PC power supply şişik kondansatör

• Konbuyu başlatan Fatih009
  • Başlangıç tarihi
F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
10 yıllık masaüstü bilgisayarımın power supply fanı gürültülü çalışıyordu, bugün hadi şu fanı yağlayayım diye power supply açtım ve 3 tane kondansatörün şişip taşmış olduğunu fark ettim.

Fanı yağlayıp geri takacağım.
Bu şekilde kullanmaya devam etsem sorun olurmu?

IMG_20210515_211505.jpg

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Konu yanlış yerdeydi, taşıdım. Dikkat edelim.
Sorunun cevabına gelirsek, diğer bileşenlerin tolerans durumuna bağlı.
Onların da ölçülmesi, detaylıca bakılması gerekir.
Bugün çalıştı diye yarın bir şey olmaz diyemeyiz.
Teşekkürler hocam dikkat ederim.
Şimdi yağladım taktım fanı, ama pek bir ses değişimi olmadı.

Bu şişik kondansatörler yangın falan çıkarmaz herhalde. Gittiği yere kadar gitsin, çalışmaz olunca yeni PC toplarım, zaten 10 yıllık PC.
Şimdilik Çinlilerin dediği gibi ''çalışıyorsa kurcalama'' atasözüne uyacağım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bu şişik kondansatörler yangın falan çıkarmaz herhalde. Gittiği yere kadar gitsin, çalışmaz olunca yeni PC toplarım, zaten 10 yıllık PC.
Yangın çok ayrı bir konu.
Bozulmaya neden olabilir.
Kapasitörleri aynı gerilim ve kapasiteleri ile değiştiyseniz tamam.
Direnç, diyot, transistör bunlar ne durumdadır onu bilemeyiz.

10 yıllık PC zaten internette zor geziyordur, bozulunca yenisini alırsınız.

Ayrıca fanda ses değişmediyse rulmanında balans sorunu vardır, aynı çapta bir fan temin edebilirsiniz.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504

Kondansatörlerin değiştirilmesinde fayda var ısınırlar. Voltajlar tam doyurucu olmayacağı için işlemlerde ağırlaşma da olur.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647

Aynısı benim de başıma geldi, bendekilere şişme daha fazlaydı. Fan yağlanmaz, sıcak havayı dışarı atacak şekilde çalıştığı için yüksek ısı altında çalışıyor. Ya da 180 derece üzeri özelliğini koruyan yağ ile yağlamanız gerekir. Yoksa bir süre sonra yağ çamurlaşır tozla birleşince dönüş hızı yavaşlar aşırı ısınmasına vesile olur. Fanı su ile yıkayıp yerine taksanız olurdu. Kondansatörler sanırım 3300 mf 10 ve 16 volt ben de değiştirdim 25 voltluk taktım. Ortaya cıkardığı arıza PC nin yoğun çalışma da kendiliğinden kapanması oluyor. Ben deki 450 w. lık yeni versiyonda akıllanmışlar fanı çıkış yerine girişe koyuyorlar. İlk yapılan transistörün hala çalıştığı düşünülürse, çin atasözü bir değer kazanıyor olsa da koruyucu ve önleyici bakımları da eksiksiz uygulamak gerekir. Ben de ki 2006 yılından beri hala çalışıyor.

Son düzenleme:
Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
Değişimini yapsanız daha iyi olur tabi ki, bu şekilde de çalışır ama sağlıklı olmaz.

Bu şekilde kullanmaya devam etsem sorun olurmu?

Bu sorunun cevabını bilemeyiz. Hangi elektronik ürünün yarın çalışacağına dair garantisi var ki...

meebbe Çevrimiçi

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Değiştirmekte fayda var bence de.Lise zamanı takıldığım dükkanda staj yaparken böyle kondansatör leri şişmiş power supyleri toplayıp şişmiş kondansatör leri değiştirirdim.Bana gelen ,durumu pek olmayan müşterilerime söyleyerek o zamanlar 10 15 liraya satardım.Yenisi 80 100 lirayken çoğu müşteriye mantıklı gelirdi.Hiç hatırlamıyorum biri söylesin sattığın power bozuldu ses yaptı diye geri dönüş yaptığını.

Hatta öyle power lar vardı ki elimde , sattığımız dandik çin mallarından daha ağır ve sağlamdı.Zaten çoğu zaman böyle kaliteli ve az sayıda kondansatörü şişmiş olanları onarırdım.Hem elektronik atık , hemde vatan ,millet adına azda olsa faydalı iş yapardım.?

Son olarak böyle sorunlu power supply ler çoğu zaman farkedilemeyen mavi ekranların ve anlık kasmaların sebebi olabilir.İş yerinde abi anakart arızası yazıp kenara atıyordu bir gün dedim abi açarmısın power supy nin içini diye.Ne gerek var power çalışıyor dedi?Bir açtık neredeyse hepsi şişmiş.Değiştirdik mavi ekranlar da son buldu.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bilgi için hepinize teşekkür ediyorum kondansatörleri ve fanı değiştirmeye karar verdim, önümüzdeki günlerde.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Bilgi için hepinize teşekkür ediyorum kondansatörleri ve fanı değiştirmeye karar verdim, önümüzdeki günlerde.
Merabalar Öğle kullanmayın Sadece şişmiş değil o bölgeye yakın tüm kondansatörleri değiştiriniz fanı yağlarken hangi tür yağ kullandınız?

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merabalar Öğle kullanmayın Sadece şişmiş değil o bölgeye yakın tüm kondansatörleri değiştiriniz fanı yağlarken hangi tür yağ kullandınız?
WD 40 kullandım. Daha önce de başka fanları yağlamıştım ses gitmişti. Ama bu fana pek fayda etmedi. Sanırım fan beni değiştir artık diyor.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
@Fatih009, hocam Adana çevresinde ikamet ediyorsanız.
Size powersupply verebilirim.
elimde eski cihazlardan kalma fazlaca var.
Sota ustam teşekkür ederim ? bu cömertliğin için. Ancak Aydın'da ikamet ediyorum. Abimde lehim aletlerinden var ve elinden geliyor bu işler, önümüzdeki günlerde power supplyi tekrar söküp bütün kondansatörlerini abime bedavaya değiştirteceğim ? 10 lirayada bir fan alıp üzerindeki fanı da değiştirip olayı çözeceğim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri