ONVO Üretimi Smart TV Çözüm Videoları (L3)

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Herkese Merhaba, uzun zamandır düşündüğüm bir Onvo Smart TV'ler için ufak tefek çözüm videoları vardı, şimdi biraz derledim topladım paylaşıyorum.

Duruma göre bu TV üzerinden farklı videolar da ilave ederim.

Öncelikle şöyle bir bilgilendirme yapayım, ben bir profesyonel değilim, bu videolar da evimde kendi kullandığım televizyonumda çektiğim videolardır. Bazılarında servis menüsü gibi riskli yerlere giriliyor. Buraları fazla kurcalamamak gerekiyor sonuçta tv emaneten bir yazılımla gelmiş zaten. Sonrasında düzeltmesi zor durumlarla karşılaşmamak için bu uyarıyı yapıyorum.
Takip ettiğim Usta TV diye bir YouTube kanalı var, oradaki ustalarımızın her videoda yerel şivesiyle dediği gibi "Biz uyarımızı yapalım. Sonraa yok ben duymadım, vay ben bilmiyordum. Demeyin."

Bu videolar Fenoti FN43250 model L3 lisanslı android smart tv'de çekilmiştir. Onvo üretimi diğer L3 lisanslı android (150-250-350 serisi) tv'lerle hemen hemrn aynı yazılımı kullandıkları için çözüme uygundur. Onvo üretimi derken Nordmende, Saba, Morio, Fenoti gibi markalardan bahsediyorum. Ayrıca aynı Wisdom Share arayüzünü kullanan Sunny, Axen, Awox, Dijitsu gibi markaların bazı modellerinde de çözüm önerisi olabilir.

Bu oynatma listesinden tüm videolara ulaşabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda tüm videoları (şimdilik 7-8 tane) tek tek ayrıntılı olarak da paylaşacağım.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
tek tek videoları açıklamaya başlayayım.
1- AGING MODE'DAN ÇIKIŞ (Renk Döngüsü)
Aging Mode / Aging View, renk döngüsüyle televizyonun tepki vermemesi olayı. Kendi kendine olmaz, servis menüsünü karıştırırken oradaki Aging Mode neymiş ki diye basınca bu karşımıza çıkıyor. Tv'nin fişini çekip takınca dahi düzelmiyor. Kimi markalarda kumandada belli tuşlara basınca çıkıyorken, bendeki TV'de TV'nin üzerindeki güç tuşuna basınca çıkılıyor sadece.

2- AÇILIŞTA TV MODU - SMART MENÜ - KAYNAK AYARI
Tv'nin ilk kurulumunda bunun seçimini yaptırıyor fakat sonradan değiştirilmiyor. Bunu bu şekilde Otel Modu'ndan ayarlayabilirsiniz. Servis menüsünden de ayarlanıyor fakat tavsiye edilmez servis menüsünü fazla karıştırmak.

3- KARIŞIK / TERS RENKLERİ DÜZELTME
TV'yi sıfırlayınca ya da yazılım yükleyince renkler bu videodaki gibi birbirine girmişse (eğer panelde sıkıntı yoksa, cihaza fiziki müdahalede bulunulmamışsa) bu tamamen LVDS kablolarla gelen renk sinyallerinin farklılığından kaynaklanıyor. Bunun için servis menüsü panel ayarlarındaki LVDS MAP kısmında JEIDA olan kısmı VESA yapıp TV'yi fişini çekip takmak suretiyle yeniden başlatırsak (stand-by konumunda olmaz) bu sorun düzelir. Ayrıca TV'nin 8 bit destekli panel olduğunu bildiğim için 10 bit ayarındaysa onu da 8bit'e çevirmek gerekiyor. Bunun için TV'yi sıfırladım işte renkler bozuldu gibi şeylerle tamircilere gösterip panel değişti, led barlar değişti, anakart değişti gibi şeylere inanmayın. TV sağlamsa sıfırlayınca ya da yazılım yükleyince böyle olduysa, çözümü budur.

4- TV Ters - Yan Dönmüş / Birbirine Girmiş Görüntü
Bu da yine TV sıfırlayınca ya da yeni yazılım yükleyince, veya ikisi de olmaz servis menüsünü karıştırırken saçma sapan bir hal aldıysa, servis menüsünden panel ayarları kısmını güzel şekilde yapmamız gerekiyor. Bu kısım TV'nin normal ayarlarındaki görüntü ayarlarından farklıdır, yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Panel ayarlarındaki Mirror kısmında, 360 derece ters, sağ-sol tersi (ambulans yazısı gibi), veya alt-üst tersi gibi ayarlar yapılıyor. Kimi TV'lerde mirror kısmında bu ayar aktifken görüntü TV'ye göre düz, kiminde mirror kapalıyken düz oluyor. Bu TV'nin paneline ve yerleşimine göre değişir. Buradaki ayarı değiştirerek kendi doğru ayarınızı bulabilirsiniz.

5- TV Açılış (Boot) Logosunu Değiştirme
Bununla ilgili ayrı bir başlık yapmıştım aylar önce. A Adem Helvacı hocamızın HI-LEVEL televizyonunun açılış logosuyla ilgili başlığı görünce acaba benim TV'de nasıl olur diye uğraşmam sonucunda bulmuştum. Basit bir işlem. Her ihtimale karşı bir yerlere mutlaka mevcut orijinal logo dosyasının yedeğini alın. Ayrıca çözünürlüğü ve dosya ismi / uzantısını değiştirmemeye özen gösterin. .jpg .jpeg farklılığına mutlaka dikkat edin.

6- Play Store / YouTube sorunu
Aslında tüm Google uygulamalarında Google Play Hizmetleri'ne erişememeden dolayı uygulamada oturup açma ekranı gelmeden uygulamadan çıkması ya da hiç açılmaması gibi sorunlar oluyor. Kiminde Play Store yok, apk olarak yüklemeye çalışıyorlar fakat Google Play Hizmetleri etkin olmadığı için bir işe yaramıyor. Play Store olanlarda ise bir süre sonra giriş sorunu olduysa yine Google Play Hizmetleri devre dışı konuma geçmiştir. Bunu Smartyoutube gibi uygulamalar yüklemek yerine bu şekilde çözebilirsiniz. Sonradan Play Store yüklenen TV'lerde de aynısı geçerlidir.

İlave Not: Onvo üretimi TV'lerde model kodlaması şu şekildedir. (şimdilik) Ekran boyutu + özellik + ekran çözünürlüğü ve yazılım.
Örnek olarak 32100 modelinde 32, 32 inç, 100'de HD uydulu TV'dir.
32150 modeli, 32 inç, 150'nin 100 kısmı HD, 50 kısmı smart android (L3) demektir.
32151 modeli de 32 inç, HD smart androd (L3) sondaki 1 çerçeve ve ayak tipi gibi kozmetik küçük farkları ifade eder.
32F150 modelindeki F ise Frameless, yani çerçevesiz olduğunu anlatır.
100 HD, 200 Full HD, 300 Ultra HD anlamında 50 olan smart android, olmayan uydulu TV'dir.

Yani 150,250,350 serisi denenler smart android (L3) cihazlardır. baştaki ekran boyutu ve F olup olmaması kısmıyla model kodu oluşur.

65500 model numarasında aynı şekilde 65 inç, 500 ise WebOS işletim sistemli olanların kodudur. 110500 ise 110 inç webos'lu TV'yi temsil eder.

gelelim 700-800-900 serisine. Bunlar da full android (L1) lisanslı androidleri temsil eder.
32F700 modeli 32 inç, çerçevesiz, 700 de HD olmasını ifade eder.
43 inç grubunda 43F800 aynı şekilde 800 Full HD olan, 43F900 de Ultra HD olandır. Lisanslı androidlerde (L1), lisanssızların aksine (L3) 50 kodu bulunmaz. En son basamak her zaman için çerçeve rengi ya da ayak tipi (V,U,L,T şeklinde ayaklar) gibi kozmetik farklılıkları temsil eder çok da önemli değildir.
43200 = 43 inç uydulu FHD --- 43250 = 43 inç smart android FHD --- 43F250 = 43 inç çerçevesiz smart android FHD --- 43F800 = 43 inç çerçevesiz L1 lisanslı android FHD --- 43F900 = 43 inç çerçevesiz L1 lisanslı android UHD şeklinde açıklanabilir.

Bu videolar 150,250,350 serisi (251 351 352 gibi modeller dahil olan) L3 lisanslı smart android cihazlar içindir. Diğerlerinde değişiklik gösterebilir.

Servis menüsü giriş kodunu soranlar olmuş: MENU + 6686 bu cihazlarda. TV modundayken menü tuşuna basıp 6686 girince açılıyor. TV tam açılmadan boot edilmeden servis menüsüne girmez, görüntüde kayma renk bozukluğu varsa servis menüsü de bozuk görüntüyle açılır bu yüzden girdiğiniz değiştirdiğiniz ayarlara dikkat ediniz. Onvo marka harici (Nordmende, Fenoti gibi) bazı cihazların servis menüsü kodu 1147, 2580 olabilir. 6686 olmazsa bunları deneyebilirsiniz fakat servis menüsü birebir aynı olmayabilir dikkat.

7- Kanal Sıralama / Kanal Arama / TKGS Ayarları

Son düzenleme:
sahints Çevrimdışı

sahints 

TS @sahin
Yeni Üye
13 Eyl 2021
13
28
Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler. 50F900 veya 55350 bakıyorum, fiyatları çok yakın. Kullanılan paneller ile ilgili karşılaştırma göremedim hiçbir yerde. Sanırım F serisinde Inolux var ama 350 nedir bilmiyorum. Var mı bilgisi olan?

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler. 50F900 veya 55350 bakıyorum, fiyatları çok yakın. Kullanılan paneller ile ilgili karşılaştırma göremedim hiçbir yerde. Sanırım F serisinde Inolux var ama 350 nedir bilmiyorum. Var mı bilgisi olan?
900 serisi genel olarak daha üstün cihazlar diyebiliriz. F serisinde CSOT panel de olabilir, *********'de o şekilde yazmışlar 55f900 için. Eğer aradaki fark azsa kesinlikle 55f900 derim. 350'nin androidiyle tamam ben uğraşmayı seviyorum da, herkes uğraşamaz.

sahints Çevrimdışı

sahints 

TS @sahin
Yeni Üye
13 Eyl 2021
13
28
900 serisi genel olarak daha üstün cihazlar diyebiliriz. F serisinde CSOT panel de olabilir, *********'de o şekilde yazmışlar 55f900 için. Eğer aradaki fark azsa kesinlikle 55f900 derim. 350'nin androidiyle tamam ben uğraşmayı seviyorum da, herkes uğraşamaz.
Hocam iş yerinde kullanılacağı için ben de pek uğraşma taraftarı değilim. 55 olanı CSOT panelmiş ama benim bulabildiğim uygun fiyatlı olan 50
Inolux panelli olan. 350 serisinde aynı fiyata 55 veriyorlar ama ona pek ısınamadım. Yani aynı fiyata 5 inç fedakarlık etmiş olacağız. (55F900 hem çok zor bulunuyor hem de aşırı pahalı, 50 inç 6800 lira iken 55 10 bini geçiyor) Çeşitli sitelerde inceliyorum 50F900 sipariş edeceğim. Şimdiye kadar kullandığımız smart TV'ler hep Samsung, dolayısıyla Tizen idi. Bakalım Android deneyimi nasıl olacak. :) Teşekkürler cevabınız için.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Hocam iş yerinde kullanılacağı için ben de pek uğraşma taraftarı değilim. 55 olanı CSOT panelmiş ama benim bulabildiğim uygun fiyatlı olan 50
Inolux panelli olan. 350 serisinde aynı fiyata 55 veriyorlar ama ona pek ısınamadım. Yani aynı fiyata 5 inç fedakarlık etmiş olacağız. (55F900 hem çok zor bulunuyor hem de aşırı pahalı, 50 inç 6800 lira iken 55 10 bini geçiyor) Çeşitli sitelerde inceliyorum 50F900 sipariş edeceğim. Şimdiye kadar kullandığımız smart TV'ler hep Samsung, dolayısıyla Tizen idi. Bakalım Android deneyimi nasıl olacak. :) Teşekkürler cevabınız için.

İşyeri kullanımı olacaksa, büyük daha iyi olacaksa 350 de seçilebilir aslında. Kişisel kullanım için olsa kesinlikle 900 derim ama 55 olması daha iyi olacaksa 55350 de alınabilir işyeri için. Tercih size kalmış.

sahints Çevrimdışı

sahints 

TS @sahin
Yeni Üye
13 Eyl 2021
13
28
İşyeri kullanımı olacaksa, büyük daha iyi olacaksa 350 de seçilebilir aslında. Kişisel kullanım için olsa kesinlikle 900 derim ama 55 olması daha iyi olacaksa 55350 de alınabilir işyeri için. Tercih size kalmış.
Gece 50F900 sipariş ettim. Büyüklüğü çok mesele değil alanımız küçük zaten. Boş zamanlarda izleyeceğimiz için biraz daha düzgün bişey olsun istedim. Teşekkürler yardımınız için :)

H Çevrimdışı

halil3200

Yeni Üye
31 May 2021
42
38
Arkadaşlar yazılıma ihtiyaç kalmadan buldum kanal taşımama sebebini kanal sıralamasini varsayılan yapmak lazım ben A-Z olarak ve ardından da şifresiz-sifreli olarak sıralamıştım evvelki gün kanal listesini varsayılan olarak sıraladım ve kanal taşıma özellikligi menü tuşuna basınca geldi fakat favori bölümündeki hatayı duzeltemedim favori kısmını seçip kanal degistirince yine tüm kanalların sırasına geçiyor

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Arkadaşlar yazılıma ihtiyaç kalmadan buldum kanal taşımama sebebini kanal sıralamasini varsayılan yapmak lazım ben A-Z olarak ve ardından da şifresiz-sifreli olarak sıralamıştım evvelki gün kanal listesini varsayılan olarak sıraladım ve kanal taşıma özellikligi menü tuşuna basınca geldi fakat favori bölümündeki hatayı duzeltemedim favori kısmını seçip kanal degistirince yine tüm kanalların sırasına geçiyor
O yazılımsal ama yazılımsal derken Onvo'nun da üzeri. Wisdom Share isimli yazılımı yapan hangi firmaysa onun kullandığı tuner-kanallar uygulaması arasındaki bir şey. Full Android TV'lerdeki Canlı TV uygulamasını da bu TV'ye kurabiliyoruz Tuneri tanıyor. Google tarafından üretilen mavi arayüzlü Live Channels uygulamasından bahsediyorum. Hatta Source tuşu da çalışıyor uygulamada. Fakat o bana biraz daha karışık geldi, alışkanlık meselesi. Bunu da başkasından öğrenmiştim kanal arama düzenleme gibi işleri oradan yapıyordu. İkisinin listesi de birbirini tutuyor.

H Çevrimdışı

halil3200

Yeni Üye
31 May 2021
42
38
O yazılımsal ama yazılımsal derken Onvo'nun da üzeri. Wisdom Share isimli yazılımı yapan hangi firmaysa onun kullandığı tuner-kanallar uygulaması arasındaki bir şey. Full Android TV'lerdeki Canlı TV uygulamasını da bu TV'ye kurabiliyoruz Tuneri tanıyor. Google tarafından üretilen mavi arayüzlü Live Channels uygulamasından bahsediyorum. Hatta Source tuşu da çalışıyor uygulamada. Fakat o bana biraz daha karışık geldi, alışkanlık meselesi. Bunu da başkasından öğrenmiştim kanal arama düzenleme gibi işleri oradan yapıyordu. İkisinin listesi de birbirini tutuyor.
Bana o programın apksini bulabilir misiniz progtv var daha önce kullanmıştım kanal araması yapıyor ama onu da netten IPTV kanal taraması yapıyor keşke tuneri tanıyan program olsa kullanirdim

E Çevrimdışı

ekrmerdm

Yeni Üye
28 Nis 2022
11
49
Onvo Ov50f900 tv için fotoğraflarda da gösterdiğim bir konu açtım lütfen bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz

IMG_20230505_1726473b708631807b9542.jpg

?https://tavsiyeforumu.com/konu/onvo-ov50f900-tv-ekran-sorunu-icin-lutfen-yardim.17403/

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri