Philips 221V8-A Monitör İncelemesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Dostlar merhaba. Panelimin kırılması nedeniyle yeni bir monitör almaya karar verdim.
Philips 221V8-A model monitörü Amazon Türkiye üzerinden sipariş ettim. Bugün elime ulaştı.

Philips 221V8-A LCD monitör incelemesi ile karşınızdayım.
Philips 221V8-A nasıldır, yorumlar, alınır mı vs. kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle her Amazon siparişinde olduğu gibi ürünü ayrı bir kutuya koymalarını beklerken, ürün kutusu etrafında baloncuklu naylonla sarılı vaziyette geldi.
Ama en azından hasar almamış, bu da sevindirici bir detay. :deli1

Paketleme.jpg

Ürünün paketinde bir güvenlik etiketi mevcut;

Guvenlik-Etiketi.jpg

Gelelim paket içeriğine;

Paket-Icerigi.jpg

Paketten 1 adet iki ucu 3.5 mm erkek Stereo ses kablosu çıkıyor.
VGA ile kullanacaklar kaynak cihazın ses çıkışından monitöre ses aktarımı yapabilir.

Üründe 2 adet 2 Watt'lık hoparlörden oluşan Stereo ses sistemi mevcut.
Hoparlörler Tiz ve Orta frekans (konuşma sesleri) ağırlıklı fakat zayıf bir ses profili mevcut.
Yani Bas veya Mid beklentiniz olmasın. Sadece Tiz ağırlıklı cılız bir ses duyacaksınız.

Açıkçası önceki monitörüm VP-228HE her ne kadar yüksek seste sağır edecek çınlamalar yapsa da daha tok ses profiline sahipti.
Yani bu tür ürünlere hoparlörler her zamanki gibi öylesine konulmuş diyebiliriz.

Paketten ses kablosunun dışında iki ucu dişi VGA görüntü kablosu ve güç kablosu çıkıyor.
Ne yazık ki HDMI kablo kutu içeriğinde mevcut değil.
Monitörü almayı düşünen arkadaşlar HDMI kablo temin etmeyi unutmasınlar.

Pakette kabloların dışında, bağlantı ayağı ve belgeler mevcut.

Ürünün üretim yeri Çin, Ekim 2019'da üretilmiş. Eski sayılmaz.

Uretim-Tarihi.jpg

Ürünün ithalatçısı Arena Bilgisayar'dır. Ürün 2 yıl garantilidir.
Daha önce ADATA marka SSD İçin kendileriyle muhatap olmuştum, oldukça memnun kalmıştım.

Garanti.jpg

Üründe, 1 adet HDMI 1.4, 1 adet VGA olmak üzere 2 adet görüntü sinyali girişi mevcut.

Giris-Cikis.jpg

Üründe 1 adet 3.5 mm ses girişi ve kulaklık veya hoparlör için kullanabileceğiniz ses çıkışı mevcut.
Kulaklık çıkışını kullanmak için 3.5 mm ses girişini kullanmanıza gerek yok, HDMI ile gelen sesi de oradan alabilirsiniz.
Cihazın menüsünde bunun için ayar mevcut.

Bu zamana kadar kullandığım monitörlerde ses girişi genellikle standart PC güç kablosu şeklindeydi.
Bu üründe ise güç girişi dizüstü bilgisayar adaptörlerinde kullanılan güç kablosu biçiminde;

Besleme.jpg

Yani olur da kabloyu kaybederseniz, almanız gereken kablo notebook güç kablosu bilginiz olsun.

Üründe VESA bağlantı desteği mevcut;

Vesa.jpg

Gelelim ürünün paneline;

Acilis-Ekrani.jpg

• VA panel
  • 8 BIT derinlik(FRC değil, gerçek 8 BIT)
  • 1920 X 1080 Piksel çözünürlük
  • 75 Hertz tazeleme hızı
  • 4 milisaniye (ms) giriş gecikmesi
  • Yansıma önleyici, 3H sert kaplama
  • İnce çerçeveli panel
Açıkçası yazı okuyan biri olarak güzel bir panel almak istedim. O yüzden 6 bit+ FRC olan daha ucuz panelleri eledim.
Gerçekten uzak renkler insanın gözünü ciddi anlamda yoruyor. Bu yüzden 8 bit derinliğinde olan panellere bakmanızı tavsiye ederim.

Önceki monitörüme göre daha az açı zafiyeti olan ve renklerden kolay kolay taviz vermeyen bir yapısı mevcut.
VA panel fakat sanki IPS gibi geliyor bana açıkçası.
Bakış açınızı değiştirdiğinizde solma miktarını anlamak zor geldi açıkçası.
VA panellerin de tıpkı TN paneller gibi açı zafiyeti var fakat bu panel hafif bir renk soluklaşmasından fazlasını yapmıyor.
Açı zafiyeti yok gibi bir şey adeta. :kiskis

Monitörü açtığınızda menü tuşlarına bastığınızda sizden dil seçimi yapmanızı istiyor.
Monitörün en sevdiğim yanı, menüdeki çoğu ayarın bilgisayar üzerinden denetlenebilmesi.

Philips SmartControl isimli yazılım ile monitörün tuşlarına basmadan monitörü kontrol edebilrsiniz fakat bazı kontroller ilginç bir şekilde yazılımın içinde yer almıyor.

smart-image-info.png

gama.png

color-saturation.png

smart-image-modes.png

haftalik-zamanlama.png

Yazılımda sanırım BUG mevcut, bazen ayarları tekrar yapmanız gerekebiliyor.

Henüz çözemediğim ayarları olan monitörün siyah performansı önceki TN panel monitörüm VP228H'e göre oldukça iyi.
Siyahlar tam siyah değil elbette fakat aşırı düzeyde griye çalma gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil.
Işık sızması tespit etmedim.

Fakat parlaklık (NIT) seviyesi gündüz koşullarında düşük kalıyor, buna dikkat etmenizi öneririm.
Ürün 200 kandela/metrekare (yani 200 NIT) parlaklığa sahip.
Aydınlık ortamda çalışacaklar için 250 NIT'den aşağısını tavsiye etmem.

Ürünü uygun fiyata sıfır monitör almak isteyenlere tavsiye ederim fakat parlaklık konusunu gözden geçirmeyi unutmayın.
Aşırı aydınlık bir ortamda işinizi görmeyebilir.
Hoparlörlerinin ve parlaklığının zayıflığı dışında bir kusurunu göremedim.

Almak isteyenler için link;

Son düzenleme:
LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Bu monitörü araştırırken incelemeyi gördüm ve Vatan'dan bugün aldım, şimdilik sorun yok, yalnız benim model 221V8A/00 olarak geçiyor farkı nedir acaba?

Y Çevrimdışı

Yekarasin

Yeni Üye
6 Eki 2020
12
23
Ben de alacağımda acer ek220qabi ile bunun arasında kaldım ve bununla ilgili pek inceleme vs bulamadım hâlâ memnunm musunuz üründen

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri