Nem Alma Cihazı Mı? Yoksa Tablet Nem Alıcılar Mı?

F Çevrimdışı

FireFly

Yeni Üye
15 Haz 2021
18
38
Merhabalar,
Malum sıcaklar yüzünden artık yaşadığımız ortamlar sıcak ve nemli. İstanbul'da Bakırköy semtinde oturuyoruz. Ev giriş katı oldu için evdeki nem yazın ve sonbaharda çekilmez yapılıyor.
Eve klima taktırmayı düşünüyoruz ama tek müsait olan yer perde kolon oldu için deldirmek gözümüzü korkutuyor. Tabi bu saatten sonra klima taktırmak mantıksız.

Neyse sormak istediğim konu şu elektrikli nem alma cihazları ne verimli? Nem alma tabletleri ile bu sorunu şimdilik çözebilir miyim? Bu nem alma tabletleri insan sağlığına zararlı mı?
Saygılarımla.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Soğutmalı nem alma cihazları bunalmayı engelliyor. Nem alma tabletlerinin işe yaradığını sanmıyorum hiç. Tecrübem yok ama arkadaşım memnun değildi.

Klima konforu olmayacaktır tabi. Yine de split tipi dışında klimaya yönelmeniz yerine soğutmalı nem alma cihazları işlevsel olacaktır biraz daha. O cihazlar genelde peltier ile çalışır. Çok verimli olmazlar bilginiz olsun.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada peltier ile çok güzel lokal soğutucu projeleri var. Havayı soğutarak üflediği için kişiyi serinletmek için mükemmel olabiliyor. Masabaşı çalışırken mesela klimanın yerini çok düşük elektrik tüketimiyle (cep telefonundan hallice) doldurabiliyor. Ortamı soğutmuyor tabi ama üflediği 15 derecelik hava sizi serin tutmaya çok rahat yetiyor.

Bunu profesyonel bir şekilde üretip satan bir girişim falan olsa güzel olurdu. 100₺ vereceksiniz mesela vantilatörden kat kat güzel insan serinletme aleti. El kadar olur bide.

Varsa da ben bilmiyorum ama aklımda var böyle küçük bir fikir. Üretsek iyi satar. Powerbank ile bile çalışır herhalde 1 saat kadar.

Son düzenleme:
N Çevrimdışı

Navas4

Yeni Üye
5 May 2020
30
32
Bu nem alma cihazi Kışın rutubete bi cözüm olur mu? Bilen varmi

Kışın Evde ortalama %70 civari gosteriyor Nemolcer

F Çevrimdışı

FireFly

Yeni Üye
15 Haz 2021
18
38
Soğutmalı nem alma cihazları bunalmayı engelliyor. Nem alma tabletlerinin işe yaradığını sanmıyorum hiç. Tecrübem yok ama arkadaşım memnun değildi.

Klima konforu olmayacaktır tabi. Yine de split tipi dışında klimaya yönelmeniz yerine soğutmalı nem alma cihazları işlevsel olacaktır biraz daha. O cihazlar genelde peltier ile çalışır. Çok verimli olmazlar bilginiz olsun.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada peltier ile çok güzel lokal soğutucu projeleri var. Havayı soğutarak üflediği için kişiyi serinletmek için mükemmel olabiliyor. Masabaşı çalışırken mesela klimanın yerini çok düşük elektrik tüketimiyle (cep telefonundan hallice) doldurabiliyor. Ortamı soğutmuyor tabi ama üflediği 15 derecelik hava sizi serin tutmaya çok rahat yetiyor.

Bunu profesyonel bir şekilde üretip satan bir girişim falan olsa güzel olurdu. 100₺ vereceksiniz mesela vantilatörden kat kat güzel insan serinletme aleti. El kadar olur bide.

Varsa da ben bilmiyorum ama aklımda var böyle küçük bir fikir. Üretsek iyi satar. Powerbank ile bile çalışır herhalde 1 saat kadar.
Bundan 10 yıl önce peltier ucuzdu bir kutu almıştım. Dediğiniz gibi aklımda o zaman zihni sinir işlerde bir kısmını kullandım. Ama şöyle bir durum var soğuk olan yüzey ortamın nemini soğuk alana hareket etiğinden peltier üzerinde nem tanecikleri oluşmuştu. Bende bir tarafı ile içecek soğutma ve bir tarafı ile sıcak yenilecek gıdaları ısıtıyordum. :)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bundan 10 yıl önce peltier ucuzdu bir kutu almıştım. Dediğiniz gibi aklımda o zaman zihni sinir işlerde bir kısmını kullandım. Ama şöyle bir durum var soğuk olan yüzey ortamın nemini soğuk alana hareket etiğinden peltier üzerinde nem tanecikleri oluşmuştu. Bende bir tarafı ile içecek soğutma ve bir tarafı ile sıcak yenilecek gıdaları ısıtıyordum. :)
Bence çok güzel ?

F Çevrimdışı

FireFly

Yeni Üye
15 Haz 2021
18
38

Bu işte uzaman olan bir iki firma var. Ama ürünlerin fiyatları çok pahalı haliyle insanları klima almaya yönlendiriyor.
Örnek olarak şu firmanın ürünleri Türkiye'de var.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37

Trotec kullandım bir süre sesine alışırsanız nemi ve rutubeti engelliyor.Evinizin büyüklüğüne göre bir cihaz almak en önemli adım.Ben önce küçük aldım yeterli verim sağlamadı.Arka bölümünde toplanan nemi su halinde topluyor.

F Çevrimdışı

FireFly

Yeni Üye
15 Haz 2021
18
38
Evet bu ürünü başarılı ama 20m2 alanından küçük alanlar için diye belirtmişler. Salon 30m2 olduğu için çok işe yaracağını sanmıyorum.
Şimdilik agrasif yöntemi deneyeceğim. Su ürünü sipariş verdim, bakalım işe yararsa
bilgi geçerim.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Şu an Mersin’deyim. Nem ölçer 80+ gösterirken klimayı açtım. 110 dakikada 5 litre bidon doldu. Abidik gubidik aletlerin yahut tabletlerin çözüm olacağını sanmıyorum. Günde 500ml sıvılaştıran alet ancak bir dolapta falan işe yarayabilir.

Isıyı (enerjiyi) ve nemi dış ortama atmayan cihaz tam çözüm olmadığı gibi farklı sorunlar da çıkaracaktır. Klima tarzı bir çözüm öneririm her durumda.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Şu an Mersin’deyim. Nem ölçer 80+ gösterirken klimayı açtım. 110 dakikada 5 litre bidon doldu. Abidik gubidik aletlerin yahut tabletlerin çözüm olacağını sanmıyorum. Günde 500ml sıvılaştıran alet ancak bir dolapta falan işe yarayabilir.

Isıyı (enerjiyi) ve nemi dış ortama atmayan cihaz tam çözüm olmadığı gibi farklı sorunlar da çıkaracaktır. Klima tarzı bir çözüm öneririm her durumda.
Kışın klima kullanılmayacak kadar soğuk iklimler var ne yazık ki. Hele evin yalıtımı da nefes almasını engelleyecek kadar sıkıysa rutubet kaçınılmaz oluyor. Düşük nemli havalarda havalandırma zorunluluğu doğuyor.

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Evet bu ürünü başarılı ama 20m2 alanından küçük alanlar için diye belirtmişler. Salon 30m2 olduğu için çok işe yaracağını sanmıyorum.
Şimdilik agrasif yöntemi deneyeceğim. Su ürünü sipariş verdim, bakalım işe yararsa
bilgi geçerim.
Bu aletten de aldım. bahsettiğim oda da biraz etki etti. ama öyle çok değil.

bu o da taş çatlasın 5 metre falan bilginiz olsun. ufak bir o da.

N Çevrimdışı

Navas4

Yeni Üye
5 May 2020
30
32
25m2 ve 12m2 odalar ve 10m2 mutfak da tavanin yarisindan itibaren rutubet sorunu var Acaba kapasite düşuk alasam sorunlu kisma taksak bu cihazi fayda edermi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt