Modem ve router farklı mı?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Yeni internet alacağım firma kendi modemini veriyor 360₺ ye. Modem ile router farklı mı oluyor. Router aldığımızda wifi ye şifre koyamıyormuyuz? Sadece router alınmaz mı? Modem önerisi varsa alabilirim. ISS Millenicom.

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
Router İnternet paylaşmak için sanırım menzil genişletici gibi birşey diye düşünüyorum

images-1f01dfdf280157a60.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Evde daha önce internet yokmuydu yeni internet mi Bağlatacaksınız. fiber mi vdsl mi aldığınıız hız paket ne.

Hangi modemi vereceklermiş modemi kendinizde alabilirsiniz fiber de modem satmıyorlar kiralıyorlar.

Diğer paketlerde modem alma zorunluluğu yok isterseniz ISS nin size sunduğu modemi alabilirsiniz .

Modemi zorunlu satamazlar router de wifi şifresi değiştirebilirsiniz. önce hangi modemi vereceklerini öğrenin.

Verdikleri modem kalitesine göre alın veya almayın diye yorum yapabiliriz.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Taahhütsüz 100 MBPS hız olan paketi aldım. Altyapı 70 MBPS destekliyor. Verilecek modem bu. Fiyatı 360₺.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Aslında modem denilen cihaz (veya belkide özellik demek lazım) evinize gelen internet hizmeti altyapısı (kablo, telefon hattı veya fiber optik olarak düşünebiliriz) alıp, sizin kullandığınız bilgisayar, telefon veya tablet gibi cihazla sunan teknolojidir.

Router a tek başına baktığınız da ise, mevcut internet erişimini alıp, dağıtan, genişleten ve bazen şeklini dahi (kablodan interneti alıp, kablosuz ağ oluşturma gibi) değiştiren cihazlardır.

Gününüz de bazı router ların modem özelliğide olabiliyor … yani ikisi tek kutuda birleşebiliyor. İnternet sağlayıcılarının verdiği cihazlar genel de böyle oluyor. Firmaların yolladıkları bu Entegre cihazlar temel ihtiyaçları karşılayabiliyor genelde.

Eğer çok yüksek hizlı bir bağlantınız var, kablosuz ağınızı ev içinde daha uzaklara yaymak veya sinyal gücünü arttırmak gibi düşünceleriniz varsa, haricen alınan cihazlarda daha yüksek performans alamanız mümkün olabiliyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Taahhütsüz 100 MBPS hız olan paketi aldım. Altyapı 70 MBPS destekliyor. Verilecek modem bu. Fiyatı 360₺.
Verdikleri modem yaramaz verdiğim link'deki modemi al ikinci el temiz üründür, wifisi bağlantı kalitesi iyidir kopma vs sorun olmaz bütçe yeterliyse vmg3625 t50b tavsiye ederim onda wifi 5 var şimdilik bunu al sonra modemi yükseltirsin .

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Pitbull Pitbull
Modem: MOdulator-DEModulator kelimesinden gelir. Yaptığı iş isee sizin servis sağlayıcınızın yetkili kıldığı kullanıcılara (kullanıcı adı ve şifre) internet hizmeti vermektir. Yani WAN'dan (Wide Area Network internet oluyor) gelen paketleri LAN'a (Local Area Network - ev içi ağınız) yönlendirmek ve LAN'dan gelen paketleri de WAN'a göndermek. Çok eski modemler direkt analog sinyal üstünden çalışırdı. Telefon ahizesini bir kutuya yerleştirirdiniz ve internete bağlanırdınız. Dış seslere de açık olduğu için bu sistemler 9600 Bit/S'e kadar hız verebiliyordu. 9.6 KiloBit. Sonrasında bilgisayarın içine bağlanan (önce ISA sonra PCI) dahili modemler ve paralel porttan bağlanan harici modelleri çıktı. böylelikle önce 28.8K, sonra 33.6K ve en sonunda 56K ya kadar çıktı. Faks cihazları ile aynı mantıkta çalıştıklarından fax-modem de deniyordu ve fax cihazı olarak da kullanılıyorlardı. Sonrasında USB versiyonları da çıktı. Ondan sonra ADSL modemler ile yola devam ettik. Ancak bunların ortak özelliği sadece tek bir bilgisayara internet veriyorlardı ve WAN IP'niz aynı zamanda bilgisayarınızın IP numarası oluyordu.
Router: WAN'dan gelen paketleri LAN'daki cihazlara dağıtan bir cihazdır. Aslında kendisi küçük bir bilgisayardır. Router aslında LAN'daki bilgisayarlara dahili bir IP numarası atar. Böylelikle sizin bilgisayarınız internetten bir paket istediğinde o pakete local IP'nizi de iliştirir. Böylelikle talep edilen paket geldiğinde hangi bilgisayara yollaması gerektiğini bilir. Ancak normalde bunun da tek bir çıkışı vardır. Kabaca yerel ağdaki trafiği yönetir ve dışarıyla iletişimi sağlar. Ancak hala bir sıkıntı var çünkü tek bir çıkış mevcut. Yani bir giriş portu (WAN) bir de çıkış portu (LAN) var.
Switch: Birden çok bağlantı noktası barındıran bir nevi dört yol ağzı olan cihaz.

Şimdi bu terimleri anlattığımıza göre günümüz cihazlarına gelebiliriz. Ev kullanıcıları için üretilen günümüz cihazlarının modem dediklerimiz genellikle bu 3 cihazın tek bir kutu içinde toplanmış halidir. Router olarak adlandırılanlar da router ve switch'in birleşmiş halidir. İlk çıkan ADSL modemler de ise bir giriş (kablonet için coaxial kablo, ADSL için telefon kablosu) ve bir çıkış (LAN) portu vardı. Bu cihazlar modem işini başka bir cihaza yaptırmak istediğinizde bunu gerçekleştiremiyordu. Daha sonra bu cihazlara WIFI ve USB portlar da entegre edildi. Ancak routerın kendi için bir WAN portu bulunmuyordu.
Pazarda bir açık vardı. Servis sağlayıcılar abone yetkilendirme işini kendi taraflarında yapmak istiyorlardı. Kimisi USB modem ile GSM altyapısını kullanmak isterken (Turkcell VIN) kimisi de direkt saha dolaplarında bunu yapmak istediler. Böylelikle modemlere (modem+router+switch) WAN portu eklenerek modem dışında da WAN bağlantısı yapılabilmesi sağlandı.
Mesela ilk fiber internet hizmetini sunan Quicknet, bina girişine kadar fiber ile geliyordu. Oradan evlere CAT5 network kablosu ile dağıtılıyordu. Pirelli DRG A226G modemin WAN portuna bağlayarak da ev içi dağıtımınızı yapıyordunuz. Bu alet aslında ADSL2'yi de destekliyordu ama modem kısmı kullanıyordu. Quicknet sisteminde Router ve Switch kısımları kullanılıyordu.

Yanlış hatırlamıyorsam MetroNet diye bir firma da binaya fiber getirip evlere powerline adaptör ile dağıtıyordu. Evin içinde de powerline adaptörden çıkan ethernet kablosu da WAN potundan router'a bağlanıyordu.Quicknette benim arkadaşım Pirelli modemi değil direkt kendi routerını bağlayarak kullanmıştı yıllarca.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Şimdi tavsiye başlığı gibi olmasın ama ben de iki ay önce routerimi değiştirdim ve gayet memnun kaldım bu değişimden. Eskiden wifi de kopma, hız da kararsızlık gibi durumlar olabiliyordu. Aşağıdaki modelin bir üstünü (AX55 diye geçiyor) aldım, gayet memnunum. Ev içindeki çekim gücü de arttı, sinyal en üst kata dahi çıkıyor artık.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Şimdi tavsiye başlığı gibi olmasın ama ben de iki ay önce routerimi değiştirdim ve gayet memnun kaldım bu değişimden. Eskiden wifi de kopma, hız da kararsızlık gibi durumlar olabiliyordu. Aşağıdaki modelin bir üstünü (AX55 diye geçiyor) aldım, gayet memnunum. Ev içindeki çekim gücü de arttı, sinyal en üst kata dahi çıkıyor artık.

Sana 90 kusür bize 1000 küsür para birimi olarak vdsl modemler router özellikli çekim sorunu
olursa 100-150 TL arası wifi menzil genişletici ile çözülür ev için fazla masrafa gerek yok bence.

En düşük sınırdan verdim bütçeyi ikinci el modem yeter şimdilik birde zamlı elektrik faturası gelecek :kiskis

Arkakadaşı fazla masrafa sokmayalım zamlı faturalar varken bütçe müsaitse atış serbest istediğini alsın

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Modem ile router aynı şey değildir. Her modemde router özellikleri bulunabilirken her routerde modem özellikleri bulunmaz.

Genellikle modemlerin Wi-Fi özellikleri beğenilmezken internet bağlantısı konusunda çoğunlukla iyi modem ile kötü modem arasında fark hissedemezsiniz. En azından 8-16 arası cihaz bağlanan yüksek hızlar kullanılmayan ev içi kullanım senaryoları için söylüyorum bunu.

Yani verecekleri modemi kullanıp sonrasına da iyi bir router takmanız ile iyi bir modem satın almanız arasındaki tek fark elektrik tüketimi olacaktır. O da ayda yaklaşık 3 veya 4 kW tüketime karşılık gelecektir.

İyi seviye modemler oldukça pahalıyken iyi seviye routerlarr görece daha ucuzdur.

Yine de benim önerim ISS'nin verdiği modemi kullanıp başka modem veya router aramamanız yönünde. Çünkü genellikle internet sorunu yaşayıp sonradan modem değiştirenlerde de aynı sorunlar devam eder. Muhtemelen Wi-Fi 5 veya Wi-Fi 6 modem vereceklerdir zaten. Menzil yetersizliğinde de repeater kullanmak daha ekonomik ve etkili bir çözüm olacaktır Wi-Fi 5 ve üzeri için.

Bu arada bazı fiber bağlantı türlerinde modem yerine router kullanılıyor. Modem görevi gören küçük bir donanım da binanın dağıtım ankastresinde veya daire içinde oluyor. Benimki gpon olduğu için o konuda net bir tecrübem yok ama bazı gpon bağlantılarda da bu yolla bağlantı sağlanıyormuş sanırsam. Yukarıda yazdıklarım için bu bahsettiğim senaryoda modem ile router aynı işlevi yapacaktır. Zira modemin de sadece router özelliği kullanılmış olacaktır.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Modem ile router aynı şey değildir. Her modemde router özellikleri bulunabilirken her routerde modem özellikleri bulunmaz.

Genellikle modemlerin Wi-Fi özellikleri beğenilmezken internet bağlantısı konusunda çoğunlukla iyi modem ile kötü modem arasında fark hissedemezsiniz. En azından 8-16 arası cihaz bağlanan yüksek hızlar kullanılmayan ev içi kullanım senaryoları için söylüyorum bunu.

Yani verecekleri modemi kullanıp sonrasına da iyi bir router takmanız ile iyi bir modem satın almanız arasındaki tek fark elektrik tüketimi olacaktır. O da ayda yaklaşık 3 veya 4 kW tüketime karşılık gelecektir.

İyi seviye modemler oldukça pahalıyken iyi seviye routerlarr görece daha ucuzdur.

Yine de benim önerim ISS'nin verdiği modemi kullanıp başka modem veya router aramamanız yönünde. Çünkü genellikle internet sorunu yaşayıp sonradan modem değiştirenlerde de aynı sorunlar devam eder. Muhtemelen Wi-Fi 5 veya Wi-Fi 6 modem vereceklerdir zaten. Menzil yetersizliğinde de repeater kullanmak daha ekonomik ve etkili bir çözüm olacaktır Wi-Fi 5 ve üzeri için.
Konuyu tam okumamaşın wifi 5 modem vermiyorlar ondan sordum hangi modemi veriyorlar öğren diye

TP-Link VN020-F3 Modem wifi 4 eski tip vdsl modem veriyorlar bu modem sorunlu sıkıntlı olduğu için

ikinci el temiz bağlantı wifi sorunu olmayan normal ev kullanıcısını fazla üzmeyecek modem tavsiye ettim.

Verdikleri modem yaramaz verdiğim link'deki modemi al ikinci el temiz üründür, wifisi bağlantı kalitesi iyidir kopma vs sorun olmaz bütçe yeterliyse vmg3625 t50b tavsiye ederim onda wifi 5 var şimdilik bunu al sonra modemi yükseltirsin .

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Konuyu tam okumamaşın wifi 5 modem vermiyorlar
Bildiğim kadarıyla wifi 5 modem veriyorlar üstadım. En azından 2021 Haziran'ında kardeşim 50Mbps vdsl abonelik aldığında ayda 25TL'ye mi ne Wi-Fi 5 modem verdiler 12 ay taahüde ek.

Ama link atmış gördüm şimdi. Gözümden kaçmış. Modem seçeneği var olabilir Pitbull Pitbull

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri