Monitörden söktüğüm ışığı kullanma

L Çevrimdışı

Ltf19

Yeni Üye
30 May 2020
12
29
Paneli kırılmış eski monitörümden sökütüğüm bu florasan benzeri ışık kaç volt ta çalışır bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Besleme kartından multimetre ile ölçmek istedim ama pirize bağlayınca 1-2 saniyeliğine 2 kez yanıp sönüyor o arada da ölçemiyorum.

WhatsApp-Image-2020-05-30-at-21.00.35.jpg
WhatsApp-Image-2020-05-30-at-21.00.36.jpg

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Paneli kırık eski monitörün besleme devresi ile olur ama floresanları açık tutmak için ayrıca bir Video sinyali de isteyecektir

L Çevrimdışı

Ltf19

Yeni Üye
30 May 2020
12
29
en son dokunduğum noktada ışık kesiliyor voltaj ölçemiyorum daha önceki dokunduğum başka yerde 2,4 volt ölçtüm sizce ne yapmalı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
en son dokunduğum noktada ışık kesiliyor voltaj ölçemiyorum daha önceki dokunduğum başka yerde 2,4 volt ölçtüm sizce ne yapmalı

Akıllı floresanlı patlak lamba varsa atma ,özeliikle düşük watlı olanların devresini kullanabilirsin ,köyde olsaydım sana yaptığım lambanın fotosunu atardım :)
O lambaların ince bağlantısı oluyor ,4 uç var ,ikisi bazen ortak bazen kondansatöre bağlı(yine ortak) ,diğer iki ucu bobinden geliyor(du sanırım) ,işte elindeki lambanın iki kablosunu bozuk lambanın iki ucunun bağlı olduğu yere lehimliyeceksin ,ama unutma en düşük wattan başla,lambayı yakmayasın :ok

Aşağıdaki linktekinden :)

L Çevrimdışı

Ltf19

Yeni Üye
30 May 2020
12
29
?:hmmtam anlayamadım. Florasan devresi lazım sanırım bi tane ama sonrası? :)
Akıllı floresanlı patlak lamba varsa atma ,özeliikle düşük watlı olanların devresini kullanabilirsin ,köyde olsaydım sana yaptığım lambanın fotosunu atardım :)
O lambaların ince bağlantısı oluyor ,4 uç var ,ikisi bazen ortak bazen kondansatöre bağlı(yine ortak) ,diğer iki ucu bobinden geliyor(du sanırım) ,işte elindeki lambanın iki kablosunu bozuk lambanın iki ucunun bağlı olduğu yere lehimliyeceksin ,ama unutma en düşük wattan başla,lambayı yakmayasın :ok

Aşağıdaki linktekinden :)

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

mis gibi yanıyor şuan ama görüntü kablosunu çekene dek ?
DSC_2552.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
?:hmmtam anlayamadım. Florasan devresi lazım sanırım bi tane ama sonrası? :)
mis gibi yanıyor şuan ama görüntü kablosunu çekene dek ?
DSC_2552.jpg
Sonrası gayet basit ,karta lehimle ,o devrenin 220v girişine de kablo takıp lambayı kullan :ok
Sendeki 4 kablo tek lambadan mı yoksa 2 lamba mı,benim dediğim de zaten aynı sendeki devrenin en basit halidir :)

L Çevrimdışı

Ltf19

Yeni Üye
30 May 2020
12
29
Bende 2 lamba var 1 lambada 4 kablo var 1 lamba dediğimin içinde de 2 tane florasan var. Sanırım 4 kablonun 2 si birinin 2 si birinin ama sadece 2 si takılı iken çalışmıyor 4'üde takılı olması lazım çalışması için ayriyeten şuan da devre vga kablosuyla bilgisayara takılı yoksa gene yanmıyor çünkü.

Şimdi sizin dediğiniz devreyi nereden bulurum?

Sonrası gayet basit ,karta lehimle ,o devrenin 220v girişine de kablo takıp lambayı kullan :ok
Sendeki 4 kablo tek lambadan mı yoksa 2 lamba mı,benim dediğim de zaten aynı sendeki devrenin en basit halidir :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bende 2 lamba var 1 lambada 4 kablo var 1 lamba dediğimin içinde de 2 tane florasan var. Sanırım 4 kablonun 2 si birinin 2 si birinin ama sadece 2 si takılı iken çalışmıyor 4'üde takılı olması lazım çalışması için ayriyeten şuan da devre vga kablosuyla bilgisayara takılı yoksa gene yanmıyor çünkü.

Şimdi sizin dediğiniz devreyi nereden bulurum?
Evde kullandığınız böyle bir lamba yok mu, bozulursa atma ,içini sök(şişesini evde kırma ,bahçede kır) ,veya bozuk olarak konudan-komşudan bulunabilir :ok
Bu arada demek 4 lamba var monitörde ,2 aşağıda 2 yukarıda ,monitörün devresi ona göre yapılmış ,ve çalışması için tetiklenmesi gerekiyor ,benim dediğim devrede tak fişe yansın ,led lamba olmadan önce oğlumun pc masasına yapmıştım ,10 watt olan bir devreydi ,uzun yıllar kullandı ,şimdi led var :)

L Çevrimdışı

Ltf19

Yeni Üye
30 May 2020
12
29
Evet resimdeki gibi 1 tanesinde 2 tane var.

Peki sizce 12volt led mi daha çok elektirik tüketir bu mu

WhatsApp-Image-2020-05-31-at-00.16.54.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Evet resimdeki gibi 1 tanesinde 2 tane var.

Peki sizce 12volt led mi daha çok elektirik tüketir bu mu

WhatsApp-Image-2020-05-31-at-00.16.54.jpg
Bu :)
Elektrikle ilgili başımdan geçeni de yazayım ,köyde tüm lambalar "tasarruflu" denilen floresan lambalardı ,bahçedekiler sabaha kadar yanıyorlardı ,onların tümünü ledlerle değiştirdim ,elektrik kullanımı azaldı ,tabii ödediğim para da azaldı :)
Bir gün şehirde evde otutuyoruz ,ramazan abi aradı "alattin aga,senin saati söktüler ,yarın buraya gel" dedi,gittim ,baktım bir de kağıt koymuşlar :)
Gittim elektrik şirketine ,bana" saatınız bozuk,az gösteriyor" dediler ,bende " bozuk değildi saatım ama tüm lambaları led yaptım,kullanımın düşmesi normal" dedim.
Geçen ay ,buzdolap + dış led lambalar (sensörlüdür ,güneş çıktığında sönerler) ile 22 tl elektrik geldi ,ondan önce de 24 tl idi ,yani kışın 25 tlden fazla ödemedim hiç :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt