OLED TV veya Monitör mü? Üst segment IPS Monitör mü?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Öncelikle 1080p FullHD 17.3" bilgisayarımın PPI değeri %100 scaling ile kullanıma çok uygun olduğundan bu PPI aralığını seviyorum. UltraHD 2160p'nin de 4 adet 1080p ile eşdeğer ve köşeden köşeye 2 adet 1080p olacağını varsayarsak aynı PPI değeri tam olarak 34.6" ile yakalanabiliyor. Fakat 16:9 olarak üretim modası 32". Ki bu değer de yine %100 scaling ile kullanıma elverişli sayılabilir keskin gözlerle.

İnternetimin upload hızı 100Mbps olduğu için yakın zamanda yanımda laptop taşımak yerine Samsung Tab S9 Ultra ile hem hafiflik hem de uzak bağlantı ile üst seviye gücü yanımda taşımayı planlıyorum. Bu sebeple de madem masrafa giriyorum, monitörümü de güncelleyeyim istiyorum. Hem tek ekrana döneceğim için QHD yerine UHD'ye çıkmak bana daha fazla çalışma alanı verecektir.

Ve yine madem yeni monitör alıyorum, telefonda çok beğendiğim oled deneyimini monitörde de yakalayayım istiyorum. Evde televizyon yok, film için de monitör kullandığımız için artık oversize diyebileceğimiz 42" ve 49" modellere de olumsuz bakmıyor değilim. Ki o boyutlara çıktığımızda seçenekler de artıyor.

Biz IPS monitörü siyah derinliğini beğenmememizden çok ışık sızmaları, renk doğruluğu ve GrayToGray gecikme değerlerinden ötürü sevmiyoruz. Biraz daha iyi kontrast için VA tercih ettiğimizde de durum pek değişmiyor.

Oled monitöre geçiş planladığımda ayırmam gereken bütçe zaten 30k seviyelerine yükseliyor. O da giriş seviye oluyor gibi gözüküyor.

Benim sorum özetle şu;
- Giriş seviye 2021 teknolojisinden bir OLED monitör alıp burning riskine göğüs germek mi?
- Orta-Üst seviye (pro olmayan) bir IPS monitör alıp renk doğruluğu ve ışık sızması olmayan klasik teknolojiyi kullanmak mı?

İki durumda da UltraHD 120Hz planlıyorum. Boyutu da 42" ideal, 32" veya 49" de olur kıvamında.

Türkiye'de yaşadığımız için seçenekler maalesef çok az. Bu sebeple aslında var olan seçenekler biraz daha premiuma yakın olanlar oluyor. 1000 dolar kıvamında alınabilecek fazla seçenek olmasa bile alındığında üzmeyeceğini düşünüyorum. ÖTV olmadığı için gerekirse yurtdışından da alabilirim.

Oled olarak tek mantıklı gözüken itopya'dan veya amazon'dan alınabilen örnek en üstte verdiğim. Diğerleri de iyi seviye LCD paneller zaten. Array led gibi konulardan anlamıyorum ve nereden öğrenilebilir bilmiyorum. Sanırım bu ışık sızmaları da edge led olan monitörlerde çok bariz oluyor.

Tam ideal ama 2000 dolar civarında fiyatıyla alırken üzecek olan şu seçenek de yok değil;

Ekran kartım NVidia olacağı için G-Sync olması şart mı veya Adaptive-sync/Freesync yetiyor mu bilmiyorum. Oled olursa sync'nin gerekmediğini söyleyenler de var. Pek nadiren oyun oynayacağım için ciddi önemli bir ayrıntı da değil tabi.

Ayrıca nedense bu sync'ler alt seviye monitörlerin neredeyse hepsinde varken üst seviyelerde yok.

120Hz+ istememin sebebi de çalışırken pürüzsüz olması ama yine pro monitörler iş dünyası için üretilirken genellikle 60Hz. Bu 120Hz+ hatta bazen 360Hz değerlerine çıkan yenileme hızları da sanırım biz fakirler için yapılıyor. Bu sebeple "dandik 60Hz ile pro 60Hz aynı değildir" şeklinde bir argüman sunabilen varsa kriterlerim arasından Hz değerini de kaldırabilirim.

Neden TV olmaz dersek de;
  • Sinema görüntü kaliteleri daha iyi
  • Antiglare'leri çok zayıf (zaten bu yüzden görüntü daha berrak)
  • Keskinliği monitörler kadar iyi değil
  • Yakın kullanımda titreşimler ve renk sızıntıları göze çarpıyor
  • Monitör modunda bile monitör kadar iyi gecikme konforu sunamıyorlar
Her türlü fikire açığım, teşekkür ederim.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Merhaba Ömer. Biraz karışık mevzu ama kısaca şahsi fikirlerimi belirteyim;

- 40'' civarına çıkmanı tavsiye etmem çünkü hem piksel yoğunluğunun yüksek olmasını istiyorsun hem de monitör başında çalışmak için biraz büyük. Aslında PPI değeri olarak FHD 27'' monitörden daha yüksek PPI değeri var fakat ofis veya çizim işleri yaparken yakından odaklanma sorunu olabilir. Film izlerken daha iyi olur elbette
ppi.jpg

- OLED bana göre riskli olur, statik görüntülerden kaçınman gerekir. Atıyorum mesela çizim yapacaksan saatlerce statik görüntü kalacak ekranda belki de. Sana buradan cevap yazarken bile ekranda bir çok nesne sabit olarak dakikalarca kalıyor. Oled ekranlar böyle şeyleri sevmez.

- Oled yerine alacağın IPS'in Full Array Led olması gerekir. Aksi durumda mutlaka ışık sızması olacaktır. Fakat bu teknolojiyi doğru düzgün kullanan bir monitör var mı bilmiyorum, araştırmak gerek. Mesela linkini attığın her iki IPS ekranda da local dimming olmasına rağmen verimli çalışmıyor. Çünkü hem direct led değil, kenardan aydınlatmalı, hem de bölge sayısı az. Ne kontrastı yükseltebiliyor ne de siyah homojenliğini düzeltebiliyor.
32U_Contrast.jpg

- 2.000 usd fiyata satılan Asus marka cihazın da HDR performansı vasat ve karanlık bir monitör. SDR'de 200 nit'e bile çıkamıyor, HDR'de ise kısa süre sonra 150-200 nitlere düşüyor. Çünkü Oled'i yüksek parlaklıklara çıkarmak riskli iş.

Açıkçası yukarı tükürsen bıyık aşağısı sakal durumu var 🙂 Evet, monitörler daha keskin görüntü sunuyorlar fakat film oynatma kısmında TV'ler daha başarılı; led olanların local dimming sistemleri çok daha iyi, Oled olanlar ise daha parlak.

Ben mesela şimdi kafaya taktım, sadece film izlemek için projektör alacağım 🙂 Çizim ve ofis işlerim monitörümde, günlük tv kullanımı ve konsol oyunları tv'de, film ise projektörde gibi.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Merhaba Ömer. Biraz karışık mevzu ama kısaca şahsi fikirlerimi belirteyim;

- 40'' civarına çıkmanı tavsiye etmem çünkü hem piksel yoğunluğunun yüksek olmasını istiyorsun hem de monitör başında çalışmak için biraz büyük. Aslında PPI değeri olarak FHD 27'' monitörden daha yüksek PPI değeri var fakat ofis veya çizim işleri yaparken yakından odaklanma sorunu olabilir. Film izlerken daha iyi olur elbette
ppi.jpg

- OLED bana göre riskli olur, statik görüntülerden kaçınman gerekir. Atıyorum mesela çizim yapacaksan saatlerce statik görüntü kalacak ekranda belki de. Sana buradan cevap yazarken bile ekranda bir çok nesne sabit olarak dakikalarca kalıyor. Oled ekranlar böyle şeyleri sevmez.

- Oled yerine alacağın IPS'in Full Array Led olması gerekir. Aksi durumda mutlaka ışık sızması olacaktır. Fakat bu teknolojiyi doğru düzgün kullanan bir monitör var mı bilmiyorum, araştırmak gerek. Mesela linkini attığın her iki IPS ekranda da local dimming olmasına rağmen verimli çalışmıyor. Çünkü hem direct led değil, kenardan aydınlatmalı, hem de bölge sayısı az. Ne kontrastı yükseltebiliyor ne de siyah homojenliğini düzeltebiliyor.
32U_Contrast.jpg

- 2.000 usd fiyata satılan Asus marka cihazın da HDR performansı vasat ve karanlık bir monitör. SDR'de 200 nit'e bile çıkamıyor, HDR'de ise kısa süre sonra 150-200 nitlere düşüyor. Çünkü Oled'i yüksek parlaklıklara çıkarmak riskli iş.

Açıkçası yukarı tükürsen bıyık aşağısı sakal durumu var 🙂 Evet, monitörler daha keskin görüntü sunuyorlar fakat film oynatma kısmında TV'ler daha başarılı; led olanların local dimming sistemleri çok daha iyi, Oled olanlar ise daha parlak.

Ben mesela şimdi kafaya taktım, sadece film izlemek için projektör alacağım 🙂 Çizim ve ofis işlerim monitörümde, günlük tv kullanımı ve konsol oyunları tv'de, film ise projektörde gibi.
Projektör fikrine bu aralar ben de sıcağım. Kışı atlattıktan sonrası için onu planlayıp 32 inç düşünmek daha mantıklı olabilir.

Full array ve local dimming gibi kriterlere uyan ve VA'nın son yıllarda ghosting sorunlarını çözebilen namı değer odyssey serisinden şu ürün mevcut gibi;

Ancak çok büyük ihtimalle bunun stoğu yok ve fiyatının güncellenmesi unutulmuş. Yaklaşık 5000 lira kadar daha pahalıya geleceğini düşünüyorum linkteki fiyattan ama hakkını verdiği iddia ediliyor çok fazla yerde. Düşünebilirim.

Local dimmingi normalde çok aramayız iş bilgisayarlarında (karanlık noktalardaki aydınlık mouse gibi küçük şeyler oled kadar başarılı aydınlatılmıyor) ancak karanlık çalışırken veya film izlerken açmak üzere çok güzel olabilir. Bu özelliğin olmasını sağlayan full array ise sanırım bizim aradığımız ana unsur oluyor.

Hem full array, hem ips (ve dolaylı olarak curved değil, düz), hem 32 inç hem 4k hem 120+Hz hem de başımıza bela açmayacak bir marka ve satıcı gibi çok fazla kriterle boğuşarak tercihim bu yönde olacak gibi.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Projektör fikrine bu aralar ben de sıcağım. Kışı atlattıktan sonrası için onu planlayıp 32 inç düşünmek daha mantıklı olabilir.

Full array ve local dimming gibi kriterlere uyan ve VA'nın son yıllarda ghosting sorunlarını çözebilen namı değer odyssey serisinden şu ürün mevcut gibi;

Ancak çok büyük ihtimalle bunun stoğu yok ve fiyatının güncellenmesi unutulmuş. Yaklaşık 5000 lira kadar daha pahalıya geleceğini düşünüyorum linkteki fiyattan ama hakkını verdiği iddia ediliyor çok fazla yerde. Düşünebilirim.

Local dimmingi normalde çok aramayız iş bilgisayarlarında (karanlık noktalardaki aydınlık mouse gibi küçük şeyler oled kadar başarılı aydınlatılmıyor) ancak karanlık çalışırken veya film izlerken açmak üzere çok güzel olabilir. Bu özelliğin olmasını sağlayan full array ise sanırım bizim aradığımız ana unsur oluyor.

Hem full array, hem ips (ve dolaylı olarak curved değil, düz), hem 32 inç hem 4k hem 120+Hz hem de başımıza bela açmayacak bir marka ve satıcı gibi çok fazla kriterle boğuşarak tercihim bu yönde olacak gibi.
Odyssey de aklımda çok iyi kalmamıştı, yarın tatil olduğu için akşam daha sakin kafayla bakabilirim. Belki diğer arkadaşların da önerisi olur, bir beyin fırtınası yaparız 🙂

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Odyssey de aklımda çok iyi kalmamıştı, yarın tatil olduğu için akşam daha sakin kafayla bakabilirim. Belki diğer arkadaşların da önerisi olur, bir beyin fırtınası yaparız 🙂
Teşekkür ederim ekstra :)

Odyssey'in tek ünü VA panel gibi davranmayan bir VA panel olması. Harici problemleri vardır da bilmiyorumdur illaki, zira fiyatı da harici oldukça. Bu sebeple çok fazla yaygın test edildiğini düşünmüyorum kullanıcı tarafında.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Benim kriterlerime göre bulabildiğim en iyi cihazlar;

- Samsung Odyssey Neo G8 S32BG85
- Samsung Odyssey Neo G7 S32BG75

Artıları;
- Yüksek kontrast - Doğal kontrast 3.000 civarı, yerel karartma yüksek ayarda 20.000 civarı,
- Başarılı local dimming (1.196 bölgeden karartması var),
- Mini Led,
- Gerçek 10 bit panel yani FRC destekli 8 bit değil,
- Yeterince parlak,
- Yansıma performansı başarılı, mat ekran kaplama varmış.

Eksileri;
- VA panel olması (Bana göre eksi değil ama IPS seven için eksi olabilir)
- Curved olması
- Biraz blooming yapması (FALD olup blooming yapmayan cihaz bilmiyorum)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
albanez albanez

Ben olsam Türkiye koşullarında OLED riskine girmezdim.
Şöyle düşünün, bilgisayarda çoğu zaman sabit görüntü kullanırız.
Yazılım arayüzü vs hep sabittir.
Video kurgu veya tasarım ya da oyun oynayanlar biraz olsun pikselleri işletiyorlar.
Ama ağırlıklı olarak sabit görüntüler olacağı için iz yapma sorunu olası.
Değişimi de apayrı mesele ülkemizde bence. (Değişime yanaşmamakta ısrarcı firmalar sanki)

Bence iyi bir VA monitör alın.
Siyah dengesi istiyorsanız.
Ya da tazeleme hızından feragat edip iyi seviye IPS alın.
Renk doğruluğu yüksek olur.
Tabi bunun filmlerde geri dönüşü ne kadar olur bilemem.
Netflix'e o film hangi renk gamutuyla gelmiş vs durumu etkileyebilir. (REC 2020 vs)
Tabi bu renk aralıkları aslında birbiriyle kesişen ve kapsayan aralıklar olduğu için illa ki işini iyi yapacaktır.

Samsung bu QLED monitörlerde zar zor dikiş tutturdu benim anladığım.
İlgilendiğim seriler değil ama üst modeller ve yeni üretimlerde şikayet edilen sorunların ortadan kalktığını söyleyenler vardı.
Benim asıl anlamadığım Samsung gibi bir panel üreticisi bu 21:9 gibi panellerde nasıl bu sorunları gidermeden ürünü piyasaya sürüyor anlamıyorum.

Full array dediği olay arka aydınlatmanın bölgelere ayrılmış biçimde yapılması.
Direct led aydınlatmayı daha fazla led ve bölge sayısı ile daha hassas yapıyorsunuz.
Ama kaç bölge (zone) var o tamamen yeteneği etkiliyor.
Tabi işin algoritma tarafı da bunu iyi yapabilmeli.
Malum TCL'ler uçup kaçıyor ama o kadar uçmuyor sanki.
Üstatların yazılarından benim anladığım bu.

Piyasadaki profesyonel monitörleri bilmem, pazarını yani, FALD monitör sanırım sadece Apple'da var.
Pro Display XDR ama mat kaplamalı olanı (ekstra) alın desem o da zaten dünyanın parası.
Ve çözünürlüğü de 6K. :hihi

Ekran formatı size uyar mı bilmem ama ben oyumu Samsung Odyssey den yana kullanıyorum.
Tepe modelleri muhtemelen işinizi görecektir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Benim kriterlerime göre bulabildiğim en iyi cihazlar;

- Samsung Odyssey Neo G8 S32BG85
- Samsung Odyssey Neo G7 S32BG75

Artıları;
- Yüksek kontrast - Doğal kontrast 3.000 civarı, yerel karartma yüksek ayarda 20.000 civarı,
- Başarılı local dimming (1.196 bölgeden karartması var),
- Mini Led,
- Gerçek 10 bit panel yani FRC destekli 8 bit değil,
- Yeterince parlak,
- Yansıma performansı başarılı, mat ekran kaplama varmış.

Eksileri;
- VA panel olması (Bana göre eksi değil ama IPS seven için eksi olabilir)
- Curved olması
- Biraz blooming yapması (FALD olup blooming yapmayan cihaz bilmiyorum)

albanez albanez

Ben olsam Türkiye koşullarında OLED riskine girmezdim.
Şöyle düşünün, bilgisayarda çoğu zaman sabit görüntü kullanırız.
Yazılım arayüzü vs hep sabittir.
Video kurgu veya tasarım ya da oyun oynayanlar biraz olsun pikselleri işletiyorlar.
Ama ağırlıklı olarak sabit görüntüler olacağı için iz yapma sorunu olası.
Değişimi de apayrı mesele ülkemizde bence. (Değişime yanaşmamakta ısrarcı firmalar sanki)

Bence iyi bir VA monitör alın.
Siyah dengesi istiyorsanız.
Ya da tazeleme hızından feragat edip iyi seviye IPS alın.
Renk doğruluğu yüksek olur.
Tabi bunun filmlerde geri dönüşü ne kadar olur bilemem.
Netflix'e o film hangi renk gamutuyla gelmiş vs durumu etkileyebilir. (REC 2020 vs)
Tabi bu renk aralıkları aslında birbiriyle kesişen ve kapsayan aralıklar olduğu için illa ki işini iyi yapacaktır.

Samsung bu QLED monitörlerde zar zor dikiş tutturdu benim anladığım.
İlgilendiğim seriler değil ama üst modeller ve yeni üretimlerde şikayet edilen sorunların ortadan kalktığını söyleyenler vardı.
Benim asıl anlamadığım Samsung gibi bir panel üreticisi bu 21:9 gibi panellerde nasıl bu sorunları gidermeden ürünü piyasaya sürüyor anlamıyorum.

Full array dediği olay arka aydınlatmanın bölgelere ayrılmış biçimde yapılması.
Direct led aydınlatmayı daha fazla led ve bölge sayısı ile daha hassas yapıyorsunuz.
Ama kaç bölge (zone) var o tamamen yeteneği etkiliyor.
Tabi işin algoritma tarafı da bunu iyi yapabilmeli.
Malum TCL'ler uçup kaçıyor ama o kadar uçmuyor sanki.
Üstatların yazılarından benim anladığım bu.

Piyasadaki profesyonel monitörleri bilmem, pazarını yani, FALD monitör sanırım sadece Apple'da var.
Pro Display XDR ama mat kaplamalı olanı (ekstra) alın desem o da zaten dünyanın parası.
Ve çözünürlüğü de 6K. :hihi

Ekran formatı size uyar mı bilmem ama ben oyumu Samsung Odyssey den yana kullanıyorum.
Tepe modelleri muhtemelen işinizi görecektir.
16:9 4k iyidir ya ve neo g8 de kriterleri tam karşılıyor gibi gözüküyor.

Apple ürünlerinin kalitesine şüphe yok ama kaliteye 5 birim ekleyip fiyata 15 birim eklemesi beni bozuyor. Yine de 6k olması nedeniyle alıcı gözle araştıracağım onu da.

Edit:
O fiyat ne öyle 😂

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
16:9 4k iyidir ya ve neo g8 de kriterleri tam karşılıyor gibi gözüküyor.

Apple ürünlerinin kalitesine şüphe yok ama kaliteye 5 birim ekleyip fiyata 15 birim eklemesi beni bozuyor. Yine de 6k olması nedeniyle alıcı gözle araştıracağım onu da.

Edit:
O fiyat ne öyle 😂
Zaten tanıtımları hep cahil kandırmak üzerine.
FALD'ı TCON'u sanki kendi teknolojileri gibi anlatmışlar.

Geri
Üst Alt