modlu bios yükleme sorunu "çözüldü"

A Çevrimdışı

axelfoly

Yeni Üye
20 Ocak 2022
21
merhaba

masaüstü pcme nvme ssd kullanmak için biosu modlamam gerekiyordu gerekli programlar ile biosu nvme desteğini ekledim fakat bunu bios entegresine güncellemeye gelince bir türlü yapamamdım , anakartın bios güncelleme programı sürekli security verification failed hatası veriyor ve biosun güncellenmesine izin vermiyor , anakartım p8 h77 m-le ve kart üzerinde güncelleme korumasını kaldıracak bir jumper yok (bazı anakartlarda böyle bi jumper oluyor , konumu değiştirince koruma kalkıyor ve güncellenme yapılabiliyor ) bu nedenden ötürü aklıma gelen bios entegresini karttan söküp dışarıda programlamak bunun içinde ch341a programlayıcı kullanmakyı düşünüyorum , fakat yine yazılımsal bir koruma ile karşılaşıp tekrar sorun yaşar mıyım bilemiyorum bu konuda bilgi sahibi arkadaşlardan yardım istiyorum ,tşk

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
yani hocam modlamaya engel olan anakartın üzerinde bu işlemi yapıyor olmam mı eğer sorun buysa hemen siparişi geçip prgoramlayıcıyı alıyorum
Hocam yapmaya çalıştığınız bios update Intel tarafından engellenmiş olabilir.
Bir de modifiyeli dosya olunca imza vs olmayınca yüklemeyi reddediyor olabilir.
Dışarıdan BIOS'u atarsınız. ROM dosyası elinizde olsun yeterli.
Anakart üzerindeki eprom'a uygun bir programlayıcı bulun gerisi gelir.

Mesela Intel'in B150 çipsetinde de benzer modifikasyonlar yapılabiliyordu.
Fakat Intel sonradan yayınladığı bir update ile eski sürüme dönülmesini engelledi.
BIOS'u dışarıdan yazdırabilirsiniz onda bir sorun olmaz.
BIOS'un içerisindeki programla yazdırmaya çalıştığınızda karşılıyorsunuz o engel ile.
Dışarıdan ROM atmanıza engel olacak bir durum yok.
Mevcut BIOS'u kenara yedekleyin her ihtimale karşı, sonra denemenizi yapın.

A Çevrimdışı

axelfoly

Yeni Üye
20 Ocak 2022
21
Hocam yapmaya çalıştığınız bios update Intel tarafından engellenmiş olabilir.
Bir de modifiyeli dosya olunca imza vs olmayınca yüklemeyi reddediyor olabilir.
Dışarıdan BIOS'u atarsınız. ROM dosyası elinizde olsun yeterli.
Anakart üzerindeki eprom'a uygun bir programlayıcı bulun gerisi gelir.

Mesela Intel'in B150 çipsetinde de benzer modifikasyonlar yapılabiliyordu.
Fakat Intel sonradan yayınladığı bir update ile eski sürüme dönülmesini engelledi.
BIOS'u dışarıdan yazdırabilirsiniz onda bir sorun olmaz.
BIOS'un içerisindeki programla yazdırmaya çalıştığınızda karşılıyorsunuz o engel ile.
Dışarıdan ROM atmanıza engel olacak bir durum yok.
Mevcut BIOS'u kenara yedekleyin her ihtimale karşı, sonra denemenizi yapın.
tşk hocam deneyip sonucu burada paylaşırım , umarım işe yarar :)

A Çevrimdışı

axelfoly

Yeni Üye
20 Ocak 2022
21
bu gün programlayıcı geldi bios çipi takıp içeriğini sildim ardından modladığım biosu yükledim fakat pc kararsız çalışmaya başladı şöyleki pc start verdikten sonra ekran açmamaya başladı reset attım pc açıldı ( ilk açılışta açılmayıp resetten sonra ekran açmaya başladı ) daha sonra biosa girebildim fakat mod etkin çalışmadı nvme ssd pata ss diye gördü ( ssd marka ve model olarak görmedi ) haliyle bu biraz can sıkıcı oldu mecbur tekrar orj biosu yazmak durumunda kaldım Umut Barış Umut Barış,

A Çevrimdışı

axelfoly

Yeni Üye
20 Ocak 2022
21
merhaba

konuda bahsettiğim sorundan sonra modlamayı bırakmıştım fakat bi süre sonra youtube da takip ettiğim İsmail abinin mevcut konuda hazırlamış olduğu videoda ile yaşadığım sorunu ona ilettim ve sağolsun çok yardımcı oldu ve bana mod dosyası hazırladı , oluşturduğu 2 tip dosyadan biri usb üzerinden güncellerken diğeri rom uzantılıydı , usb üzerinden güncelleme yaptım fakat nvme ssd boot edemedim daha sonra eprom programlayıcı ile bios çipi silip rom uzantılı dosyayı çipe yazdım ve sonuç başarıyla sonuçlandı :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
merhaba

konuda bahsettiğim sorundan sonra modlamayı bırakmıştım fakat bi süre sonra youtube da takip ettiğim İsmail abinin mevcut konuda hazırlamış olduğu videoda ile yaşadığım sorunu ona ilettim ve sağolsun çok yardımcı oldu ve bana mod dosyası hazırladı , oluşturduğu 2 tip dosyadan biri usb üzerinden güncellerken diğeri rom uzantılıydı , usb üzerinden güncelleme yaptım fakat nvme ssd boot edemedim daha sonra eprom programlayıcı ile bios çipi silip rom uzantılı dosyayı çipe yazdım ve sonuç başarıyla sonuçlandı :)
Çözülmesine sevindim. Geçmiş olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt