Parça garantisi nedir? Hangi durumlarda ne haklarımız var? Bilenler buyurun içeri...

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Merhaba,
9 yıl önce aldığım tv ye servis yedek parça temini yapamıyor, belki diyebilirsin, 9 senelik tv ye parça mı kalır diye.

Ama kanunen böyle bir madde varmış, tv lerde bu süre 10 yılmış.

Şimdi benim tv nin alım tarihi 2013, çıkış tarihi ise 2012 gibi üzerindeki etikette eylül 2012 yazıyor, halen daha süresi var yani.

Ücretli olarak parça temini yapamayan firma muadili ile değişim yapmak zorundadır maddesi de var.

"
  • Garantisi bitmiş ürünlere ithalatçı veya üretici firma, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca tespit edilen kullanım ömrü süresince yedek parça ve yeterli personel bulundurmak ve servis hizmeti vermekle yükümlüdür. Örneğin yasal kullanım ömrü 5 yıl olan bir notebook garantisi bittikten sonra dahi arızalansa firma bunun yedek parçasını (Ücretli olarak) temin etmek zorundadır. Eğer siz ücretini ödemeyi kabul ettiğiniz halde firma yedek parça temin edemediği için 20 iş günü içerisinde makinayı onaramazsa aynen garanti kapsamındaki makinalar gibi değişim hakkı kazanırsınız. Bu yüzden garanti süresi bitse bile fatura ve Tic.ve San. Bak. onaylı ve tarih kaşeye sahip garanti belgesini muhafaza edin.

Bu bağlamda thh ye gitsem sonuç çıkar mı?

A Adem Helvacı

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Evet sonuç çıkar ancak işin içine amortisman (Yıpranma payı) ve yeni ürün farkı girince size teklif edecekleri ürünün perakende satış fiyatı 10.000tl ise sizden bunun takribi 8.000 ve hatta belki 9.000tl sini talep edeceklerdir. Ne yazık ki yönetmelikteki boşluklar nedeniyle bu konuda denetleyici bir birim yok.

Size yollayacakları değişim ürünün revizyon veya değişimden dönen ürün olup olmayacağının da garantisi yok çünkü bunu da denetleyen bir birim yok.
Neticede yasal hakkınız var mı? Evet var ancak bunun hakkı ile yerine getirildiğini denetleyen bir birim yok.

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Evet sonuç çıkar ancak işin içine amortisman (Yıpranma payı) ve yeni ürün farkı girince size teklif edecekleri ürünün perakende satış fiyatı 10.000tl ise sizden bunun takribi 8.000 ve hatta belki 9.000tl sini talep edeceklerdir. Ne yazık ki yönetmelikteki boşluklar nedeniyle bu konuda denetleyici bir birim yok.

Size yollayacakları değişim ürünün revizyon veya değişimden dönen ürün olup olmayacağının da garantisi yok çünkü bunu da denetleyen bir birim yok.
Neticede yasal hakkınız var mı? Evet var ancak bunun hakkı ile yerine getirildiğini denetleyen bir birim yok.
Diyorsun ki boşa uğraşma değmez.

Teşekkür ederim. Bir hevesti o da bitti.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Çıkacak olsa oooo 😄
Fabrikada parça yoksa ücretli değişim fiyatı al değerlendirelim

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
eskiden cihazların ömrü en az 10 yıldı şimdi ise ucuz malzeme ucuz işçilik ucuz parça ile üretiyorlar (5 yıl çalışacak kadar)bu nedenle 5 yıl parça bulundurma olarak yakında güncellenirse hiç şaşırmam.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
eskiden cihazların ömrü en az 10 yıldı şimdi ise ucuz malzeme ucuz işçilik ucuz parça ile üretiyorlar (5 yıl çalışacak kadar)bu nedenle 5 yıl parça bulundurma olarak yakında güncellenirse hiç şaşırmam.
Şu an için bir şey yaz(a)mıyor olsam da yönetmelik tüketici lehine gibi gösterilip yine bir sürü mağduriyet doğuracak şekilde güncellenecek.
Bir avuç bilinçli tüketici mücadele veriyoruz, Halkın büyük kesimi bu tarz konularda HİÇ destek vermiyor o nedenle bir noktadansonra insan olacakları bilse de mücadele etmemeye başlıyor.

Yaşayıp göreceğiz :ok

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Elbette ki amacım hevesinizi kırmak değil fakat başınıza gelecekleri ve ortada kalacağınızı adım gibi biliyorum.
Üzmeyin kendinizi diye uyarmak istedim şimdiden.
Teşekkür ederim, bir tamirci ile görüştüm, yazılım atabilirsen çözülecek gibi. Bakalım ne olacak.
PVR özelliği olduğu için bu modeli çok seviyorum.
Yeni tv lerde bu özellik kaldırıldı maalesef.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt