Monitörden gelen cızırtı

zatrox Çevrimdışı

zatrox

Aktif Üye
5 Haz 2019
73
41
Merhaba,

Yaklaşık 6 ay önce aldığım Philips marka bir monitörüm var ve notebooka bağlı olarak kullanıyorum. Ekranda görüntü olmadığı anda (notebook kapalı olduğunda) monitörden cızırtı gibi bir ses gelmeye başladı. Görüntü gelince ses kayboluyor. Önceden olmadığına eminim, yeni bir sorun bu. Kablolar sıkı sıkı bağlı durumda.

Sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Notebook ile aradaki hdmı yada VGA kablosunu çıkartıp o şekilde bırakmayı denermisin amacımız şu notobook kapalı olduğu halde statik elektriği kablolardan monitöre aktarıyor mu, yoksa bu ses tamamen monitorden mi geliyor anlayalim

zatrox Çevrimdışı

zatrox

Aktif Üye
5 Haz 2019
73
41
Hdmi kablosunu tamamen çıkardığımda da sonuç değişmedi. Monitörün fişi takılı olup da ekranda hiç görüntü olmadığı anda ses gelmeye başlıyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Hdmi kablosunu tamamen çıkardığımda da sonuç değişmedi. Monitörün fişi takılı olup da ekranda hiç görüntü olmadığı anda ses gelmeye başlıyor.
Sendeki ses olayının değişik versiyonu bendeki tamir ettiğim monitörde de oluyordu,ben bilmiyordum,hanım söyledi."Senin ekrandan ses geliyor,biliyormuydun alo" dedi,şaşırdım çünkü hiç dikkatimi çekmemişti,uydu alıcısının fişini çektim,HDMI to VGA çıkarttım yine geliyordu,sonunda monitörün adaptörünü çıkarttım ses kesildi,tekrar taktım gelmeye başladı.Ben daha öncesinde 12v girişteki kondansatörü değiştirmiştim,orjinal mf elimde olmadığından düşük mf takmıştım,eldeki hurdalardan orjinal mf (unuttum ama sanırım 1500mf/25v idi) bulup tekrar değiştirdiğimde ses kesildi,bir alaka kuramadım ama halen sessiz çalışıyor artık :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Tam olarak bilemiyorum,ama bendeki bu şekilde yaptığımda ses kesildi,hatta hanım "şırıl şırıl" demişti :haha1 ,gerçekten de acaip ses geliyordu,derinden ve su sesi gibiydi :)
Birkaç teknik bilgi daha gelsin bakalım kullanıcılardan,ona göre davranırsın ,ama en kötü ihtimalle servise verirsin :ok

zatrox Çevrimdışı

zatrox

Aktif Üye
5 Haz 2019
73
41
Hocam çok teşekkür ederim. Biraz daha gözlemleyip garantiye bakayım

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Genelde sesi besleme ünitesinden yapıyor. Bazen kondansatör kuruyor teraspy teraspy belirttiği gibi bazen bobinlerden yapabiliyor. Daha cihaz yeni olduğu için kondansatör olduğunu düşünmüyorum ama kesin olmaz diyemem ? geçmiş olsun garanti ye goturebilirsiniz

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Güç kablosunun oturduğuna emin misiniz? Onun dışında besleme katında bir sorun olabilir. Kondansatör, bobin kaynaklı olabilir.
Garantisi varsa gönderin gitsin, hiç vakit kaybetmeyin. Normal derlerse de ona göre hareket edersiniz. :kiskis

zatrox Çevrimdışı

zatrox

Aktif Üye
5 Haz 2019
73
41
Sorunun kaynağını buldum. Monitörün hoparlörünü menüden sessize alınca ses gelmiyor.

Daha önce de vardı muhtemelen, fakat monitördeki çıkışa hep kulaklık takılı olduğundan anlamıyordum sanırım. Geçenlerde kulaklığı çıkardığım için duymaya başlamışım aslında.

Cızırtı rahatsız edici boyutta. Servislik bir konu mudur, ya da bir çözümü var mıdır?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sorunun kaynağını buldum. Monitörün hoparlörünü menüden sessize alınca ses gelmiyor.

Daha önce de vardı muhtemelen, fakat monitördeki çıkışa hep kulaklık takılı olduğundan anlamıyordum sanırım. Geçenlerde kulaklığı çıkardığım için duymaya başlamışım aslında.

Cızırtı rahatsız edici boyutta. Servislik bir konu mudur, ya da bir çözümü var mıdır?

HDMI kablonuzu kaliteli bir kablo ile değiştirmeyi deneyin.
Ya da ekran kartı sürücüsünü değiştirin.

Eğer monitöre ses 3.5 mm stereo kablo ile aktarılıyorsa, o zaman bilgisayarınızı toprak hattı olan prize takın derim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt