PC power supply şişik kondansatör

• Konbuyu başlatan Fatih009
  • Başlangıç tarihi
Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594
WD 40 kullandım. Daha önce de başka fanları yağlamıştım ses gitmişti. Ama bu fana pek fayda etmedi. Sanırım fan beni değiştir artık diyor.
Power supply fanları hele hele böyle eski modellerde hız ayarı olmadığı için son hızda sürekli olarak çalışır, sizin yeni takacağınız fan da aynı şekilde çalışacağı için ses olarak çok bir değişiklik olmaz.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Power supply fanları hele hele böyle eski modellerde hız ayarı olmadığı için son hızda sürekli olarak çalışır, sizin yeni takacağınız fan da aynı şekilde çalışacağı için ses olarak çok bir değişiklik olmaz.
Bir deniyeceğim hocam 10 lira nasıl olsa. En azından kafamdaki soru işareti kalkar.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594
Hocam size garanti bir ses azaltıcak şekil anlatayım,

anakartınızda fan çıkışı varsa eğer buna uygun fan alıp en az 3 pinli, o fanı power supplyın içine takacaksınız, fan anakart ısındıkça hızlanacak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam size garanti bir ses azaltıcak şekil anlatayım,

anakartınızda fan çıkışı varsa eğer buna uygun fan alıp en az 3 pinli, o fanı power supplyın içine takacaksınız, fan anakart ısındıkça hızlanacak.
Ama PSU'nun sıcaklığı ile anakart veya işlemcideki sıcaklık aynı olmaz ki?

Aslında bu da fandan fana değişen bir durum. Orada da bir tasarım, mühendslik işi var.
Ama bu da para-çokomel ilişkisine dayanıyor.

Noctua'nın mesela 8 CM'lik modelleri de mevcut. :kiskis

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Aslında bu da fandan fana değişen bir durum. Orada da bir tasarım, mühendslik işi var.

Abimi aradım kondansatörlerin değerlerini söyle bana, gelirken alıp geleyim, üzerindeki bütün kondansatörleri değiştirelim dedi (mantıklı olanda bu zaten değişmişken hepsi değişsin) fanıda değişecek. Ses çıkarırsa da sağlık olsun ya günde birkaç saat internette gezinmek için kullanıyorum zaten çoda önemli değil sesi.

Bu arada başka bilgisayara 35 tb lık HDD aldık chia coin sistemi kuruyoruz. Bu iş tutarsa komple bilgisayarıda değiştiririm nasip artık ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Abimi aradım kondansatörlerin değerlerini söyle bana, gelirken alıp geleyim, üzerindeki bütün kondansatörleri değiştirelim dedi (mantıklı olanda bu zaten değişmişken hepsi değişsin) fanıda değişecek. Ses çıkarırsa da sağlık olsun ya günde birkaç saat internette gezinmek için kullanıyorum zaten çoda önemli değil sesi.

Bu arada başka bilgisayara 35 tb lık HDD aldık chia coin sistemi kuruyoruz. Bu iş tutarsa komple bilgisayarıda değiştiririm nasip artık ?
Chia coin ağır amelelik bence, paranın ele geçmesi epey uzun süre.
Bir de bu coin'in havuz işi sakat şu an için sanırım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,545
Sota ustam teşekkür ederim ? bu cömertliğin için. Ancak Aydın'da ikamet ediyorum. Abimde lehim aletlerinden var ve elinden geliyor bu işler, önümüzdeki günlerde power supplyi tekrar söküp bütün kondansatörlerini abime bedavaya değiştirteceğim ? 10 lirayada bir fan alıp üzerindeki fanı da değiştirip olayı çözeceğim.
Eyvallah hocam ne demek. Boş boş yatacağına bir arkadaşımızın işini görsün.
Bu tarafa yolu düşen yakının-arkadaşın vss olursa elden teslim edebilirim. Teklifim herdaim geçerli

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aslında fan bakımı nasıl yapılır bir konu açıp detaylı anlatmam gerekir..
Fanın milini söküp mil ve yatağını temizlemeden sağlıklı sonuç almak mümkün değil.
Kesinlikle öyle, bir kaç ay önce ses sistemimin minik fanını dediğiniz şekilde temizledim, kapkara toz pislik çıktı içinden. Ne kadar tepeden yağlarsak yağlayalım illaki içinde pislik birikip zamanla çamura dönüşüyor.

Söz konusu olan power supply fanınıda bu şekilde pervaneyi söküp iyice temizleyecek tim ama pervane bir türlü çıkmadı, kırılacak seviyeye kadar çektim pervaneyi çıkaramadım, o yüzden tepeden yağlayıp kapattım.
Acaba bazı fanların pervaneleri çıkmıyormu?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Chia coin ağır amelelik bence, paranın ele geçmesi epey uzun süre.
Bir de bu coin'in havuz işi sakat şu an için sanırım.
Şimdiki hesaba göre chia coin işine girmek kesinlikle kerizlik. Çünkü HDD fiyatları 3'e katladı.
Biz chia borsaya girmeden HDD leri almıştık zaten.

10 gün sonra belli olacak havuz işinin durumu hocam.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Şimdiki hesaba göre chia coin işine girmek kesinlikle kerizlik. Çünkü HDD fiyatları 3'e katladı.
Biz chia borsaya girmeden HDD leri almıştık zaten.

10 gün sonra belli olacak havuz işinin durumu hocam.
Ne olursa olsun, ciddi bir bekleme süresi mevcut.
Ekran kartı ile madencilik daha mantıklı.
Delinin biri RAM ile mining icat ederse, o zaman da RAM fiyatları fırlar.
Şu dönemde sistem toplayacak olanlar fena terste kaldı.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594

Hocam PSU neden ısınır, işlemci anakart güç çektiği için, anakart güç çekerse ne olur, ısınır, yani bir döngü olur. Burada illaki 55 derecede fan şu kadar hızlansın şöyle olsun böyle olsun diye uğraşmaya gerek yok bence. Bilgisayar boşta çalışırken PSU neredeyse hiç ısınmaz,,,

Noctua'nın 8cmlik modelleri mini PC/küp pc için olabilir bence :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam PSU neden ısınır, işlemci anakart güç çektiği için, anakart güç çekerse ne olur, ısınır, yani bir döngü olur. Burada illaki 55 derecede fan şu kadar hızlansın şöyle olsun böyle olsun diye uğraşmaya gerek yok bence. Bilgisayar boşta çalışırken PSU neredeyse hiç ısınmaz,,,
PSU var PSU var.
Üreticinin nasıl bir soğutma bloğu koyduğunu bilemezsiniz ki?
Şimdi bendeki PSU 750 Watt ve 250 Watt'a kadar fan açmıyor, ya da belirli bir sıcaklığa kadar.
Eski PSU'ları düşün, 250-300 Watt, devamlı fan çalışıyor değil mi?
PWM, sıcaklık ölçme vs bunlar uzun zamandır var olan teknolojiler.
Adamlar onu öyle olması gerektiği için öyle yapmış. Bu kadar basit.
Sıcak varsaymamız için illa ateş gibi olmasına gerek yok, bu bileşenden bileşene değişir.
10 yıl önceki transistörle bugünkü transistör de aynı değil.

Noctua'nın 8cmlik modelleri mini PC/küp pc için olabilir bence
Belli bir yıla kadar çoğu PSU'da 8 CM fan tercih edildi.
Buna 400-500'lük PSU'lar da dahil.

8 CM'i tahmin ederek bir örnek olarak verdim. 12'de olabilir fan, hatta 13.5 ve 14.
Zaten 13.5 ise onun yerine yenisini bulması zor, 12 veya 14'lük uydurulacak.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aslında fan bakımı nasıl yapılır bir konu açıp detaylı anlatmam gerekir..
Fanın milini söküp mil ve yatağını temizlemeden sağlıklı sonuç almak mümkün değil.
mil sökme yatak temizliği biraz sıkıntılı iş çok hassas davranmak lazım çok kıırılgan oluyor fanın elinde kalması işten değil Sota Sota hocam mil yatak olayı 3-5 fan elimde kalmıştı fana hava tutup yatak kısmına ön taraf ortasını şiringa ile delip önden arkadan mil göbek yağlardık biz ses kesilirdi

ufak bir video fan yatak mil temizliği

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
mil sökme yatak temizliği biraz sıkıntılı iş çok hassas davranmak lazım çok kıırılgan oluyor fanın elinde kalması işten değil Sota Sota hocam mil yatak olayı 3-5 fan elimde kalmıştı fana hava tutup yatak kısmına ön taraf ortasını şiringa ile delip önden arkadan mil göbek yağlardık biz ses kesilirdi

ufak bir video fan yatak mil temizliği

Fan aşırı dandikse ya da uzun süre ısıya maruz kaldıysa milin göbekten kopması normal.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt