Pazar ve Market Fiyat Farkı

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bu sabah kalktık eve yakın bile olmayan Pazar günü halk pazarına gittik. Konumu da tam olarak linkinde. Antalya Muratpaşa'da yaşıyoruz.

Aşağıdaki resimde detaylı bir tablo mevcut. Bazı ürünlerde fiyat farkı hiç yokken bazılarında çok ciddi fark mevcut.

Neticesinde de 296₺'lık alışverişi market yerine halk pazarından yaparak bazen aynı kalitede ama çoğu zaman daha iyi kalitede ürünler seçerek net 270₺ kâr ettik.

Ekran-goruntusu-2022-04-10-113238.png

Resimdeki market fiyatları ağırlıklı olarak A101, kalanlar da Migros ve nadiren Getir uygulamasından toplanmış raf fiyatıyla aynı olan fiyatlar. Daha öncesinde dijital market ile raf fiyatlarını da karşılaştırmıştım. Ekstra getirme ücreti ve poşet masrafları yazılıyor sadece raf fiyatlarına ek.

Enflasyon bir köşeye de;
Ben bir ihtiyacımı alırken kapı kapı fiyat takip etmek zorunda mıyım? Önüme Migros çıktığında oradan, Şok Market çıktığında oradan alabilmek istiyorum.

Çiftçi, kendi üretip 5-6₺'ye sattığı ürünü markete gidip 40₺'ye görünce ne hissediyor çok merak ediyorum.

Ben buna sadece Komisyoncuların ülkesi Türkiye derim. Zira üretim yapmak sizi zengin etmiyorken al-sat yapmak yani tabiri caizse komisyonculuk yapmak size ferah bir hayatı sunuyor bu tabloya göre. Kim neden üretime yönelsin ki durum böyleyken?

Her şeyi ithal etmeye devam ederiz haliyle. Cari açığın ana unsuru da bu. Akabininde liderler açığı kapatmak için para basarlar. Bastıkları para oranı kadar enflasyon oluşur çünkü paranın değeri o oran kadar azalır. Ondan daha az para basan ülkelerin paraları daha az değer kaybedeceği için değer kazanıyorMUŞ GİBİ gözükür. Sonra vay efendim "dolar arttığı için hayat pahalılaşıyor, bunlar ameriganın oyunu".

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Ülkemizde yetişen / üretimi yapılabilen ürünleri fiyatı kırmak için ithal edersek bu tür sorunlar olması olağan.
Yukarıda sayılmış ürünlerin hammaddesi yurtdışından gelip burada işleniyor. Etikete de "Yerli Üretim" yazılıyor ki kendisini dışlanmış hissetmesin.
Çiftçi ucuza sattığı ürünlerin marketlerde pazarda fahiş fiyatlara satılmasına bir şey demiyor. Malı elinden çıkardığına şükrediyor. Bir de "Allah belalarını versin " deyip yarın ki hasatı ne yapıcaz diye düşünmeye başlıyor. Hiç borcum yok diyenin 750-800bin lira borcu var. Faizi yatırıp borcu atlatmaya çalışıyorlar.
Size tavsiyem çevrenizde çiftçi varsa direk onlardan alışveriş yapın. Market fiyatından satmaya çalışırsa da almayın tabi ki :)
Allah aşkına marulun rokanın salatalığın ne maliyeti varmış da o kadar pahalıya satılıyor. Ektikten sonra verirsen 2-3 defa ilaç verirsin. Onda da şarıl şarıl su akıtılmaz zaten. Seranın ücra bir köşesinde ektiğini bile unutursun.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ben öğlen pazara gittim,baktığım bir kaç sebzenin fiyatları şöyle:Yeşil Biberin kilosu 50 Tl,Patlıcan 25 Tl,Domates 10-15 Tl,Salatalık 12 Tl,Kuru soğan 5-10Tl,Patates 7,5-10 Tl,Yeşil soğan20 Tl,Kıvırcık ve düz Marul 10-15 Tl'den satılıyor.
Sosyete pazarı sanırsam :hihi

Instagramdan da yazanlar oldu. Pazardan pazara bile fiyatlar değişiyor anlaşılan. Ben mesela 30 tanesi 30 liraya kümes yumurtası bile gördüm çıkarken ama halihazırda 42 tane almıştım alamadım.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ankarada pazar ile market arasında fiyat farkı yok bu listede pazar diye yazan fiyatlari ben hiç bir yerde gormedim
Tahminimce Ankara'ya ve diğer illere şu sıra ürünler Antalya'dan geliyor. Bu fiyat karşılaştırmaları Antalya'daki pazarlar ile Antalya'daki marketler arasında. Bizzat kendi alışverişim soldaki fiyatlar. A101, Migros gibi mobil uygulamalardaki fiyatlar da sağdaki fiyatlar. Bu sağdaki fiyatlar şubelerin kendisinde de birebir aynı.

Not:
Kesinlikle bence bu pazardaki fiyatlar da pahalı. Yani enflasyonu inkâr eden, ekonomik kriz olmadığını iddia eden biri falan değilim. Sadece komisyonculuğa sebze ve meyve özelinde dikkat çekmeye çalışıyorum. Et, balık, yumurta fiyatları (ki pazarda et olarak sadece tavuk var) marketlerle neredeyse aynı. Bu fiyat farkı sadece sebze ve meyvede mevcut.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Arkadaşın dediği gibi Ankarada çoğu market pazar ile ya aynı yada market ucuz. Bugün büyük bir gross marketten 3,45’e havuç aldım. Bilen bilir Beypazarı havucu. Dün Beypazarında 5 lira istiyorlardı :) Bu market fatura kesiyor,nakliye veriyor,eleman çalıştırıyor ve kâr ediyor. Fiyatları kontrol eden yok maalesef! Birkaç hafta önce pazardan kimsenin yüzüne bakmadığı siyah domatesten 1 kilosunu 15 liraya almıştım, o sırada diğer tüm domatesler 25-30 civarıydı. Siyah domateside yine yiyen bilir, bence en lezzetlisi bu cinstir. Tohumlarını ektim bakalım ne olacak :)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
C73D4738-513A-4409-977E-92D154DF4233.jpg

Biraz fazla erken saatte gittiğimiz için (09:00) 5₺‘den yerli muz biz 18₺‘den aldıktan sonra kuruldu. Muz kazığı yememiz dışında durum aynı.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
hocam sizin avantajınız antalyada olmanız. sizin ordan ankara istanbula geleceğine kadar pazar fiyatları sizin market yazdığınız ile aynı yere geliyor
Maalesef galiba durum öyle. Ancak buradaki market fiyatları pazarın 2 katıyken oralarda nasıl çok merak ediyorum. Eğer oralarda market pazar farkı yoksa burada neden var onu da çok merak ediyorum.

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Denetim olmadığı sürece bu tür olayları daha çok konuşuruz.
Cuma günü pazar alışverişini yaparken çağla görüp aldım (20 lira). Alacaklarımı alıp eve dönerken manavın önünden geçiyordum. Çağla 15 lira yazıyordu ve 1 kilo da oradan aldım. Hepsini bitiremezsek turşusunu yapıp yeriz dedim. Eve gelince baktım ki pazarcı araya kart çağla karıştırmış. Manavın malı güzeldi.
Şimdi bu durumda neden pazarcıdan alışveriş yapalım ? Hem pahalı hem de hileli satış yapıyor.
Antalya gerçekten anlamsız biçimde pahalı. Çoğu meyve-sebze Antalya'da üretilip gönderiliyor ama sanki hiç üretilmiyormuş gibi fiyat çekiyorlar.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Maalesef galiba durum öyle. Ancak buradaki market fiyatları pazarın 2 katıyken oralarda nasıl çok merak ediyorum. Eğer oralarda market pazar farkı yoksa burada neden var onu da çok merak ediyorum.
En az nakliye kamyon başı 6000 TL'den başlıyor bunun aracısı komisyoncusu hal fiyatları kârını koyunca,

Fiyatlar 3-5 katı artıyor gübresi mazotu sulaması işçisi kirası osu busu fiyatlar bir hayli yüksek oluyor..

Sebze meyve seraları Antalya da çok merkez orası sizin orda pazarda satış yapanların çoğu üretici..

Aslında üretici fazla kazanmıyor ülkede yerleşik tarım politikası olmadığından üretici zarar ediyor,

Tüketicilerde pahalı alıyor arada komisyoncu aracı market kazanıyor denetim yok üreticiye yeterli destek yok..

Bu işlere de yandaş üç beş şirket el attı üretici şikayetçi tüketici şikayetçi pazarcı da şikayet ediyor ..

Kim haklı kim haksız koskoca bir soru işreti herkes kendine göre bir yerde haklı :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt