msi x470 voltaj bugu

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Merhaba arkadaşlar. devir amd devri diyoruz.
r3 1200 işlemci,
8 gb gskill ripjaws v ram
gtx960 ekran kartı
240 gb ssd 1 tb hdd vs vs.
500 watt psu
valla ben açıkçası ryzenleri eski fx lerden bile sıcak buluyorum ama konumuz bu değil.
videoyu izleyin ve arkadaşlarınıza yayın. ben msi ın sitesine falan bu videoyu gönderdim. sadece sistem bilgisi istendi. eski bios ve yazılımlarında böyle sorunlar yoktu. yakında bios düşürecem. ama size tavsiyem, çalışan sistemi biosları ile göçerten msi ve amd işlemcilere 1.7 v veren gigalardan uzak durmanız. bu firmalar amd nin adını kasten kötüye çıkarmaya uğraşıyor. bende sıvı soğutma olmayaydı belki işlemcim yanıcaktı.
almayın abi bu markaların mallarını. gidin asus alın. ama onda da tuf almayın. asus prime x470 alın :)

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
İşlemcileri bozup markayı kötü düşüremezler. Öyle birşey olsa üreticiyi tefe koyarlar. Muhtemelen mühendislik hatasıdır kısa sürede düzelir. Önceden de aynı sorun varsa anakartı servise yollayın

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bende de ROG Strix B450-F Gaming var, stok sorunu nedeniyle tercih ettim, overclock yönünden pek yüzüm gülmedi. Ya bendeki silikon dandik ya da anakart gerçekten besleme konusunda bayağı kötü.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Bende de ROG Strix B450-F Gaming var, stok sorunu nedeniyle tercih ettim, overclock yönünden pek yüzüm gülmedi. Ya bendeki silikon dandik ya da anakart gerçekten besleme konusunda bayağı kötü.
hacı abi rog strix ler falan hikaye. asıl olan vrm modülü sayısıdır. ki bunlarda aynı diyorlkar ama o ufacık bobinlerden çok akım çektiriyor 450 çipsetler. benim anakarta bak ufak ama 8 adet cpu core bobini var.
senin anakartında ise 4 adet core 4 adet de gpu vrm var. ki anakartın apu sınıfı için optimize edilmiş.-ki 100 watt hangi apunun gpu su var bilemem :) -
bobinin büyük olduğuna bakma. içindeki bakır kablo ufacııktır onun. bi de üstüne kalın bile olsa sonuçta tek bobin o akımı geçiremiyıor. 2 ayrı külçük bobin bu kadar yüksek frekanslı dalgayı daha iyi salıyor "emk-kapasitans" kapalı tip olması ısıyı arttırdığı için kapasitansı da rezistansı da aşırı arttırıyor.
o yüzden sen o anakartla oc yi unut. ama apu ları iyi çalıştırır.
benim anakartımda oc yaparken sorun yok. oc yi windows üstünde manuel yapınca geri aldığında voltaıj 1.538 e çekiyor. ki bu ilşemcilerin 0.85 le çalıştığını düşünürsek nasıl bi voltaj verdiğini de anlamış olursun.
he diyeceksin. biostan yap. onda da command center cpu sıcaklığnıı okuyamaz oluyor ve bu sefer fanlar gerektiğinde hızlanıp yavaşlamıyor. ya zır zır öttürecem ya kasa içi ısısı artıcak. işlemcim de 68 e vurup çekirdek kapatıcak. yani adamlar bi iş etmiş işin içine etmiş :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İşlemcileri bozup markayı kötü düşüremezler. Öyle birşey olsa üreticiyi tefe koyarlar. Muhtemelen mühendislik hatasıdır kısa sürede düzelir. Önceden de aynı sorun varsa anakartı servise yollayın
anakarta arza yok.
destekle iletişime geçtim. biosları ve yazılım güncellemelerinden sonra olduğunu ifade ettim. eski versiyonlarını bile siteye koymadılar ve o gün bu gündür yani 3 aydır bios güncellemesi bile gelmedi. ki hala oturmamış bi sistem ryzen ve bunlar bios vermeyi kesti.
yani ben malı kötülemiyorum.
ayrıca benzer sorunlar gigalarda da varmış. ki onlar 1.7 ye kadar çekiyor gerilimi.
yani öyle 2 günlük olay değil. ve ben neler gördüm daha öncesinde amd sistemlere böyle saçmalık yapan üreticiler ki bu video en masumudur belki :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
hacı abi rog strix ler falan hikaye. asıl olan vrm modülü sayısıdır. ki bunlarda aynı diyorlkar ama o ufacık bobinlerden çok akım çektiriyor 450 çipsetler. benim anakarta bak ufak ama 8 adet cpu core bobini var.
senin anakartında ise 4 adet core 4 adet de gpu vrm var. ki anakartın apu sınıfı için optimize edilmiş

Bunu ben de biliyorum ama tuhaf olan AI Suite 3 ile Overclock yapmaya çalıştığımda işlemciyi oldukça yüksek gerilimlere çıkarıyor.
Fakat bir türlü overclock konusunda dikiş tutturamayınca vazgeçtim tamamen.

Benim bildiğim faz dizilimi 4+2 şeklindeydi sanki ama? 4 cpu 2 de gpu için diye hatırlıyorum.

Gönlümde Crosshair 7 Hero Wi-Fi yatıyor ama bütçe yok şimdilik.
RMA ve yazılım konusunda iyi olsa Gigabyte AORUS'lara bakardım.

Yoksa dediğin gibi, TUF-ROG hikaye artık.
Tamamen pazarlama taktiğine çevirdiler anakart pazarını.

Yurtdışında aldığımız anakartlar çerez parası. Şimdilerde baba bir anakart 2 milyar civarı.
O da X470 için, TR4 soket falan rüya bizim için. Ki Windows bile henüz ona uyarlanabilmiş değil. (Performans konusunda.)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Bunu ben de biliyorum ama tuhaf olan AI Suite 3 ile Overclock yapmaya çalıştığımda işlemciyi oldukça yüksek gerilimlere çıkarıyor.
Fakat bir türlü overclock konusunda dikiş tutturamayınca vazgeçtim tamamen.

Benim bildiğim faz dizilimi 4+2 şeklindeydi sanki ama? 4 cpu 2 de gpu için diye hatırlıyorum.

Gönlümde Crosshair 7 Hero Wi-Fi yatıyor ama bütçe yok şimdilik.
RMA ve yazılım konusunda iyi olsa Gigabyte AORUS'lara bakardım.

Yoksa dediğin gibi, TUF-ROG hikaye artık.
Tamamen pazarlama taktiğine çevirdiler anakart pazarını.

Yurtdışında aldığımız anakartlar çerez parası. Şimdilerde baba bir anakart 2 milyar civarı.
O da X470 için, TR4 soket falan rüya bizim için. Ki Windows bile henüz ona uyarlanabilmiş değil. (Performans konusunda.)
son mesajınza katılmıyorum. anakart bize şu anda zaten adreslemeler ve gerilimnleri vermekten başka şley yapmıyor. ki msi ın anakartı bunu bile yapamıyor.
sizin anakartınız evet 4+2 hepsi öyle zaten. ama tüm anakartlar böyle zaten.
ama 470 g p de bobinler daha çok sayıda. bu da kapasitans ve ısı sorunlarını hallettiriyor.
unutmayın bobin ısındı mı transistör patlar. sizin bobininz bu sınıra daha çabuk ulaştırıyor. benim anakartın zaten oc de sıkıntısı yok. ama oc den geri pc yi resetleyerek çıkarmama lazım. yazılım sağolsun biostan da sabit yapamıyorum. çünjkü o zaman da fanlar sapıtıyor.
yani pc yi birine emanet edip gidemiyorum. bi oc ederse diye korkmuyorum. benden korkup geri kapatmaya kalkarsa farkına varmaz ya işlemci ya anakart ya ram yanar :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri