Pasaport Başvurularında Gecikmelerin Çözümü ve Harç Taksitlendirmesi

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
410
Değerli arkadaşlar

Pasaport başvurusuyla ilgili iki önemli hususun altını çizmeyi arzu ettim. Pasaport harç ve değerli kağıt bedelini üzerinden Enpara Kredi Kartı ile öderseniz işlem provizyondan çıktıktan sonra faizsiz masrafsız 6 takside bölebiliyorsunuz. Böylece ay sonu bütçenizi kısmen rahatlatabilirsiniz.

Pasaportların 7 iş günü içerisinde ulaşacağı söylense de bu süreç uzayabiliyor. Çözümü ise aciliyet kaydı oluşturmak. Alo 199'u arayıp (7/24) aciliyet kaydı oluşturulmasını istediğiniz zaman basım süreci daha hızlı işliyor. Pasaportlar PTT Kargo ile ulaştırıldığı için kargo kaynaklı ilave gecikmeler söz konusu olabilir. Nitekim PTT şubeleri teslim sürecini uzatmak adına merkezi bir yerde olsanız dahi gönderinizi geç getirebiliyorlar. Bunun bir çözümü yok ne yazık ki ama pasaportunuz şubeye ulaştığından bizzat şubeden teslim alarak kısaltmanız mümkün olabilir.

Pasaport süreciyle alakalı bana en ilginç gelen kısım ise süresi biten pasaportların çöp olması! Pasaportunuzun süresi bittiğinde yeni baştan bir başvuru ile yeni bir pasaport çıkarmanız gerekecek. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar yüksek süreli pasaport çıkarmanın daha uygun olacağı düşünülüyor.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Bede 4 Nisan’da başvurmuştum 18inde geldi ve Ankara’nın merkezinde oturduğum, aciliyet bildirdiğim halde. Pasaportun bitmesini beklememek lazım zira çoğu ülke pasaportunuzun son kullanım tarihi 6 aydan kısa süreli pasaportları kabul etmeyebiliyor. Birde her yıl zam görüyor bu bedeller. Zam görmeden Aralık gibi başvurmak en güzeli. Yazdığınız enpara kampanyasını bilmiyordum, gayet güzelmiş.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Pasaport süreciyle alakalı bana en ilginç gelen kısım ise süresi biten pasaportların çöp olması! Pasaportunuzun süresi bittiğinde yeni baştan bir başvuru ile yeni bir pasaport çıkarmanız gerekecek. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar yüksek süreli pasaport çıkarmanın daha uygun olacağı düşünülüyor.

Nasıl yani? O tüm pasaport işlemlerini sil baştan mı yapacağım? :(

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Yazdığınız enpara kampanyasını bilmiyordum, gayet güzelmiş.
Yıllardır var ve sadece pasaportta değil, yüksek gelen elektrik faturasında bile faizsiz taksitlendirme avantajı sunuyor. 3000₺'ye kadar da izin veriyor. Daha doğrusu ayda 3 adet 1000₺ işlem ama 1000₺ üzerini de 2 yada 3 işlem gibi sayarak tek seferde faizsiz taksitlendiriyor.

Özellikle sürekli asgari tutar ödemesi yapıp sürekli dönem faizi ödüyorsanız (tam da benim gibi) her dönem 3 büyük alışverişi taksitlendirerek faizinizi azaltmış oluyorsunuz.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Nvi randevu alıp, 1 adet son 6 ayda çekilmiş biometrik fotoğraf (bir kağıda yapıştırıp taratıp size geri veriyorlar),eski pasaportunuz (isterseniz eskisini iptal edip delip size geri veriyorlar), parmak izinizide orada hızlıca alıyorlar. İşlem 3-5 dakika sürüyor. Ödemenizi ilgili bankaların internet bankacılığından yapmanız yeterli, çıktı dekont gerekmiyor sistemde görünüyor ödemeniz.

Yıllardır var ve sadece pasaportta değil, yüksek gelen elektrik faturasında bile faizsiz taksitlendirme avantajı sunuyor. 3000₺'ye kadar da izin veriyor. Daha doğrusu ayda 3 adet 1000₺ işlem ama 1000₺ üzerini de 2 yada 3 işlem gibi sayarak tek seferde faizsiz taksitlendiriyor.

Özellikle sürekli asgari tutar ödemesi yapıp sürekli dönem faizi ödüyorsanız (tam da benim gibi) her dönem 3 büyük alışverişi taksitlendirerek faizinizi azaltmış oluyorsunuz.
Çok iyiymiş bilmediğim için değerlendiremedim ama umarım birilerinin işine yarar.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,267
62
Çok önemli bir değişiklik yoksa her seferinde yeni pasaport çıkartmaktansa belirli bir süre eskisini uzatmak daha mantıklı ve ekonomik değil mi acaba?:ok :alala

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
590
45
Öncelikle bir hatayı düzeltmek isterim. Gerektiği takdirde 2 pasaport sahibi de olabiliyorsunuz.
2005 yılından beri aktif oalrak pasaportumu kullanıyorum. Eskiden (koyu mavi ile yeşil renk arası olanlar) pasaportların süresi uzatılabiliyordu. O zamanlarda bir defter harcı bir de pasaport harcı (ikincinin adı farklı olabilir) ödüyordunuz. Pasaportun süresi dolduğunda sadece ikinci harcı ödeyip süresini uzatabiliyordunuz. Kırmızı pasaporta geçişle beraber bu uygulama kaldırıldı.
Süresi dolmuş olan pasaportun üstünde eğer halen geçerli olan bir vize varsa o zaman süresi dolmuş olan pasaportu delmiyorlar. Ancak o vizenin sahibi olan ülkeye giriş yaparken pasaport kontrolde süre bakımından geçerli geçerli olan pasaporta ek olarak üstünde vize olan eski pasaportunuzu da vermeniz gerekiyor. Eğer pasaportu deldirmişseniz o vizenin de geçerliliği gidiyor ve bu durumda yeniden vize almanız gerekiyor.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
410
Bede 4 Nisan’da başvurmuştum 18inde geldi ve Ankara’nın merkezinde oturduğum, aciliyet bildirdiğim halde. Pasaportun bitmesini beklememek lazım zira çoğu ülke pasaportunuzun son kullanım tarihi 6 aydan kısa süreli pasaportları kabul etmeyebiliyor. Birde her yıl zam görüyor bu bedeller. Zam görmeden Aralık gibi başvurmak en güzeli. Yazdığınız enpara kampanyasını bilmiyordum, gayet güzelmiş.
Aidatsız kredi kartları içerisinde olduğu için kullanıyorum ve sonradan taksitlendirme işlemi oldukça güzel. Her ay bin TL'ye kadar üç hakkınız var, mutlaka kullanın.
Maalesef öyle. Süresi biten pasaport uzatılmıyor(muş). Yeni başvuru ve yeni bir pasaport gerekecek.

Evet uzun zamandır var ve vesile oldukça paylaşıyorum. İlgili kanunda taksitlendirmeye engel olmayan bir sektörse (gıda, akaryakıt, cep telefonu, altın vb. değilse) 1.000 TL'ye kadar maksimum 3 bin TL'yi aşmayacak şekilde 3 taksit hakkınız var. Trafik cezası, ÖSYM ödemeleri de dahil. Yeter ki ödeme yaptığınız POS'un sektör kodu yasada taksite mani bir sektörü içermesin.

Çok önemli bir değişiklik yoksa her seferinde yeni pasaport çıkartmaktansa belirli bir süre eskisini uzatmak daha mantıklı ve ekonomik değil mi acaba?:ok :alala
Evet en mantıklısı öyle nedense bu şekli uygun görmüşler.

Öncelikle bir hatayı düzeltmek isterim. Gerektiği takdirde 2 pasaport sahibi de olabiliyorsunuz.
2005 yılından beri aktif oalrak pasaportumu kullanıyorum. Eskiden (koyu mavi ile yeşil renk arası olanlar) pasaportların süresi uzatılabiliyordu. O zamanlarda bir defter harcı bir de pasaport harcı (ikincinin adı farklı olabilir) ödüyordunuz. Pasaportun süresi dolduğunda sadece ikinci harcı ödeyip süresini uzatabiliyordunuz. Kırmızı pasaporta geçişle beraber bu uygulama kaldırıldı.
Süresi dolmuş olan pasaportun üstünde eğer halen geçerli olan bir vize varsa o zaman süresi dolmuş olan pasaportu delmiyorlar. Ancak o vizenin sahibi olan ülkeye giriş yaparken pasaport kontrolde süre bakımından geçerli geçerli olan pasaporta ek olarak üstünde vize olan eski pasaportunuzu da vermeniz gerekiyor. Eğer pasaportu deldirmişseniz o vizenin de geçerliliği gidiyor ve bu durumda yeniden vize almanız gerekiyor.

Tam emin olmamakla beraber bir kişinin aynı türden iki pasaporta aynı anda sahip olamayacağını söyleyebilirim. Pasaport süresi az kaldıysa büyük ihtimalle zaten ilgili kurum vize vermeyip, "uzun süreli bir pasaport al gel" diyecektir sanırım.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
590
45
Tam emin olmamakla beraber bir kişinin aynı türden iki pasaporta aynı anda sahip olamayacağını söyleyebilirim. Pasaport süresi az kaldıysa büyük ihtimalle zaten ilgili kurum vize vermeyip, "uzun süreli bir pasaport al gel" diyecektir sanırım.
Ben emin olarak söylüyorum :ok
Bir kişi aynı tipte 2 adet pasaport sahibi olabilir. İkinci olan pasaporta "muhafaza paraportu" da deniyor.
8. soru bunun cevabıdır.
Mesela benim pasaportta 10 boş sayfa kaldı. Geçerlilik süresi Kasım 2024'de süresi dolacak. Yine aynı gün bitecek Schengen Vizesine ek olarak 2027'ye kadar geçerli Amerikan vizesi de mevcut. Artık Türkiye giriş çıkışlarda damga bastırmıyorum pasaporta. Ama ayda 1 Almanya'ya gittiğimi düşündüğümüzde 2023 yılının ortasını görmeden pasaportta sayfa kalmayacak mühür vurulacak.

A Çevrimdışı

aspartame

Yeni Üye
15 Haz 2021
9
44
Benim de eski pasaportumda 10 yıllık vizem var. Yenisini çıkarmak için kaybettim demeyi düşünüyorum. Çünkü geri zekalı memur eski pasaportumu delmişti.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
2 pasaport olabiliyor lakin birisi ilgili kurumda kalıyor, diğeri ile işlem yapıyorsunuz. Yani misal İran’a giderken bir pasaportu, Amerika İsrail vb ülkelere girerken diğer pasaportunuzu alıp çıkabiliyorsunuz. Bazı ülkelerin uyguladığı saçma “bu ülkeye neden gittin” gibi sorulara maruz kalmamak için güzel bir uygulama. Eskiden hatırladığım kadarıyla İlçe Emniyet Müdürlüklerinde kalırdı 1 pasaportunuz, siz diğeri ile işlem yapardınız, şuan nasıl bilmiyorum.

Pasaportların geçerlilik tarihlerinin yazıldığı ilk pvc sayfada tahribat yapılamadığından bu dediğiniz mantıklı olsada yapılamaz.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
590
45
Benim de eski pasaportumda 10 yıllık vizem var. Yenisini çıkarmak için kaybettim demeyi düşünüyorum. Çünkü geri zekalı memur eski pasaportumu delmişti.
Kaybettim demeniz ile deldirmek arasında pek bir fark yok. Kaybettim dediğinizde o seri numaralı pasaport sistemden kaldırılıyor. Böylece artık o pasaportun uluslararası geçerliliği kalmıyor. Siz eğer o pasaportu ilgili ülkeye giriş yapmak için kullanmaya kalkarsanız bu sefer sahte pasaport muamelesi yersiniz ki çok daha kötü bir durum. Pasaportunuz ile vizeniz eşleştirilmiş durumda. Bundan dolayı sınırdışı bile edilebilirsiniz ki ondan sonra vize almanız bile çok zorlaşır.

Ancak memura pasaportun üstünde geçerli vize olduğunu söylerseniz delmeyecektir.

Geri
Üst Alt