OLED TV Almalı mıyım? Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Sizce hangisi alınır?

• LED TV

• QLED TV

• OLED TV

• Ben de kararsızım.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba arkadaşlar. Herkes iyidir, sağlıklıdır umarım. Fazla uzatmadan konuya gelelim. :cay

2,5 senedir Samsung 49MU7400 model bir TV kullanmaktaydım. Bunu yakın zamanda isteyen bir arkadaşa sattım. Bu sattığım TV'den genel olarak memnundum fakat memnun kalmadığım noktalar olmuştu. Hareketli sahnelerde akıcı değildi ve karanlık sahnelerde performansı yeterince iyi değildi. Bu sene yeni bir cihaz almak istiyorum fakat daha iyi ne alabilirim diye düşündüm. Tekrar LED TV alıp da ışık sızması mı oldu? Şurada gölgelenme mi var? Renkleri solgun mu? diye uğraşmak istemiyorum. Aklıma QLED ve OLED TV ler geldi. QLED TV lerde de LED TV lerde olan problemlerin (ışık sızması, gölgelenme, vertical banding vs.) meydana geldiğini okudum. OLED TV lerde en çok piksel yanma konularını duyduk. OLED TV verdiğiniz paraya değer değmez tartışıldı duruldu. Yıl oldu 2021. Şimdi soruyorum. OLED TV alınır mı alınmaz mı?

Normal yayın pek izlemiyorum. Netflix, Youtube, Amazon Prime vs.
Konsol oyunları oynuyorum. TV'nin yanına Xbox Series X atıp devam ederim.

Fiyatlara baktım şuan en ucuz OLED TV, Arçelik 8500 liradan başlıyor. LG'ler 11000-12000 liralardan başlıyor. QLED'ler hemen hemen yarı fiyatından başlıyor. MediaMarkt'ta LG OLED TV'ye bir demo koydurdum izledim. Tablo gibi görüntü veriyor. Gerçek kullanımda o detayı alacağımı zannetmiyorum ama renkler yerli yerindeydi. Mağaza personeli LG 10 yıl piksel yanma garantisi veriyor dedi ama gerçek mi yoksa lafta mı söyledi malı satmak için pek kanaat getiremedim. Sektörü takip edenler daha iyi bilir. Arçelik Smart anlamında LG'den baya geri kalır diye düşünüyorum her ne kadar panel LG paneli de olsa. 2-3 fazla verip LG OLED alayım diyorum ama bu yatırım 1-2 sene sonra kaldırıp atacağım veya yarı fiyatına birine vereceğim bir şey olmamalı. Ne diyorsunuz?

Sizce OLED TV mi almalı mıyım? Yoksa QLED TV de işimi görür mü?

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
OLED te halaa sıkıntı var ama geçende başka konuda da yazmıştım en aza indirmeye çalışan yada başaran şimdilik LG, tv ile işin bitince standby modunda bişeyler yapıp yanık oluşmasını engelliyor (piksel yanma garantisi) diye diğerlerinde bu tarz bir çalışma prensibi duymadım, bence yanlış anlama ama okadar para OLED e verene kadar o keyfi QLED samsung yada TCL ile yada NANOCELLdede LG ki qled mi nanocell mi dersen tabikide büyük ara farkla nanocelleride verecektir tekrardan dediğim gibi bu istek arzu beklenti olayı olduğu için malum sınırsız...

(servis sıkıntısı lg de sıkıntı olsada dersen ister istemez ihale tüketicide kaldığından mesela 65" yada 55" 55NANO916NA gibi ben bu fiyat aralıklarına çıkamadığımdan şimdilik in az daha fiyatının düşmesini bekliyorum bundada usb 2.0 ama çokta problem değil
Sony KD-55XH9005 olabilir )
49NANO866, 55NANO866, 55NANO906, 55NANO916 (ALLM, HFR, VRR, FreeSync), 65NANO866, 65NANO9 (ALLM, HFR, VRR, FreeSyn16)

49SM9000,55SM9010, 55SM9800, 65SM9010, 65SM9800 (ALLM, HFR, VRR)
VRR (Variable Refresh Rate) değişken yenileme hızı, ALLM (Auto Low Latency Mode) düşük geçikme modu, HFR (High Frame Rate) yüksek kare hızları

sadece ne alırsan al ufak gibi görünen şu özellikleri barındırsın
VRR desteği için en iyi iki TV markası LG ( misal SM9800 yada Oledte ise GX , CX ve BX ) ve Sony (XH90/ XH92) ki Samsung temsilcisi; QLED TV'lerinin yalnızca FreeSync'i desteklediğini, ancak Hdmi VRR'yi desteklemediğini belirtmiş başka bi yerde okumuştum, Samsung'un en iyi TV'leri genellikle resmi olarak HDMI 2.1 sertifikalı bile değil sanki, Q70T' bi ihtimal illada samsung dersen
100 veya 120 Hz en az !! ama bulamazsan 60Hz
HDMI 2.0 almadan ki 2.0x yada 2.1 var alana kadar üzeri çıkmazsa 2.x (ARC ses geri dönüşü ve HEC ki aynı kablo üzerinden internet ) Kİ 2.1 PS5 and Xbox Series X için olmazsa olmazı olacak
HDCP 2.2 veya 2.3 ki mümkünse!! (Videoya kodlanmış telif hakkı korumasıdır. 8K kaynaklarla veya video ile kodlanmış kaynaklarla uğraşmıyorsanız hdcp 2.2 olan bulursan hdmi 2.0 yada 2.0a...b vs işini görecektir)
Bluetooth V5.0 veya üzeri v.5.x
HLG
HDR10+ (veya bazılarında pro/plus vs.)
Dolby vision (bu özellik olmazsa mutlaka HDR10+ olsun vision ile kafa kafaya yarışıyor hatta hdr10+ daha bile iyi olduğunu savunanlar az değil keyfi bi durum anlıyacağınız bitlede alakalı bi durum)
10bit veya 12bit ki vision lu ise 12 bittir geneli (en az 10 bit Panel ve HDR 1000 nit parlaklık hdr de aranır aslında)/ bir görüntünün parlak kısmını daha fazla parlatan ve karanlık kısmını daha fazla karartan bir kontrast düşün.
Dolby Atmos !!! ses
Usb 3.0 veya / 3.1 /3.2
tv 500 ve üstünde nit değerinde olsun
Lg ise karar α9 İşlemci verdiğin paraya değsin...

ne alırsan al elektronik şans işi :))) hep bi yerlerde bir adım ötesinde en iyisi olacaktır... önemli olan hangi ihtiyacına cevap verdiği bence vestel de, Awox ta Regalde Arçelik yok bekoda marka da, dası olunca elmayla armudu karıştırma :)))) sevgi saygı selam ve dua ilesss

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
OLED te halaa sıkıntı var ama geçende başka konuda da yazmıştım en aza indirmeye çalışan yada başaran şimdilik LG, tv ile işin bitince standby modunda bişeyler yapıp yanık oluşmasını engelliyor (piksel yanma garantisi) diye diğerlerinde bu tarz bir çalışma prensibi duymadım, bence yanlış anlama ama okadar para OLED e verene kadar o keyfi QLED samsung yada TCL ile yada NANOCELLdede LG ki qled mi nanocell mi dersen tabikide büyük ara farkla nanocelleride verecektir tekrardan dediğim gibi bu istek arzu beklenti olayı olduğu için malum sınırsız...

(servis sıkıntısı lg de sıkıntı olsada dersen ister istemez ihale tüketicide kaldığından mesela 65" yada 55" 55NANO916NA gibi ben bu fiyat aralıklarına çıkamadığımdan şimdilik in az daha fiyatının düşmesini bekliyorum bundada usb 2.0 ama çokta problem değil
Sony KD-55XH9005 olabilir )
49NANO866, 55NANO866, 55NANO906, 55NANO916 (ALLM, HFR, VRR, FreeSync), 65NANO866, 65NANO9 (ALLM, HFR, VRR, FreeSyn16)

49SM9000,55SM9010, 55SM9800, 65SM9010, 65SM9800 (ALLM, HFR, VRR)
VRR (Variable Refresh Rate) değişken yenileme hızı, ALLM (Auto Low Latency Mode) düşük geçikme modu, HFR (High Frame Rate) yüksek kare hızları

sadece ne alırsan al ufak gibi görünen şu özellikleri barındırsın
VRR desteği için en iyi iki TV markası LG ( misal SM9800 yada Oledte ise GX , CX ve BX ) ve Sony (XH90/ XH92) ki Samsung temsilcisi; QLED TV'lerinin yalnızca FreeSync'i desteklediğini, ancak Hdmi VRR'yi desteklemediğini belirtmiş başka bi yerde okumuştum, Samsung'un en iyi TV'leri genellikle resmi olarak HDMI 2.1 sertifikalı bile değil sanki, Q70T' bi ihtimal illada samsung dersen
100 veya 120 Hz en az !! ama bulamazsan 60Hz
HDMI 2.0 almadan ki 2.0x yada 2.1 var alana kadar üzeri çıkmazsa 2.x (ARC ses geri dönüşü ve HEC ki aynı kablo üzerinden internet ) Kİ 2.1 PS5 and Xbox Series X için olmazsa olmazı olacak
HDCP 2.2 veya 2.3 ki mümkünse!! (Videoya kodlanmış telif hakkı korumasıdır. 8K kaynaklarla veya video ile kodlanmış kaynaklarla uğraşmıyorsanız hdcp 2.2 olan bulursan hdmi 2.0 yada 2.0a...b vs işini görecektir)
Bluetooth V5.0 veya üzeri v.5.x
HLG
HDR10+ (veya bazılarında pro/plus vs.)
Dolby vision (bu özellik olmazsa mutlaka HDR10+ olsun vision ile kafa kafaya yarışıyor hatta hdr10+ daha bile iyi olduğunu savunanlar az değil keyfi bi durum anlıyacağınız bitlede alakalı bi durum)
10bit veya 12bit ki vision lu ise 12 bittir geneli (en az 10 bit Panel ve HDR 1000 nit parlaklık hdr de aranır aslında)/ bir görüntünün parlak kısmını daha fazla parlatan ve karanlık kısmını daha fazla karartan bir kontrast düşün.
Dolby Atmos !!! ses
Usb 3.0 veya / 3.1 /3.2
tv 500 ve üstünde nit değerinde olsun
Lg ise karar α9 İşlemci verdiğin paraya değsin...

ne alırsan al elektronik şans işi :))) hep bi yerlerde bir adım ötesinde en iyisi olacaktır... önemli olan hangi ihtiyacına cevap verdiği bence vestel de, Awox ta Regalde Arçelik yok bekoda marka da, dası olunca elmayla armudu karıştırma :)))) sevgi saygı selam ve dua ilesss
bulunsun dediğiniz özelliklere cihazların teknik özelliklerinde bir göz atayım. nanocell de yine led panel değil mi? farkı var mı?

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Panel sıkıntılı ve derin mevzu panel konusunda forumdaki üstadlardan destek alabilirsiniz....

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Şu konuya yazacaksın hocam;

Konuyu kilitliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt