Monitör Renk Sorunu

I Çevrimdışı

iyetkin

Yeni Üye
26 Ara 2019
11
31
Merhabalar; monitör sorunları ile ile ilgili konuların nereye açılacağını bilmediğim için konuyu buraya açtım.

Technopc TPL24VS-F marka model monitör sahibiyim. Monitörde aşağıda eklediğim görsellerdeki gibi renk sorunum var. Sanki görüntünün üzerine şeffaf bir filtre gelmiş gibi soluk.

Fotoğraflardan fazla anlaşılmayabilir belki örnek vermek gerekirse monitörün önünde sanki şeffaf dosya var gibi bir filtre var ekranda.

Acaba benim panelim mi arızalı yoksa T-Con veya Cof tarafında bir sorun olabilir mi ? Bilgi olması için Panel modelinin fotoğrafını da ekledim.

20220107_031638.jpg
20220107_035814.jpg
20220107_035825.jpg
20220107_041413.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
LED aydınlatma üzerindeki ışık yayan başlıklar düşmüş muhtemelen.
LED barların değişmesi gerek.
Garantiliyse gönderin garantiye.
Değilse, kaç inç ise ona göre bir led bar bulmanız lazım.
Eliniz yatkınsa sökün, içindeki led barı üzerindeki koddan aliexpress gibi sitelerde bulup alın.
Aynı monitörü farklı markalar adı altında da görebilirsiniz, çünkü Çin'den hazır ithalattır bu ürünler.

I Çevrimdışı

iyetkin

Yeni Üye
26 Ara 2019
11
31
Geri dönüşünüz için teşekkürler. Dediğiniz gibi sorunun nedeni LED'lerden olabilir. Monitör ilk açıldığında 2-3 saniye herhangi bir sorun yok sonra zamanla ekranın etrafını kaplayan görüntü oluşuyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Geri dönüşünüz için teşekkürler. Dediğiniz gibi sorunun nedeni LED'lerden olabilir. Monitör ilk açıldığında 2-3 saniye herhangi bir sorun yok sonra zamanla ekranın etrafını kaplayan görüntü oluşuyor.
Sistem anormallik tespit ettiği için kapatıyordur.
LED'leri değiştirmeyi deneyin isterseniz.
Ya da kartları görsel olarak gözden geçirin.
Şişmiş kapasitör vs var mı diye.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın.
Panel arızası ile karşı karşıyasınız.
Muhtemel bir VCC veya VDD hattı gerilim sorunu bu. Örnek veriyorum 6.8 olması gereken değer 6.5 olmuştur veya 8.9 olmsı gereken 8.7 olmuştur gibi.

Bunun sebebi genelde panelin hücre yapısı kaynaklı gibi görülse de buffer sistem üzerinde de arıza ile karşılaşılabiliyor.

Son kullanıcının bu arıza için elinden gelebilecek bir şey yoktur ne yazık ki :ok

I Çevrimdışı

iyetkin

Yeni Üye
26 Ara 2019
11
31
Fazla elektronik bilgim olmadığı için kendimce birkaç ölçüm yaptım. Besleme kartından panele giden voltajlar kart üzerinde yazan değerler ile aynı. Aynı şekilde besleme kartından monitörün anakartına giden voltajlarda kart üzerinde yazan değerler ile aynı.

Çözüm tarafında A Adem Helvacı dediği gibi benim tarafımda yapabileceğim bir şey yok. Geçmişte kurtardığım birkaç kondansatör arızalı monitör arasına bunu katamıyorum.

Forumda ilgili arızayı ücreti dahilinde yapabilecek birisi olursa benim ile iletişime geçebilir ise bu cenazeyi kaldıralım ortalıktan :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Fazla elektronik bilgim olmadığı için kendimce birkaç ölçüm yaptım. Besleme kartından panele giden voltajlar kart üzerinde yazan değerler ile aynı. Aynı şekilde besleme kartından monitörün anakartına giden voltajlarda kart üzerinde yazan değerler ile aynı.

Çözüm tarafında A Adem Helvacı dediği gibi benim tarafımda yapabileceğim bir şey yok. Geçmişte kurtardığım birkaç kondansatör arızalı monitör arasına bunu katamıyorum.

Forumda ilgili arızayı ücreti dahilinde yapabilecek birisi olursa benim ile iletişime geçebilir ise bu cenazeyi kaldıralım ortalıktan :)
Hangi ildeydiniz?
Tanıdık var mı bakalım :alala

M Çevrimdışı

Musausta

Yeni Üye
11 Ocak 2022
2
32
Adem hocam selamlar bütçem düşük Philips 4k 108 ekran TV paneli kırıldı maliyeti yüksek ikinci el TV baktım iki ürün arasında kaldım lütfen acil yardım.Awox.49124..123 ekran .. diğeri Arçelik.A40l5845 40 FHD 102 ekran.(not olarak smart tv istiyorum o nedenle Arçelik TV yi.mi stick ile kullanıp android e çevirmeyi düşünüyorum) Awox ekran büyük ama nasıl nedir bilmem

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
Arkadaşlar,laptop ekranı diye bir başlık bulamadım buraya yazıyorum kusura kalmayın artık.
Lenovo laptobumun ekranının sağ kenar ortasında bir iki TL büyüklüğünde kararma oluyor.Öyle kullanıyorum,sonra kapatıp yatıyorum.Yarın açıyorum o kararma yok.Sonra kapatıyorum.İşim olunca açıyorum,a aynı kararma yine gelmiş.Benimle dalga mı geçiyor acaba diye düşünmeye başladım.Bir keresinde grafik özellikleri ayarlarında tam ekran ölçeklendir menüsüydü galiba onu tıkladım düzeldi.Ama kapatıp yeniden açtığımda kendi bildiğini okudu yine.
Sorun hakkında bilgisi olan arkadaşlar bir iki kelam edebilirse sevinirim.Teşekkürler.

I Çevrimdışı

iyetkin

Yeni Üye
26 Ara 2019
11
31
Arkadaşlar,laptop ekranı diye bir başlık bulamadım buraya yazıyorum kusura kalmayın artık.
Lenovo laptobumun ekranının sağ kenar ortasında bir iki TL büyüklüğünde kararma oluyor.Öyle kullanıyorum,sonra kapatıp yatıyorum.Yarın açıyorum o kararma yok.Sonra kapatıyorum.İşim olunca açıyorum,a aynı kararma yine gelmiş.Benimle dalga mı geçiyor acaba diye düşünmeye başladım.Bir keresinde grafik özellikleri ayarlarında tam ekran ölçeklendir menüsüydü galiba onu tıkladım düzeldi.Ama kapatıp yeniden açtığımda kendi bildiğini okudu yine.
Sorun hakkında bilgisi olan arkadaşlar bir iki kelam edebilirse sevinirim.Teşekkürler.

Benim konu forum içinde forum oldu :) Bir fotoğraf eklerseniz yardımcı olayım. Kendi monitörüme çözüm bulamıyorum belki size bir çözüm buluruz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt