Monitör aldım tavsiyeleriniz bekliyorum. MSI Optix MAG274R 27 IPS

Elegant Çevrimdışı

Elegant 

Yeni Üye
19 Eki 2020
19
23
Satın almışsınız güle güle kullanın nasıl bir tavsiye bekliyorsunuz

Benim tavsiyem iade edip parlaklık ve çözünürlükten dolayı diğerini alın olur
Benim aldığım ürünün parlaklık seviyesi 50 Nit daha yüksek yalnız. Tavsiye kısmı ise buna alternatif olarak ya da deneyim olarak.

Elegant Çevrimdışı

Elegant 

Yeni Üye
19 Eki 2020
19
23
Arkadaşlar kısa bi' aradan sonra selam. Ben bu monitörü iade ettim; 27 inch çok büyük geldi ve pixelleri sayma durumu yaşadım. (Benim ekran kartım kötü ondan da kaynaklanmış olabilir, emin değilim.) 1ms (MPRT) diye pazarlanan monitör yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla; 4ms (GTG) bu iyi bi' değer yine de. Bu monitörü alacak arkadaşlar için de belirtmiş olayım.

Antiparantez olarak; emin olmadığım kısım için bilgisi olan varsa, paylaşabilirse güzel olur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Arkadaşlar kısa bi' aradan sonra selam. Ben bu monitörü iade ettim; 27 inch çok büyük geldi ve pixelleri sayma durumu yaşadım. (Benim ekran kartım kötü ondan da kaynaklanmış olabilir, emin değilim.) 1ms (MPRT) diye pazarlanan monitör yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla; 4ms (GTG) bu iyi bi' değer yine de. Bu monitörü alacak arkadaşlar için de belirtmiş olayım.

Antiparantez olarak; emin olmadığım kısım için bilgisi olan varsa, paylaşabilirse güzel olur.

100 PPI altına düşmeyin;

Ya da izleme mesafenizi artırın.
Bunun kart veya kablo ile bir ilgisi yok ne yazık ki.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
100 PPI altına düşmeyin;

Ya da izleme mesafenizi artırın.
Bunun kart veya kablo ile bir ilgisi yok ne yazık ki.

27" oyun mesafesi için çok büyük değil mi grafik tasarım olsa neyse birde Full HD illaki pixeller göze çarpar

Daha küçük 4k daha iyi olmazmı oyun için

Konsol olsa durum başka tabi koltuktan oynayınca çok göze batmıyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
27" oyun mesafesi için çok büyük değil mi grafik tasarım olsa neyse birde Full HD illaki pixeller göze çarpar

Daha küçük 4k daha iyi olmazmı oyun için

Konsol olsa durum başka tabi koltuktan oynayınca çok göze batmıyor
Ürünün Full HD olduğunu unutmuşum. 2K zannetmişim yazarken.
2K ve 27 inç olup nasıl 100 PPI altında kalmış onu anlayamamıştım o saatte.
Meğer Full HD imiş.

Full HD için bence sınır 24 inç olmalı. 24 ve üstüne çıkıldığında cidden yorucu oluyor.
Düşük PPI ekran kullanacaksa kişi, mesafeyi artırma dışında yapabileceği pek bir şey yok maalesef.
Göz yorgunluğunu azaltmak için.
Belki sanal çözünürlük denenebilir.

27 inç panelde 2K çözünürlük eminim ki daha iyi duracaktır.
Sistem el verdiği müddetçe tabi.

Arkadaş panelin renk aralığı ve kontrastına önem verdiği için böyle bir panel tercih etmiş.
Tabi Full HD olmasının sonucunda düşük PPI sayısı olacağı gözümüzden kaçmış. :hihi

Aslında grafik tasarımda, profesyonel bir beklenti yoksa, 21:9 gibi monitörleri kullanmak daha elverişli bence.
Çünkü Photoshop'ı vs. açtığınızda birden fazla araç penceresini de bu sayede bir arada kullanabiliyorsunuz.
16:9 ekran ancak bunu yüksek çözünürlüklü panellerde yapabilirsiniz.
O da yine 21:9 gibi genişlik olmadığından bir yere kadar imkan sağlayacaktır.

Elegant Çevrimdışı

Elegant 

Yeni Üye
19 Eki 2020
19
23
Ürünün Full HD olduğunu unutmuşum. 2K zannetmişim yazarken.
2K ve 27 inç olup nasıl 100 PPI altında kalmış onu anlayamamıştım o saatte.
Meğer Full HD imiş.

Full HD için bence sınır 24 inç olmalı. 24 ve üstüne çıkıldığında cidden yorucu oluyor.
Düşük PPI ekran kullanacaksa kişi, mesafeyi artırma dışında yapabileceği pek bir şey yok maalesef.
Göz yorgunluğunu azaltmak için.
Belki sanal çözünürlük denenebilir.

27 inç panelde 2K çözünürlük eminim ki daha iyi duracaktır.
Sistem el verdiği müddetçe tabi.

Arkadaş panelin renk aralığı ve kontrastına önem verdiği için böyle bir panel tercih etmiş.
Tabi Full HD olmasının sonucunda düşük PPI sayısı olacağı gözümüzden kaçmış. :hihi

Aslında grafik tasarımda, profesyonel bir beklenti yoksa, 21:9 gibi monitörleri kullanmak daha elverişli bence.
Çünkü Photoshop'ı vs. açtığınızda birden fazla araç penceresini de bu sayede bir arada kullanabiliyorsunuz.
16:9 ekran ancak bunu yüksek çözünürlüklü panellerde yapabilirsiniz.
O da yine 21:9 gibi genişlik olmadığından bir yere kadar imkan sağlayacaktır.
Aslında gözümden kaçmadı ama yeterli olacağını düşünmüştüm, yanılmışım. Bu kadar yüksek özellikli bi' monitör de düşük ppi olması :/

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında gözümden kaçmadı ama yeterli olacağını düşünmüştüm, yanılmışım. Bu kadar yüksek özellikli bi' monitör de düşük ppi olması :/
Bu tamamen çözünürlük ve panel boyuyla ilgili bir durum.
Ya 2K'ya veya 4K'ya çıkın ya da panel boyutunu düşürün.
Yapabileceğiniz başka bir şey yok maalesef.

L Çevrimdışı

LynXMaSTeR 

Aktif Üye
16 Ocak 2020
144
Hocam öncelikle hayırlı olsun diyeyim. Monitörden memnun musunuz, artı ve eksileri nelerdir size göre? Metin yazarken pikselleşme oluyor mu, harflerin karıştığı falan?
Bende indirimleri görünce almaya niyetlendim, sizdeki monitör ile Asus TUF Gaming VG279QL1A arasında kaldım. İki monitör de şu an 2300 TL civarında. Asus un bu modelini kullanan varsa onun da görüşlerini almak isterim.

Elegant Çevrimdışı

Elegant 

Yeni Üye
19 Eki 2020
19
23
Hocam öncelikle şunu belirteyim; 1920x1080 çözünürlük için 27 inç tavsiye etmiyorum çünkü pikselleri sayıyorsunuz tam anlamıyla. Ben bu monitörü belirttiğim gibi iade ettim. Memnun kalmama sebeplerimden biri 27 inç olduğu için PPI düşüklüğü sebebiyle pikselleri sayıyordum ve net olmuyordu. Uzaktan kullanımda cidden görüntü kalitesi iyiydi.

Ben şu an: AOC 23.6 C24G2AE Bu monitörü kullanıyorum. Renk gamı ve sRGB oranı VA panel olmasına rağmen gayet yüksek. 23.6 inç 1920x1080 çözünürlükte gayet güzel ama yine de yakın bi' oturma pozisyonunda pikselleri sayma durumu az da olsa oluyor. Ben bu monitörü alırken (MSI Optix MAG274R) Renk gamına, sRGB oranına, 8 bit +FRC, HDR olmasına falan bakarken 27 inç olunca daha iyi olacağını düşünerek almıştım ama öyle olmuyormuş :)

Neden VA panel tercih ettin dersen; Bu monitör fiyatına göre (1500₺'ye aldım.) cidden sunduğu performans çok iyi ve VA panel yapısı gereği daha derin siyahlar veriyor. Benim için önemli olaylardan. Işık sızmaları falan var ama tam karşısında ve çok karanlık bi' ortamda tam siyah bir görüntüye bakmıyorsanız; rahatsız edici değil. Şu an elimde 23.8 MSI PRO MP241 IPS monitör de var. Bu monitör IPS olmasına rağmen benim aldığım VA panelden sRGB orani ve bit oranı olarak daha düşük. (6 bit +FRC sRGB %102 VA olan: 8 bit ve sRGB oranı %120 Adobe RGB %89)

Toparlayacak olursam: Renkler ve görüntü senin için önemliyse ve siyahlarla bi' problemin yoksa arada da oyun oynuyorum diyorsan 24 inç bir IPS tavsiye ederim. 2k çözünürlük düşünürsen 27 inç makul. Eğer oyun oynayacağım ve film-dizi izleyeceğim dersen ve siyahlar senin için önemliyse; renk gamı yüksek ve sRGB oranı tatmin edici bir VA panel tavsiye ederim.

L Çevrimdışı

LynXMaSTeR 

Aktif Üye
16 Ocak 2020
144
Hocam öncelikle şunu belirteyim; 1920x1080 çözünürlük için 27 inç tavsiye etmiyorum çünkü pikselleri sayıyorsunuz tam anlamıyla. Ben bu monitörü belirttiğim gibi iade ettim. Memnun kalmama sebeplerimden biri 27 inç olduğu için PPI düşüklüğü sebebiyle pikselleri sayıyordum ve net olmuyordu. Uzaktan kullanımda cidden görüntü kalitesi iyiydi.

Ben şu an: AOC 23.6 C24G2AE Bu monitörü kullanıyorum. Renk gamı ve sRGB oranı VA panel olmasına rağmen gayet yüksek. 23.6 inç 1920x1080 çözünürlükte gayet güzel ama yine de yakın bi' oturma pozisyonunda pikselleri sayma durumu az da olsa oluyor. Ben bu monitörü alırken (MSI Optix MAG274R) Renk gamına, sRGB oranına, 8 bit +FRC, HDR olmasına falan bakarken 27 inç olunca daha iyi olacağını düşünerek almıştım ama öyle olmuyormuş :)

Neden VA panel tercih ettin dersen; Bu monitör fiyatına göre (1500₺'ye aldım.) cidden sunduğu performans çok iyi ve VA panel yapısı gereği daha derin siyahlar veriyor. Benim için önemli olaylardan. Işık sızmaları falan var ama tam karşısında ve çok karanlık bi' ortamda tam siyah bir görüntüye bakmıyorsanız; rahatsız edici değil. Şu an elimde 23.8 MSI PRO MP241 IPS monitör de var. Bu monitör IPS olmasına rağmen benim aldığım VA panelden sRGB orani ve bit oranı olarak daha düşük. (6 bit +FRC sRGB %102 VA olan: 8 bit ve sRGB oranı %120 Adobe RGB %89)

Toparlayacak olursam: Renkler ve görüntü senin için önemliyse ve siyahlarla bi' problemin yoksa arada da oyun oynuyorum diyorsan 24 inç bir IPS tavsiye ederim. 2k çözünürlük düşünürsen 27 inç makul. Eğer oyun oynayacağım ve film-dizi izleyeceğim dersen ve siyahlar senin için önemliyse; renk gamı yüksek ve sRGB oranı tatmin edici bir VA panel tavsiye ederim.

hocam teşekkürler. monitörü daha çok video, fotoğraf editleme için kullanacağım, o yüzden renkler benim için önemli. VA panelde mi ışık sızmaları var o kısmı anlayamadım? genelde ips panel tavsiye ediyorlar ancak arada oyun da oynarım, ips 144 hz lerin oyunda performansı nasıl olur bilemiyorum.

Elegant Çevrimdışı

Elegant 

Yeni Üye
19 Eki 2020
19
23
Fotoğraf, video işi için IPS tavsiye ederim tabii ki ama doğru renk verip vermediği, kalibresi de önemli yani IPS paneller daha canlı renk vermek için olmayan renkleri de üretebiliyor. IPS panel kullandığım bir monitör de var şu an elimde, IPS Glow dediğimiz olayı yaşatıyor. Bu bir problem değilse sizin için ve siyahların derinliği de fark etmiyorsa; IPS tercih edilebilir. VA panel için de benim kullandığım model de en azından (AOC 23.6 C24G2AE) aşırı derecede Ghosting var ve ışık sızması da epey var ama bunu tam karşıdan baktığınızda hissetmiyorsunuz. Ghostingi kast etmiyorum Ghosting her daim var.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt