Philips buhar kazanlı ütü su pompası

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi, on yılı aşkın süredir kullandığımız Philips GC8635 buhar kazanlı ütünün su pompası bozuldu aniden. Ütüyü söktüm, pompayı da söktüm bir tane küçük yaylı parçası kırılmış. Muhtemelen çek-valf işlevi görüyordu. Lokalde aradım bulamadım, hatta 48 w başka bir muadil satın aldım denedim çalıştırmadı, iki parçayı birleştirip tek yapayım dedim olmadı. Resimdeki pompadan lazım. İnternet aramalarında denizli parça diye bir site de var ama oranın da yorumlar pek iyi değil güvenemedim. Yurt dışı ise uzun sürüyor. Philips servisi 600 ₺ istedi, işin profesyoneli değilim ama çok geldi bana. Kaldı ki ütüyü o paraya almıştım. :) Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

su-pompasi.jpg

Çözüm
Konuyu çözüldü olarak işaretleyip kapatabilirsiniz. dayının çözümüne yakın bir şekilde, almış olduğum fakat uyumlu olmayan pompadaki küçük parça ile eski pompayı kullanarak sorunu çözdüm. İlginize ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Aynısı hocam, resimdekinin. Dediğim gibi 48 w buldum burada çalışmadı.
Pompanın düzeneğini değiştirdiğiniz için belki gerekli akışkan basıncını karşılamıyor, belki de hava yapıyor olabilir. Ancak gördüğüm kadarıyla pompa 220v ile çalışıyor ve eğer bu konuda tecrübeli değilseniz (ki işin içinde su ve elektrik var ki bu ikisinin bir araya gelmesi pek istenmez.) denemeyin. Güvenlik konusunda problem yoksa pompayı dış ortamda deneyin. Öncesinde pompanın içinde bir miktar su bulunmasına dikkat edin. Eğer halen çalışmıyorsa parça temini için Aydın' da benim ulaştığım noktanın tel numarası (0256) 213 34 22 isterseniz arayıp bir sorun.

Bir başka parça sitesinde de baktım, parçayı stoklarında kontrol kartı ile birlikte tutuyorlar. Eğer böyle bir kronik problem varsa kart değişimi de gerekebilir.

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Pompanın düzeneğini değiştirdiğiniz için belki gerekli akışkan basıncını karşılamıyor, belki de hava yapıyor olabilir. Ancak gördüğüm kadarıyla pompa 220v ile çalışıyor ve eğer bu konuda tecrübeli değilseniz (ki işin içinde su ve elektrik var ki bu ikisinin bir araya gelmesi pek istenmez.) denemeyin. Güvenlik konusunda problem yoksa pompayı dış ortamda deneyin. Öncesinde pompanın içinde bir miktar su bulunmasına dikkat edin. Eğer halen çalışmıyorsa parça temini için Aydın' da benim ulaştığım noktanın tel numarası (0256) 213 34 22 isterseniz arayıp bir sorun.

Bir başka parça sitesinde de baktım, parçayı stoklarında kontrol kartı ile birlikte tutuyorlar. Eğer böyle bir kronik problem varsa kart değişimi de gerekebilir.
Hocam, ütünün su kazanı sökük halde denedim, hala da öyle bekliyor. Pompanın çalışması ilginç zaten, otomatik silah mekanizması gibi seri bir şekilde ileri geri giderek su basıyor. Buhar kazanına su koyuyorum sıkıntısız çalışıyor, kontrol kartında sorun olsa pompayı hiç çalıştırmaz ve röle sesi gelmez diye düşünüyorum. Tecrübem yok, elim yatkındır ama. Yine de bazen ısırılıyorum elektrik tarafından.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Hocam, ütünün su kazanı sökük halde denedim, hala da öyle bekliyor. Pompanın çalışması ilginç zaten, otomatik silah mekanizması gibi seri bir şekilde ileri geri giderek su basıyor. Buhar kazanına su koyuyorum sıkıntısız çalışıyor, kontrol kartında sorun olsa pompayı hiç çalıştırmaz ve röle sesi gelmez diye düşünüyorum. Tecrübem yok, elim yatkındır ama. Yine de bazen ısırılıyorum elektrik tarafından.
Hava pompaları ya da içten yanmalı motor gibi çalışıyor anladığım kadarıyla. (Peristaltik dediğimiz yemek borusu mantığıyla çalışıyormuş.)Bundan dolayı çalışma zamanında basıncı oluşturuyor. Gözle görünmeyen bir kaçırma noktası varsa silindir içinde piston çevresinde bu yüzden su basmama sorununu yaratıyor olabilir. Bu yüzden en mantıklı çözüm parçanın yenisini bulabilmek. Ayrıca uyumlu jypc-5' in gördüğüm kadarıyla çin sitesinde bile fiyatı 500 TL gibi gördüm. Servisin verdiği rakamla kıyaslamak açısından, eğer montajı da kendileri yapacaksa değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Malum rakamları artık geçmişle kıyaslayamıyoruz.☹️
Kolay gelsin.

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Hava pompaları ya da içten yanmalı motor gibi çalışıyor anladığım kadarıyla. Bundan dolayı çalışma zamanında basıncı oluşturuyor. Gözle görünmeyen bir kaçırma noktası varsa silindir içinde piston çevresinde bu yüzden su basmama sorununu yaratıyor olabilir. Bu yüzden en mantıklı çözüm parçanın yenisini bulabilmek. Ayrıca uyumlu jypc-5' in gördüğüm kadarıyla çin sitesinde bile fiyatı 500 TL gibi gördüm. Servisin verdiği rakamla kıyaslamak açısından, eğer montajı da kendileri yapacaksa değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Malum rakamları artık geçmişle kıyaslayamıyoruz. :( Kolay gelsin.
Teşekkürler. Montajı ben yapacağım. İş yerinde boşta kaldım, youtube ta ararken bir video buldum eleman o kırık küçük parçayı yaptı plastik birşeyden, eve geçince deneyim bende.

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Konuyu çözüldü olarak işaretleyip kapatabilirsiniz. dayının çözümüne yakın bir şekilde, almış olduğum fakat uyumlu olmayan pompadaki küçük parça ile eski pompayı kullanarak sorunu çözdüm. İlginize ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Çözüm
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881

Çok sevindim. Çözümü paylaştığınız için de ayrıca teşekkürler. İlerleyen süreçte benzeri pompalar kullanan (Ütü, elektrik süpürgesi (Islak, kuru) v.b.) cihazlarda benzer bir çözüm yoluna gidilebilir.

Sota Sota üstadım sakıncası yoksa embed haricinde video linkini direkt olarak ekliyorum. Bende reklam engelleyici olduğu için açılmıyor. Benzeri bir durumda kullanıcıların ulaşabilmesi için.

Çözüm videosu

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
Çok sevindim. Çözümü paylaştığınız için de ayrıca teşekkürler. İlerleyen süreçte benzeri pompalar kullanan (Ütü, elektrik süpürgesi (Islak, kuru) v.b.) cihazlarda benzer bir çözüm yoluna gidilebilir.

Sota Sota üstadım sakıncası yoksa embed haricinde video linkini direkt olarak ekliyorum. Bende reklam engelleyici olduğu için açılmıyor. Benzeri bir durumda kullanıcıların ulaşabilmesi için.

Çözüm videosu
neden sakıncası olsun ki hocam :ok

kullandığınız adblock neden emdedleri engelliyor :hmm

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt