philips 42pfl5603D/12 kırmızı ışık 9 kere yanıyor

I Çevrimdışı

imdatcekici

Yeni Üye
1 Kas 2020
2
48
ustalar tecrübeli bir arkadaş tüyo verdi rasgeldi bizim dükkana geldi tv nin kapağını tak yada dışardan hoparlör tak yoksa bu tvler çalışmıyor dedi devre tamamlama açısından hoparlörü takılı olması gerekiyormuş yani büyük bobinin orda iki adet kondansatör patlamıştı ilk geldiğinde( 33pf 6kv ) onları değiştirdim çalışmadı halbuki olmuş ancak hoparlör görmediği için sistem açmamış buda bir tecrübe oldu ancak şimdi başka bir sorun var ekranın sol tarafı 5 cm yukardan aşağı komple karanlık florasan olmadığı kanaatindeyim yine devrede sıkıntı görünüyor
Merhaba. bende de 12 yıllık bir 42pfl5603d var. 1-2 haftadır bir sorun yaşıyorum. Biraz rahatsız olduğum için ilgilenememiştim. Bugün denedim ve ilginç şekilde ucu sizin bu gönderinize vardı.

Sadece HDMI ile bilgisayara bağlı ve bir süredir sabahları açtığımda tiz ve yüksek bir ses (feedback'e benzer) çıkarıyordu. TV'nin sesini tamamen kesince de (bilgisayar ses sistemine bağlı olduğu için zaten TV'nin sesini hiç kullanmıyorum), HDMI'ı çıkarınca da farketmiyordu. Sadece kısa süreler bekleyerek 3-4 kere açıp kapayınca kesiliyordu, o yüzden kesilmesinin ısınmayla ilgili olduğunu düşünmüştüm. Bir de ses çıkartırken ekranda görüntüyü değiştirdikçe sesin frekansında değişiklikler olduğu için elektrik aksamı ile ilgilidir tahmininde bulundum. Hem toz veya kirden basit bir şey olabilir mi hem de ses tam neresinden geliyor diye meraktan bugün soğumasını bekleyip arka kapağını açtım. Kapağını açarken hatırladım ki yıllar önce taşınma sırasında taşıyıcılar hasar verdiği için 3-4 tane vida yuvası kırılmıştı. Toz yoktu, bunun üzerine ses nereden geliyor diye arkası açık fişini takınca çalışmadı ve kırmızı ışık birkaç kez yandı söndü. Ya acemilikle bir yerine zarar verdim ya da arızanın son aşamasına denk geldim dedim. Kapağı yerine taktıktan sonra yine açmayı deneyince bu sefer power düğmesi veya kumandadan hiçbir komut kabul etmeden ve görüntü olmadan kendi kendine açılıp kapanmaya başladı (tiz ses yoktu)....sadece fişten çekmek çözüm oldu. Yabancı sitelerden birinde böyle bir sorun olabileceğini, elektrik sisteminin kendini resetlemesi için 1 saat kadar (15 dakikadan tüm bir geceye kadar değişen öneriler vardı) fişten çekili beklenmesi gerektiğini okudum. Bekledim, değişmedi. 1 saat daha bekledim, düzeldi....Tiz ses de geri döndü ve daha önceki açıp kapama yöntemi de işe yaramaz oldu. Uzun süre o şekilde kullanmama rağmen devam etti ve servis bakmaya karar verdim. O esnada bu yazınıza denk geldim. Kapak açıkken çalışmamasını anlamış oldum. Acaba esas sorun da aynı devredeki sorundan kaynaklanıyor olabilir mi, gerçekten feedback midir diye merak uyanınca parmağımı aradan bir hoparlörün diyaframına dayadım, değişmedi, Diğerine dayayınca ses de değişme olunca belli oldu...Durduğu yerde kasanın alt kısmını elimle yoklamaya başlayınca gördüm ki dokununca değişmeyen hoparlör tarafında ekran ile arka tarafı alttan elimle sıkıştırınca hem ses kesildi hem de o taraftaki hoparlörden bilgisayarın sesi gelmeye başladı...meğerse oradaki hoparlör çalışmıyormuş ve diğer hoparlörden feedback yapıyormuş. Sanırım oralara denk gelen vida yuvaları da hasarlıydı. Alttan ön çerçeveye kadar arka kasayı gerecek şekilde bir bant sorunu çözdü.
Kesin çözüm için yeniden açıp o kısıma denk gelen kablo ve bağlantıları gözle kontrol etmek isterim ama hem anlaşılacağı üzere elektrik- elektronik işlerinden hiç anlamıyorum hem de cihazı yine kaldırabilecek güç bulabilmem zaman alacaktır. Yine de pratik veya yardımcı olabilecek bir şeyler yazmak isteyen olursa çok sevinirim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Merhaba. bende de 12 yıllık bir 42pfl5603d var. 1-2 haftadır bir sorun yaşıyorum. Biraz rahatsız olduğum için ilgilenememiştim. Bugün denedim ve ilginç şekilde ucu sizin bu gönderinize vardı.
.....
Kesin çözüm için yeniden açıp o kısıma denk gelen kablo ve bağlantıları gözle kontrol etmek isterim ama hem anlaşılacağı üzere elektrik- elektronik işlerinden hiç anlamıyorum hem de cihazı yine kaldırabilecek güç bulabilmem zaman alacaktır. Yine de pratik veya yardımcı olabilecek bir şeyler yazmak isteyen olursa çok sevinirim.
Kapağı açmadan yapılabilmesi çok zor ,mutlaka açılıp da yapılacak bir işlemdir maalesef.
Aslında çok zor değil ,bunun için yardım da alabilirsin ,sadece arkadaki vidalar sökülüp yeni bir hoparlör takılacak (en kötüsünü yazdım),bu arada nerede bulunuyorsunuz ,il olarak yani.

I Çevrimdışı

imdatcekici

Yeni Üye
1 Kas 2020
2
48
Kapağı açmadan yapılabilmesi çok zor ,mutlaka açılıp da yapılacak bir işlemdir maalesef.
Aslında çok zor değil ,bunun için yardım da alabilirsin ,sadece arkadaki vidalar sökülüp yeni bir hoparlör takılacak (en kötüsünü yazdım),bu arada nerede bulunuyorsunuz ,il olarak yani.
Kesin çözüm için yeniden açıp....

Dediğim gibi zaten açmışlığım var. Ancak sorun devam ediyor...
Yani, anlayabildiğim kadarıyla:
-Şu an bantla kasarak engellediğim hoparlör devresinin hatasına ben açtığımda yol açmışım (bunu fiziken uygun olduğumda tekrar açıp o kısımdaki kablo ve vidaları kontrol ederek gözden geçireceğim).
-Diğer, kasayı ilk açmama sebep olan ve ısındığında geçtiğini varsaydığım feedback'e benzer gürültü bantlı kısımdan veya kasayı ellemekten bağımsız olarak devam ediyor. TV bir süre kapalı kaldıktan sonra açılınca iki hoparlörden de yüksek, ekrandaki resim değişirse frekansının da değiştiği, arka arkaya 3-4 kez kumandadan açıp kapayınca kesilen tiz ses hala mevcut. Cihazın sesini açıp kapamak veya bilgisayar bağlantısını (elektrik kablosu dışında tek kablo) çıkartmak veya başka bir prize takmak sonucu değiştirmiyor. Yıllarca hiçbir sorun çıkarmamasına ve hareket etmemesine rağmen durduğu yerde birden başlaması da enteresan. Yine de hoparlör bağlantılarından olabilir mi acaba...ikisi de düzgün çalışmasına rağmen?
Bu arada internetten cihazın servis kılavuzunu buldum. Gerçekten de "cihazın tek koruma mekanizması hoparlör devresidir" diye belirtmişler.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Dediğim gibi zaten açmışlığım var. Ancak sorun devam ediyor...
Yani, anlayabildiğim kadarıyla:
-Şu an bantla kasarak engellediğim hoparlör devresinin hatasına ben açtığımda yol açmışım (bunu fiziken uygun olduğumda tekrar açıp o kısımdaki kablo ve vidaları kontrol ederek gözden geçireceğim).
-Diğer, kasayı ilk açmama sebep olan ve ısındığında geçtiğini varsaydığım feedback'e benzer gürültü bantlı kısımdan veya kasayı ellemekten bağımsız olarak devam ediyor. TV bir süre kapalı kaldıktan sonra açılınca iki hoparlörden de yüksek, ekrandaki resim değişirse frekansının da değiştiği, arka arkaya 3-4 kez kumandadan açıp kapayınca kesilen tiz ses hala mevcut. Cihazın sesini açıp kapamak veya bilgisayar bağlantısını (elektrik kablosu dışında tek kablo) çıkartmak veya başka bir prize takmak sonucu değiştirmiyor. Yıllarca hiçbir sorun çıkarmamasına ve hareket etmemesine rağmen durduğu yerde birden başlaması da enteresan. Yine de hoparlör bağlantılarından olabilir mi acaba...ikisi de düzgün çalışmasına rağmen?
Bu arada internetten cihazın servis kılavuzunu buldum. Gerçekten de "cihazın tek koruma mekanizması hoparlör devresidir" diye belirtmişler.
Olabilir ,kayıp olmuş olabilir ,elinde test amacıyla kullanılacak hoparlör varsa denemelisin bence ,en azından denedim denir,ama tvdeki hoparlörlere göre omajını tutturmak lazım,yani omajı tutmazsa uzun süre kullanılmamalı , sadece test amaçlı kullanılabilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt