PROTEUS 23.3 HM-DG Kombi 1 saatte kaç TL'lik doğal gaz yakar?

P Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
61
Merhaba,

Öncelikle beni bu hesaplamayı yapmaya mecbur bırakanlar utansın diyerek sözüme başlamak istiyorum.

Aşağıdaki fotoğraftaki kombiye sahibim. İGDAŞ üzerinden doğal gaz kullanıyorum. Faturama baktığımda gelen faturayı kullandığım metreküpe böldüğümde metreküp başına yaklaşık 2,5 TL ödüyorum.

Sorum şu şekilde:

Örnek olarak kombi kapalıyken kombiyi açtığımda 1 saat boyunca fotoğraftaki ayarda kaldığında kaç TL'lik doğal gaz ya da kaç metreküp doğal gaz yakar?

Ön bilgi almacıyla doğruluğundan emin olmamakla birlikte şunları paylaşmamın faydası olabilir. Kendi gözlemlerim ile diğer odadayken çalışma sesinden duyduklarım kadarıyla sanırım kombi ortalama 5-10 dakikada bir yanıyor. Yani 1 saatte emin değilim ama ortalama 10 defa belli bir süre çalışıyor olabilir. Bunu doğal gaz sayacını kontrol etmeden matematiksel olarak hesaplamanın bir yolu var mıdır?
Kombi marka modeli: PROTEUS 23.3 HM-DG

65e2d264-05ad-40ab-83c2-84e22fab48e5.jpg

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
bildiğim kadarıyla her ortamda aynı sonuç alınmıyor. yani ısı yalıtımlı falan bir ortamda su daha geç soğuduğu için, daha az yakıyor. ortalama derseniz, ona cevap vereni ben de okurum. bilgim yok çünkü. aslında en temizi bir ay kullanıp, gelen faturayı, fatura gün sayısına bölmekle olur. bir sonraki aya yeni zam geleceği için :uyku1 o da bir sonuca ulaşmaz gibi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aynı kombi bizde mevcut. Uzun süre bakım yapılmadıysa NTC'lerin gözden geçirilmesinde yarar var. (Giriş ve çıkış sıcaklığını ölçen sensör diyelim.)

Alev rengi devamlı sarıya çalan bir haldeyse, gaz basıncı vs gözden geçirilmeli.

Tabi bunları servisin yapması lazım, sakın cihazı açıp da gaz valfinin basınç ayarıyla oynamayın tehlikelidir.

Pompa devri yüksekse, o 1 kademe düşürülebilir. O ayar da cihazın içinde yine maalesef.

Basınç o sıcaklıkta 2 BAR'a yaklaşmıyorsa, genleşme nedeniyle yükselir genelde, su ekleyip 2 ye doğru yaklaştırın derim. Biz 2 BAR'da kullanıyoruz.

Bu arada bahsettiğiniz ayar oldukça yüksek bir ayar, en yüksek değil tabi ama, peteklerin gayet iyi ısındığı ayar seviyesidir o. Biz en fazla ikinci kademede yakıyoruz. Hem evin ara kat olması hem de fatura sebebiyle. ?

Petekler, borular, filtreler temiz değilse gözden geçirin. Evde kendi imkanlarınızla da biraz temizleyebilirsiniz. Bir de dönüş hattı vanalarını kısın. (Peteklerin dönüş vanaları) En önemsiz petekte en düşük, en önemli petekte sonuna kadar açık olsun.

Bu tür kombilerde bakım olduğu müddetçe sorun olmaz ama bir yoğuşmalı performansı beklemeyin maalesef. Düz mantık şohben gibi çalışır. Servis menüsünden termostat zamanı değiştirilebiliyor sanırım. Evin petek metrajına göre servis çeşitli süreler tanımlayabiliyordu. Varsayılan 3 dk olması lazım. Siz sakın servis moduna girmeyin, bilmediğiniz onlarca parametre mevcut olabilir orada, evinizi riske atmayın. Mutlaka yetkili servisin girmesi lazım o menüye.

Kalorifer düğmesi 35 ila 80 arası ayar yapıyormuş. Kılavuzuna baktım. Seçenekleri tek tek elemeniz lazım.

Önce kombi ve tesisat sağlığı gözden geçirilmeli. Özellikle NTC ye baktırın, pompa devrini de 1 kademe düşürtün. Basit iş zaten, pompanın yanında devir anahtarı var. ?

Evin ısı kaybı var mı bilmiyorum.
Her sene gaz zamlanıyor, kombi sağlam olsa bile fatura yükseliyor maalesef.

Kombiyi söküp kendiniz gaz valfi basınç ayarıyla kesinlikle oynamayın, tehlikelidir.

Ben kılavuzdan görselleri ekliyorum sizin için;

IMG20211027192747.jpg

IMG20211027192824.jpg

IMG20211027192911.jpg

Tüketimde anormallik olduğunu düşünüyorsanız, yetkili servise ölçtürün. (Yapıyorlar mı bilmiyorum tabi.)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Faturayı hesaplayabilmek için tüketimi bilmek gerek. Nasıl yapılır bilmiyorum. Önce yapılması gerekenleri yapın. Evde soba sıcaklığı istiyorsanız o başka. ? Yaptığınız ayarda peteklerin oldukça iyi ısınması lazım. Kombiye en yakın, ilk ısınan peteklerde dönüş vanasını kısın.

P Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
61
Petekler banyodaki neredeyse yere 10 cm yakınlıktaki ayrı bir petek giderinden yaklaşık 1 ay önce temizlendi. Kahverengi su çıktı bayağı. Bu olduğundan beri peteklerde eşit ısınma ve bir tık daha çok ısınma mevcut.

Ev 65 metrekare.

Üstteki ev boş alttaki yakmıyor. Apartmanın yüksek giriş katı fakat bina 3 cepheden açık sadece 1 cephesinde bina var o da boş.

Kombi bakımı yapılmadı ama 1 ay önce ateşleme bobini tamir edildi ve sıcaklık ölçen küçük aparatı değişti.

9 yıllık kombi.

Amacımız üşümemek, tişörtle oturacak kadar sıcaklık hedeflemiyoruz. :)

Kombiyi yakmadan önce vanadan değerlere baksam, 1 saat sonra kapatınca da değerlere baksam aradaki metreküp farkına göre en kolay şekilde ulaşabilirim sanırım bunun en net yolu bu dimi? Bu bilgiler ışında sizin fikriniz var mı şu kadar yakar diye ya da farklı bir yol? Bu arada teşekkür ederim.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
İstanbul merkezine uzak ilçesinde mi ikamet etmektesiniz ?
Bu uzak ilçelere ( İgdaş ) gaz bedeli farklıdır , yüksektir diye biliyorum ( sanırım )

İzolasyon , yalıtım kendiniz içten yapılması .
Örneğin : pencere , kapı , petek arkası vs gibi konulacak bezin bile faydası vardır .

Eca veya diğer uyumlu oda termostatı gaz harcamanızı azaltabilir . ( konfor derecesi ve kullanıma bağlı )

gt.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Petekler banyodaki neredeyse yere 10 cm yakınlıktaki ayrı bir petek giderinden yaklaşık 1 ay önce temizlendi. Kahverengi su çıktı bayağı. Bu olduğundan beri peteklerde eşit ısınma ve bir tık daha çok ısınma mevcut.

Ev 65 metrekare.

Üstteki ev boş alttaki yakmıyor. Apartmanın yüksek giriş katı fakat bina 3 cepheden açık sadece 1 cephesinde bina var o da boş.

Kombi bakımı yapılmadı ama 1 ay önce ateşleme bobini tamir edildi ve sıcaklık ölçen küçük aparatı değişti.

9 yıllık kombi.

Amacımız üşümemek, tişörtle oturacak kadar sıcaklık hedeflemiyoruz. :)

Kombiyi yakmadan önce vanadan değerlere baksam, 1 saat sonra kapatınca da değerlere baksam aradaki metreküp farkına göre en kolay şekilde ulaşabilirim sanırım bunun en net yolu bu dimi? Bu bilgiler ışında sizin fikriniz var mı şu kadar yakar diye ya da farklı bir yol? Bu arada teşekkür ederim.
Açıkçası sizin ev hem üst kat hem de alt kattan ısı kaybediyor. Ev sahibiyseniz ve evde parke yoksa, tabandan yalıtım yaptırın. Ciddi anlamda farkını hissedersiniz. Evin 3 cepheden açık olması da, evi ısı kaybına maruz bırakabilir. Binada yalıtım mevcut mu?

Ölçüm işi biraz ikilemde bir durum. Çünkü evinizde peteklerin soğuma hızı ne ise kombi de ona göre termostat yapacaktır. Siz pompanın devrini düşürün veya düşürtün. Ya da kombiyi yoğuşmalı premix ile değiştirin.

Ama evdeki ısı kaybını çözmedikçe bu iş çözülmez gibi. Olay kombide değil bence.

Aklıma gelmişken bu videoyu paylaşmak isterim. ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt