MSI B450 TOMAHAWK 799 TL! (684 OLDU!)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
HACI ABİ SANA DA DİYOM Kİ 820 TL YE G P MOIDELİ VAR.
hem bobinleri daha iyi hem soğutmaları çok iyi. vrm değiştirme demedin. soğutucu değiştirme dedin. bi kendi yazdığını oku :)
o mosfetleri iyi falan hikaye. yoksa tüm gücü ordaki tek mosfet bile çeker. çoğu kişi bilmez ama anakartta önemli olan bobin sayısıdır. bobin büyük az yapılırsa hem kapasitans hem ısıl sorunlar yüksek akımı engeller. yoksa ordaki tek bi mosfet 40 ampere kadar dayanıyor. biz o mosfetlerle neler çeviriyoz aklın durur:) ama bobin ytmeddi mi mosfeti yakıyor.
sorun bu yani. yoksa gayet güzel anakart. ve psikoloji önemli olmasa amd neden i serisine uygun isimlendirme yaptı :)

Bence siz iyi okuyun, ben soğutucu değiştirme dememişim. :kiskis

MOSFET kaç ampere kadar destekliyorsa o ampere kadar çalışır ama çalışma sıcaklığı bu durumu etkilemeseydi o soğutma bloğunu üreticiler koymazdı.
Ki adı üzerinde VRM, Voltage Regulator Module, tek bir parça değil, birden fazla parçadan oluşuyor. Bütün işi yani.

Psikolojiden kastım kartın size yaşattığı his. Beklentiniz yüksekse, ücreti de ona göre. :hihi
193 TL az bir fark değil, durumu düşük olan insanlar için. Bir HDD, SSD, fan kiti, kasa parası. :hihi

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Bence siz iyi okuyun, ben soğutucu değiştirme dememişim. :kiskis

MOSFET kaç ampere kadar destekliyorsa o ampere kadar çalışır ama çalışma sıcaklığı bu durumu etkilemeseydi o soğutma bloğunu üreticiler koymazdı.
Ki adı üzerinde VRM, Voltage Regulator Module, tek bir parça değil, birden fazla parçadan oluşuyor. Bütün işi yani.

Psikolojiden kastım kartın size yaşattığı his. Beklentiniz yüksekse, ücreti de ona göre. :hihi
193 TL az bir fark değil, durumu düşük olan insanlar için. Bir HDD, SSD, fan kiti, kasa parası. :hihi
kardeş bak anlatamıyorum. ben bu işe 20 senemi verdim.
orda tek bi mosfeti al en kötü 36 amperdir.
yani eğer sadece mofsterle bitse adamlar 8 10 tane mosfet bağlamaz. mosfetlerle iş bitse o kadar bobine ihtiyaç olmaz.
bobin gereken akımı sağlayamadı mı mosfeti patlatır. bu tamircilerin bildiği bi şeydir.
oraya istediğin soğutucyu koy. hava cıva. soğutucu sadece ısının yayılmasını sağlar. ama bobin akımı taşıyamayıp kısa devre olursa geçmiş olsun.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
kardeş bak anlatamıyorum. ben bu işe 20 senemi verdim.
orda tek bi mosfeti al en kötü 36 amperdir.
yani eğer sadece mofsterle bitse adamlar 8 10 tane mosfet bağlamaz. mosfetlerle iş bitse o kadar bobine ihtiyaç olmaz.
bobin gereken akımı sağlayamadı mı mosfeti patlatır. bu tamircilerin bildiği bi şeydir.
oraya istediğin soğutucyu koy. hava cıva. soğutucu sadece ısının yayılmasını sağlar. ama bobin akımı taşıyamayıp kısa devre olursa geçmiş olsun.

Sonuç olarak uygun fiyatta tercih edilebilecek bir anakart, bu anakartı Ryzen 9 ve 2700 & 2700X dışında zorlayabilecek bir işlemci olduğunu sanmıyorum. Ki 2700'ler de ancak hız aşırtma işine girilirse zorlar. Kişisel tahminlerim sadece. :ok

VRM konusunda dedim zaten bu iş bir bütün, bobin dandikse sizin dediğiniz gibi olur, soğutma yetersizse bence hem bölge ısınır hem de mosfet kararlı çalışmayabilir. Sonuçta işin bir de frekans tarafı var bana kalırsa. Sadece gerilim akım ikilisi ile olacak bir iş değildir bence. Ki bobinin bir amacı da bu frekans konusuna etki etmek değil mi?:alala

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Sonuç olarak uygun fiyatta tercih edilebilecek bir anakart, bu anakartı Ryzen 9 ve 2700 & 2700X dışında zorlayabilecek bir işlemci olduğunu sanmıyorum. Ki 2700'ler de ancak hız aşırtma işine girilirse zorlar. Kişisel tahminlerim sadece. :ok

VRM konusunda dedim zaten bu iş bir bütün, bobin dandikse sizin dediğiniz gibi olur, soğutma yetersizse bence hem bölge ısınır hem de mosfet kararlı çalışmayabilir. Sonuçta işin bir de frekans tarafı var bana kalırsa. Sadece gerilim akım ikilisi ile olacak bir iş değildir bence. Ki bobinin bir amacı da bu frekans konusuna etki etmek değil mi?:alala
yok abi olmaz. 800 tl buna vereceine git 828 tl x470 g p al.
amazon diye yurt dışı sanmayın. türkiye fiyatı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

yok abi olmaz. 800 tl buna vereceine git 828 tl x470 g p al.
amazon diye yurt dışı sanmayın. türkiye fiyatı.
1700 üstü ryzen 1.0 işlemciler de 105 wat

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Füze değilmiydi o :)

Füze gibi anakart demek istiyorlar galiba.:hihi
İstersen Mortar'da var abi;

msi-b450m-mortar.png

Füze çok diyorlar. :kop

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Tomahawk 684 TL şu an. :hihi
abi gene alınmaz :) çünkü b450 anakartlar 4 pci genişleme yuvcalı kasalar için düşünülür. kimse bu çipsette bi anakartı tutup da tower kasasına koymaz. ben koymam. çünk basmışlar pci ı ama sata portu az. sadece 4 tane. üstüne ssd yuvası da tek.
oysa ki benim bahsttiğim anakart ise hem x470-oc için zaten belli :) 1200 ü 4.1 de çalıştıracak nerde ise namıssız- 6 sata, üstüne çift m2 üstüne daha sağlam bi anakart vs vs.
yani sadece çipset değil fiziksel oplarak da farklı bi anakart.
aha benimş şu anda 3 sata slotu dolu. bu ayn işe girebilirsem 4 tb 2 adet hdd alıcam. maaşım yeterse de m2 ssd alıcam.
bu anakarta bunları takmaya kalksam yer yok :)
e madem takamayacam. neden böyle bi anakart için dev gibi kasa alayım=? ama bak o
Füze gibi anakart demek istiyorlar galiba.:hihi
İstersen Mortar'da var abi;

msi-b450m-mortar.png

Füze çok diyorlar. :kop
işte bu olur. minicik iş görür. bu ufak ve ucuz sistemler için çok daha iyi.
2 soğutucu az da kırmızı boya ile kanmayın o sistemlere. amd nin de msi ın da asusun da içinden geçtim ben. hepsi ne çakallıklar yapıyor biliyorum. aha amd şlimdi pci 4.0 desteğini geri çekti.

:clap
Mort-Ar alınmaz,ölü bu kart,adından belli :haha1
yapacağın espiriye esselamu aleyküm:clap

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
çünkü b450 anakartlar 4 pci genişleme yuvcalı kasalar için düşünülür

Siz öyle düşünebilirsiniz ama piyasada böyle bir düşünce hakim değil bence.
Herkes beklentisi çapında sistem topluyor. Genelde bütçesine uygun sistem arayışında. Birinci öncelik de FPS almak. :hihi

6 tane sataya disk takmak yerine mesela 1 tane veya 2 tane sataya yüksek kapasiteli disk takabilirsiniz.

1 tane M2 slotuna da aynı şekilde yüksek kapasiteli SSD takılabilir.

M2 ile RAID yapacak olan anakartta ucuzluk aramaz, arasa bile 250 lik M2 Samsung SSD'nin 500 TL olduğu yerde 600 TL'lik anakart aramaz.
M2 ile RAID yaptı diyelim, işine yarayacak bir iş mi yapıyor ki RAID ihtiyacı duyuyor? Bu da ayrı bir çelişki. :bilmiyom

Kişisel zevk ve düşüncelerinizi anlarım ama boşuna direniyorsunuz şu an, 684 TL şu an için iyi bir rakam. :krotey

Ki konumuz indirim, siz dev kasadan bahsediyorsunuz.
Uygun fiyatlı sistem arayan insan full tower kasa bakamaz, mid tower kasaya bakar. 200-300-350 civarı havalandırması iş görecek güzel kasalar mevcut.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Siz öyle düşünebilirsiniz ama piyasada böyle bir düşünce hakim değil bence.
Herkes beklentisi çapında sistem topluyor. Genelde bütçesine uygun sistem arayışında. Birinci öncelik de FPS almak. :hihi

6 tane sataya disk takmak yerine mesela 1 tane veya 2 tane sataya yüksek kapasiteli disk takabilirsiniz.

1 tane M2 slotuna da aynı şekilde yüksek kapasiteli SSD takılabilir.

M2 ile RAID yapacak olan anakartta ucuzluk aramaz, arasa bile 250 lik M2 Samsung SSD'nin 500 TL olduğu yerde 600 TL'lik anakart aramaz.
M2 ile RAID yaptı diyelim, işine yarayacak bir iş mi yapıyor ki RAID ihtiyacı duyuyor? Bu da ayrı bir çelişki. :bilmiyom

Kişisel zevk ve düşüncelerinizi anlarım ama boşuna direniyorsunuz şu an, 684 TL şu an için iyi bir rakam. :krotey

Ki konumuz indirim, siz dev kasadan bahsediyorsunuz.
Uygun fiyatlı sistem arayan insan full tower kasa bakamaz, mid tower kasaya bakar. 200-300-350 civarı havalandırması iş görecek güzel kasalar mevcut.

hacı abi bu anakartı alan adam mini tower kasaya takar. tamam ona amenna. zaten full tower kasa da anakartı aynı. onda da sorun yok. ama bu anakartı alan adam senin dedieğin gibi uzun süreli kullaıcaksa 2 tane diskle kalmazx. benim kasamda icabında 4 5 hdd takılı olduğu oldu. şu anda 2 si yandığı için 3 ü boş. yoksa 5 hdd takılı idi. evet film işi ile çok uğraşıyorum
ben direnmiyorum. sadece bak ne diyorum.
bunu alan adam madem ucuzluk arıyor? o zaman demin resmini attığın mortarı alsın.
yanına da ufak kasa
2 hdd bi ssd tamam işini görür diyorum.
bu resmini attığın ürün ise her tarafı ile eksik. üreten ne amaçla üretti bilmiyoruım.
ya ufak yapsın. boyut büyük tutmuş ama işlevi düşük :)

1560558033169.png

Umut Barış Umut Barış al abi bunu diyom. seninki ile benzer. çok daha iyi bi seçenek. hem madem o kadar girişi napıcan diyorsun.
o koca anakartı alıp yanına koca bi kasa koyucağına bu her türlü işini görür. çünkü o fazladan 3 pci slotu kasanın boyunu %25 arttırıyor ve üstüne ağırlığını yarı yarıya arttırabiliyor.
o yüzden almayın diyorum.

he bak bunda çift ssd var heee :) bu her türlü daha iyi aanakart :):):

ayrıca m2 işle radi yapıcak adam neden ucuzluıjk aramasın ki? m2 ye adam böbreğini ödedikten sonra anakarta parası kalmazsa napıcak sence :) üstüne öyle kazulet gibi bi anakartı bi de kasayı aldıktan sonra 2 m2 takamazsam ben satanı döverim :)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Bağlantılarına baktım, o daha çok APU'ya gidecek bir anakart.
Tomahawk cpu yükseltecek insana gider. Çok da şey yapmayalım. :hihi
şimdi ne alaka? yok yan senin verdiğin anakartın bundan farkı ne ki? ne bağlantısı? mercekle mi baktın ::)
zaten senndeki anakart da çok üstün bi şeye yarıyacak değil.
abicim kimse o kazulet gibi anakartı alıp bağlantısı eksik işe uğraşmaz. b450 anakartı alan adam ufak anakart ufak kasa ister. tomahawk ınfazları biraz daha ısınır doğrudur. ama o 20 liraya alınan ram hs leri ile çözülür. biz hep yapıyoz. en azından adamın kasası ufak olur hem de arada 100 tl daha kara geçer. bu paraya da 120 değil 240 gb ssd alır :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
şimdi ne alaka? yok yan senin verdiğin anakartın bundan farkı ne ki? ne bağlantısı? mercekle mi baktın

Arka panel bağlantıları abi. Mortar'a Displayport koymuş, HDMI koymuş. Bunlar ancak APU ile kullanılabilecek bağlantılar.
Tomahawk'a bakıyoruz, sadece DVI-D koymuş. Üretici bunu APU için üretmemiş bu bariz belli.

b450 anakartı alan adam ufak anakart ufak kasa ister

Abi orası neresi? Çok merak ediyorum. Ben böyle bir isteğe sahip kitle duymadım çünkü. :hihi

tomahawk ınfazları biraz daha ısınır doğrudur. ama o 20 liraya alınan ram hs leri ile çözülür. biz hep yapıyoz

Kimsenin garantili ürüne müdahale edeceğini düşünmüyorum.
Ki sistem için indirim kovalayan insanın PC konusunda DIY çözümlere gideceğini de zannetmiyorum.
Sadece sistemini toplar ve oyun oynar.

DIY ile OC ile işi olan zaten ne Tomahawk, ne Mortar, X470 Gaming PLUS'ı alır. Crosshair, AORUS, MEG serisi falan alır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt