Pioneer PDP-436RXE plazma tv arızası

B Çevrimdışı

Başkan2005 

Yeni Üye
21 Eyl 2018
40
60
İyi günler. 2006 yılından beri zevkle kullandığım 43 ekran Pioneer marka plazma bir televizyonum var. Görüntü ve sesinden çok memnunum.
Fakat tv son zamanlarda tarih ve saati hafızasında tutamamaya başladı. Bu benim için önemli olmamakla birlikte, her elektrik kesilmesinden sonra, veya grup prizden kapattıktan sonra bir uyarı ekranı çıkıyor ve tarih / saati ayarlamamı istiyor.
Bu arızayı nasıl giderebilirim ?

Not: televizyon bugüne kadar hiç arıza yapmadı.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İyi günler. 2006 yılından beri zevkle kullandığım 43 ekran Pioneer marka plazma bir televizyonum var. Görüntü ve sesinden çok memnunum.
Fakat tv son zamanlarda tarih ve saati hafızasında tutamamaya başladı. Bu benim için önemli olmamakla birlikte, her elektrik kesilmesinden sonra, veya grup prizden kapattıktan sonra bir uyarı ekranı çıkıyor ve tarih / saati ayarlamamı istiyor.
Bu arızayı nasıl giderebilirim ?

Not: televizyon bugüne kadar hiç arıza yapmadı.

Selamlar;
Aslında bu durum sadece çok eski nesil anakartlarda vardı. Bildiğiniz bios pili bitmesi gibi bir durumdur bu.
E2prom çok eskilerde pil ile hafıza tutarken, gelişen teknoloji ile artık bunlara ihtiyaç duymayacak kadar mikroamper seviyesinde bulk kapasitörlerin deşarj süresinin uzunluğuna paralel unutmazlar.

Hiç bol keseden biliyormuş gibi sallamayayım sizin tv nin iç yapısını bilmiyorum lakin yaşadığınız sorun basit bir, depolanamayan voltaj kaynağı sorunu :ok

B Çevrimdışı

Başkan2005 

Yeni Üye
21 Eyl 2018
40
60
Acaba benim televizyonumda CR2032 gibi bir backup pili mevcut olabilir mi? Yoksa bir el. kondensatör mü bu bilgiyi saklıyordur ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Acaba benim televizyonumda CR2032 gibi bir backup pili mevcut olabilir mi? Yoksa bir el. kondensatör mü bu bilgiyi saklıyordur ?

Olabilir, arka kapağı çıkarıp anakarta bakmanız lazım.
Kapasitör elektrik yükü depolar.
Hangi kapasitörün de arızalı olduğunu bilmek için servis kitapçığına bakmak lazım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt