Oyun Bilgisayarı Tavsiyesi

B Çevrimdışı

Burak Alp 

The Punisher
Aktif Üye
18 Haz 2020
110
İkinci el oyun bilgisayarı alacağım, satıcılarla konuştum. Karar vermek için zamanım yok.

Bu bilgisayar 10 ay önce Vatan'dan alınmış, dolayısı ile garantisi faturası var.

"İntel İ5-9400F
Ekran Kartı Asus GeForce GTX-1660Ti Rog Strıx
RAM Ballistix 8gb
Ssd 480gb
psu 500w"

Bu bilgisayar ise al-satçı tarafından parça parça alınmış ve toplanmış. Garantisi yok.

"Amd ryzen 5 3600
Msi rx580 8gb 256 ekran karti gaming
Asus tuf gaming rgb B450 anakart
Corsair 8x2 16gb 3000mhz ram
240 gb longline marka ssd
1tb harici harddisk
psu 600w"

İkincinin daha iyi olduğunu biliyorum. Ramlerin önemi yok, yükseltebilirim. Oyun için hangisini almalıyım lütfen yardım edin.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İkincisi yükseltmeye daha elverişli gibi. B450 anakart gerçi ama. Ryzen 5 3600 daha iyi bence ama ekran kartı 1660Ti'den düşük.
İlk sistemdeki PSU nedir?

Bir de Aida64, Furmark, Prime95 yazılımlarıyla stres testi yapmadan almayın derim.

İki sistemin fiyatı nedir?

B Çevrimdışı

Burak Alp 

The Punisher
Aktif Üye
18 Haz 2020
110
500wat hocam. kararsızım. garanti yönünden de baktın değil mi? ram önemli değil yükseltirim Umut Barış Umut Barış
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ilk sistem ps4 pro + 1100 tl.
ikinci sistem ps4 pro + 1350 tl Umut Barış Umut Barış

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
500wat hocam. kararsızım. garanti yönünden de baktın değil mi? ram önemli değil yükseltirim Umut Barış Umut Barış

Güç kaynağı hariç ilk sistemin sıkıntısı yok. Garantileri olduğu için daha avantajlı duruyor.
Birden fazla uygulamayı aynı anda kullanmayacaksan 9400F sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Intel sistemdeki anakart modeli nedir?

Garantiden faydalanabilmek için faturaya ihtiyacın olduğunu unutma.
Servisler fatura olmadan garanti bilgisini genelde göremiyor çünkü. (Satış tarihinden dolayı.)

B Çevrimdışı

Burak Alp 

The Punisher
Aktif Üye
18 Haz 2020
110
intel sisteminin anakart bilgisi bu akşam gelecek hocam editleyeceğim sizin için Umut Barış Umut Barış

siz de kararsız kaldınız benim gibi. sistemden anlıyorum ve 5 yıl götürsün istiyorum beni cezbeden 1660 ti sizce rx 580 le uçurum var mı? bir de garanti mevzusu var ama. fakat sonuçta ikisi sistem de 1 yaşında. çünkü ryzen 5 3600 geçen yıl çıktı. sizce ne yapmalıyım? Umut Barış Umut Barış

Umut hocam, ps4 pro yu 2500 tl den alıyorlar şuanda + 1350 tl ikinci sistem için nasıl bir fiyat sence. makul mü?
+ satamayacağım için 1000 tl lik dijital oyun verdim. satmak zor dijital olunca..

yani 3850 + 1000 lik dijital oyun Umut Barış Umut Barış

Son düzenleme:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Garantili sistemi tercih etmekte fayda var al satçı size garanti verebiliyormu 6 ay 1 yıl onu düşünmekte fayda var oyun diyorsunuz

Birde ikinci el de satılan reballing yapılmış çok kart var ölü fiyatına alınıp satılıyor ne zaman bozulacağı belli olmaz

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
intel sisteminin anakart bilgisi bu akşam gelecek hocam editleyeceğim sizin için Umut Barış Umut Barış

Faturalar eksiksiz ise Intel sistem daha mantıklı olur. (Daha fazla FPS alabi

siz de kararsız kaldınız benim gibi. sistemden anlıyorum ve 5 yıl götürsün istiyorum beni cezbeden 1660 ti sizce rx 580 le uçurum var mı? bir de garanti mevzusu var ama. fakat sonuçta ikisi sistem de 1 yaşında. çünkü ryzen 5 3600 geçen yıl çıktı. sizce ne yapmalıyım? Umut Barış Umut Barış

Umut hocam, ps4 pro yu 2500 tl den alıyorlar şuanda + 1350 tl ikinci sistem için nasıl bir fiyat sence. makul mü?
+ satamayacağım için 1000 tl lik dijital oyun verdim. satmak zor dijital olunca..

yani 3850 + 1000 lik dijital oyun Umut Barış Umut Barış

Maşallah hocam kararsızlık hat safhada. :kiskis

Şimdi benim de kafam karıştı birazcık. Siz sistemi PS4+Nakit karşılığında mı alacaksınız?
Bu sistemlere istenen para ne kadar şimdi? Ben konsol piyasasına hakim değilim, konsol kullanmadım hiç çünkü.

1660Ti daha güçlü, endişelendiren tek kısım 9400F işlemci. Hyper Threading yok. 6 çekirdek 6 izlek.
İleride sıkıntı olur mu bilmem.
Bugün için performansta Ryzen'dan fazla farkı yok görünüyor. (FPS anlamında, üstünkörü izlediğim testlerde.)

Anakartı çok düşük değilse ileride başka bir Intel işlemci alırsınız.
Ama Intellerde AMD gibi yükseltme olayı ucuza gelmiyor bizim piyasada maalesef.
Intel işlemcilerin ikinci el piyasası bile balon olmuş durumda bence.

500 Watt güç kaynağı da yükseltmede önünüzü kesebilir. Marka model bilsek daha iyi olur.
Güç kaynağında gelecek meselesi sadece kapasiteye bağlı değil, kullanım süresine de bağlı.
Yani orta kalite veya giriş seviye bir 500 watt ile kaliteli bir 500 Watt'ın size sağlayacağı ömür aynı olmaz.

Açıkçası iki sistem de fazla F/P değil. Intel olanın garanti avantajı var sadece.
Bir de Intel - Nvidia sistemi daha kolay, dilediğiniz fiyattan satarsınız.
Marka algısı hakim biraz insanlarda.

Ama ikinci el veya sıfır sistemlerde acele etmemekte yarar var.

Elinizde bir konsol varsa bence konsoldan çok da vazgeçmeyin derim.

Biraz geç yanıt verdim kusura bakmayın. :sirit

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Ps4 pro sıfır fiyatına bakın, elinizdeki malın kıymetini bilin derim ben, başka bir yöntem bulun, kredi kartından taksitli nakit avans bile daha karlı olabilir

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Biz telefon alırken öyle yapmıştık.
Nakit çekimi taksitlendirip almıştık, o zaman taksit yoktu telefonlarda. :kiskis
Umut kardeşim aklın yolu bir, son üç yılda cesaret edip yaptığım en iyi iş 1700 liraya xbox one s çift kol +fifa almak oldu, şu anda oyunsuz fiyatı 3900 lira şimdi baktı oğlan, dolayısıyla bu piyasada yapılacak en iyi şey TL faizle borçlanıp taksitle ödemektir. 6600 liraya aldığım makine için 8000 ler konuşulmaya başlandı, elektronikte gidiş gidiş değil maalesef.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut kardeşim aklın yolu bir, son üç yılda cesaret edip yaptığım en iyi iş 1700 liraya xbox one s çift kol +fifa almak oldu, şu anda oyunsuz fiyatı 3900 lira şimdi baktı oğlan, dolayısıyla bu piyasada yapılacak en iyi şey TL faizle borçlanıp taksitle ödemektir. 6600 liraya aldığım makine için 8000 ler konuşulmaya başlandı, elektronikte gidiş gidiş değil maalesef.

Bugün sevgili Sota Sota ile gaming notebook baktık. Fiyatlara el değmiyor. :deli1

Şimdi aklımda telefon değişmek var ama nasıl yapacağım bilmiyorum.
3000 den aşağı telefon yok adam gibi.
Ben alana kadar 4000 olur kesin.
Eskiden Snapdragon 800 cihazlar 2000-3000 arasıydı. :bilmiyom

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
6000-7000 çıkarız dedik an itibariyle 8000-9000 bandındanyız :hihi

Şunuda eklemekte fayda var önceki yıllarda
Üst seviye oyun notebooklarıni

3000-3500$ bandına alabilirken
Şuan 1500-2000$ bandına çok iyi makinalar almak mümkün.
Sonuç olarak tl degerinin düşük olması nedeniyle yıllar geçsede bize (son kullanıcıya)
Girmeler devam ediyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt