Motorlu Tırpan ilk çalıştırmayı yapmıyor

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Elimde bir motorlu tırpan var, çin tipi markası önemsiz, karbüratör temizliği yaptım benzin filtre temizliği yaptım pistonda çizik yok karbüratörden bir iki damla benzin damlatınca hemen alıyor ama kendi kendine çeke çeke çalışmıyor gaz yemesi vs her şey güzel. çalışmadan 2 kere pompa yapıyorum karbiratörden yine almıyor. buji değişti yine de aynı. ateşleme iyi çünkü benzin damlatınca tekte alıyor sebebi ne olabilir? bir de çalışırken düğmeden stop edince içinde yanmamış benzin olduğu için alıyor bazen almazsa da kesinlikle çeke çeke almıyor...

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
jikle plastik, kelebek şeklinde değil, bunun gibi, çalışıp benzin çekmeye başlayınca güzel çalışıyor, ama benzin damlatmadan çalışmıyor

Ekran-2.jpg
Ekran-Alintisi336b93128961d2a6.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

yani jikle karbüratöre bağlı bir sistemi açıp kapatmıyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
gaz halatinin geçtiği yerde ayar civatasi var.
onu biraz sık.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Ekran-Alintisi68c2298d4e2b3f03.jpg

Hocam bu rolanti vidasından mı bahsedyorsunuz?

Rolantide sıkıntı yok ama jikleyi çekince benzinin artması için bir ayar yeri olabilir onu yarın bir kontrol ederim iyi aklıma getirdiniz teşekkür ederim,,

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Ekran-Alintisi68c2298d4e2b3f03.jpg

Hocam bu rolanti vidasından mı bahsedyorsunuz?

Rolantide sıkıntı yok ama jikleyi çekince benzinin artması için bir ayar yeri olabilir onu yarın bir kontrol ederim iyi aklıma getirdiniz teşekkür ederim,,
onu biraz sikip soğukken marş yap.
%90 hemen çalışacaktır.
bizdeki çancincon marka çim makinasida bu şekilde rolanti vidası gevşerse çalışmıyor

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Motor için 3-4 sene önce 300-400tl masrafı var demişler,,,
Starter ipi yerine çuval ipi takmıştım o en son denemede koptu onu kendi ipiyle değişicem o yüzden deneyemedim.
Çalışırken rolanti yüksek olduğu için bayağı bi kısmışım o vidayı hatta gaz mekanizmasına hiç değmiyor :)))
Sonucu yazarım

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Starter ipi, şaft ve benzin hortumlarına 35TL verdim bugün. Deneme yaparken starterin içindeki zemberek yayı kırıldı, Şaftı aldıktan sonra rolantiyi yarıya arttırana kadar ucu dönmüyormuş meğer, Bayağı bir arttırdım rolantiyi. Karbüratör contaları yırtıktı sıvı conta sürdüm, En son jikle açıkken alıyordu hemen, tam jikle kapalıyken gaz ayarına başladım ki ipi boşa çıktı... Bir de bu krank keçelerinden şüphe ettim, tamirci var yotubeda, keçeler kaçırırsa zor çalışır ve dengesiz çalışır diyordu. keçeler kaçırırsa benzin alması zorlaşıyormuş çünkü. Starter alayım komple de bakarız orasına. Orta kısmından yağ akıyor bayağı belki keçe işlevsiz olduğu içindir. Masrafına gireceğiz artık napalım...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Starter ipi, şaft ve benzin hortumlarına 35TL verdim bugün. Deneme yaparken starterin içindeki zemberek yayı kırıldı, Şaftı aldıktan sonra rolantiyi yarıya arttırana kadar ucu dönmüyormuş meğer, Bayağı bir arttırdım rolantiyi. Karbüratör contaları yırtıktı sıvı conta sürdüm, En son jikle açıkken alıyordu hemen, tam jikle kapalıyken gaz ayarına başladım ki ipi boşa çıktı... Bir de bu krank keçelerinden şüphe ettim, tamirci var yotubeda, keçeler kaçırırsa zor çalışır ve dengesiz çalışır diyordu. keçeler kaçırırsa benzin alması zorlaşıyormuş çünkü. Starter alayım komple de bakarız orasına. Orta kısmından yağ akıyor bayağı belki keçe işlevsiz olduğu içindir. Masrafına gireceğiz artık napalım...
2 zamanlı tırpan motorlar yakıtı emerek çalışır. (4 zamanlılarda ki gibi yakıt pompası yoktur) keçe, contalarda kaçak varsa vakum oluşmaz. haliyle yakıt silindire gitmez.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
En son ayarda tek çekmeye alıyordu, benzin ayarını yapacaktım öyle kaldı, benzini egzozdan pistona verince damlatırsa keçe patlak demekmiş, onu deneyeyim bi

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Açıklamayı unutmuşum, fotoğraftaki kısım balatanın olduğu yani starterin diğer tarafının keçesi. Patlak olduğu için her tarafı yağlamış değiştirip durumu yazarım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt