar fakat rahatsız edici değil. 60 fps bir savaş sahnesi izledim onda hiçbir takılma yoktu bildiğiniz video oyunu gibiydi çok akıcıydı.
Exxen kaç FPS veriyor

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,586
Bein 50 FPS yayın yapar. Maç yayinlarinda bant genişliği düşünerek çözünürlüğü biraz düşürür 25 kare yerine 50 vererek akıcılığı sağlar. Zaten maç yayını yapan kuruluşlar. 1080 25 kare yerine 720 50 kare yaparak aynı bant genişliğinde akıcılığı sağlarlar

D Çevrimdışı

dogac13

Yeni Üye
16 Mar 2023
19
24
Exxen kaç FPS veriyor
Hocam exxen muhtemelen 24 fps veriyordur. Netflix'te 4k 29.97 fps veriyor hemen hemen ikisi de aynı akıcılıkta fakat dediğim gibi görüntü akıcı değil. Ben problemin kaynağının televizyon değil de içeriğin bitrate'i ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Belki diğer televizyonların görüntü işlemcisi ya da yazılımı daha iyi olup bu problemleri ortadan kaldırıyordur zaten merak ettiğim de bu. Mesela Lg G2 ya da C1'de de bu durum mevcut mu? QN90B gibi bu senenin OLED dışındaki panellerde en başarılı televziyonunun böyle bir performans vermesi garip geldi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt