Modem Router Kablolu Bağlantı Sorunu

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Merhaba arkadaşlar fotoğrafta yer alan türk telekom amblemli modemi sadece modem olarak kullanıp diğer tp link cihazını wifi olarak kullanmak istiyorum daha önce kablosuz bağlantı yaparak menzil genişletici olarak kullandım fakat ping de ciddi bir artış oluyor o nedenle belkide aynı yerde olsalar bile daha güçlü bir wifi sunabilir diye ana modemin kablosuzunu kapatıp router dan kablolu yayın vermek istiyorum saatlerce arayüzden uğraştım ama bir türlü başarılı olamadım acaba bilen bir arkadaşım uzaktan bağlantı ile yardımcı olabilirmi sorunu çözdüğümüzde de çözüm yolunu konu altına aktarırız aynı sorunu yaşayan veya yaşayacak olanlarda çözüme kavuştururlar.
AA0B8B65-9F4D-4768-AC14-6D7756AC3923.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Modemin ethernet girişlerinden birisine diğerini takmanız ve köprü (brigde) modunu açmanız gerekiyor.
Ama bir de onun çalışabilmesi için o portun ip adresini vs diğer cihaza girmeniz gerekiyordu sanırım.
Ya da kullanıcı adı ve şifreyi galiba.

Modem üstüne modem takarak köprü modu yapılabilir mi bilemiyorum.
Modem ve router farklı şeyler çünkü.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Modemin ethernet girişlerinden birisine diğerini takmanız ve köprü (brigde) modunu açmanız gerekiyor.
Ama bir de onun çalışabilmesi için o portun ip adresini vs diğer cihaza girmeniz gerekiyordu sanırım.

her modem aynı zamanda router değil mi?

Salih445 Çevrimiçi

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Öncelikle bu şekilde araştırma yaptınız mı?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

"arayüzüne girerek öncelikle DHCP modunu devre dışı bırakın. Daha sonra IP adresini internet hizmeti aldığınız asıl modeminizin DHCP sunucusuna göre IP adresini tekrar oluşturun. Mesela eski IP'si 192.168.1.1 gibiyse bunu asıl modeme göre mesela 192.168.2.250 gibi değiştirin. Ayarlarınızı kaydedin. Gerekli ise modemi tekrar başlatın. Sonrasında eski modeminizi router olarak kablolu veya kablosuz kullanmaya başlayabilirsiniz."

Böyle yazı buldum 90% aynı oluyor adımlar. Burada önemli nokta iki modeminde arayüz ipsi aynı olmalı örnek:192.168.1.1

Yaani aynı olmazsa olmuyor diye bir şey yok yanlış anlaşılma olmasın, aynı değilse değiştirilebiliyor.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271

Cihazlardan biri modem diğeri router zaten modemin wifiyi kapatıp router dan wifi yayını yapmak istiyorum kablolu bağlantı ile ama başarılı olamadım

Ana modemi bridge moduna alıp, kullanıcı adı şifreyi router üzerinden girerek bütün yükü router'a verebilirsiniz. Hem double NAT gibi bir dezavantajınız olmaz.
Evet yapmak istediğim bu ana modem interneti sağlayacak kablo ile router a giriş yapıp routerdan kablosuz çıkış yapmak fakat kaç kere denedim router ın arayüzünde yanlış yaptığım şeyi bulamadım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet yapmak istediğim bu ana modem interneti sağlayacak kablo ile router a giriş yapıp routerdan kablosuz çıkış yapmak fakat kaç kere denedim router ın arayüzünde yanlış yaptığım şeyi bulamadım
Kullanım kılavuzuna bakın o zaman.
ID ve şifreyi Router'a girmeyi deneyin isterseniz?

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Kullanım kılavuzuna bakın o zaman.
ID ve şifreyi Router'a girmeyi deneyin isterseniz?
Yarın vakit bulursam biraz daha uğraşayım bu sıralar tam kapanmayı fırsat bilerek internet ile değil de bahçe düzenlemesi ile uğraşıyoruz onuda paylaşacağım.

fakat id ve şifre gireceğim bir kısım bulamadım öncesinde router a neyse ekran görüntülerini açır paylaşırım hep beraber çözeriz @denysmih6 bu konularda bilgiliydi galiba onunda bir dikkatini çekeyim konuya?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yarın vakit bulursam biraz daha uğraşayım bu sıralar tam kapanmayı fırsat bilerek internet ile değil de bahçe düzenlemesi ile uğraşıyoruz onuda paylaşacağım.

fakat id ve şifre gireceğim bir kısım bulamadım öncesinde router a neyse ekran görüntülerini açır paylaşırım hep beraber çözeriz @denysmih6 bu konularda bilgiliydi galiba onunda bir dikkatini çekeyim konuya?
bir router modem sorunsalı aslında konuyu gördüm dikkatimi çekmişti görmezden gelmiştim :kiskis

modemden modeme köprüleme farklı işlem kullandığın router'in modem özelliği yoksa dediğini yapamazsın ondan olmaz hem konu açarken kullandığın modemin+router model bilgisini yazın ona göre cihazların özelliklerine bakalım ne yapılır ne nasıl olur bilelim senin cihaz neyi destekliyor modeli ne şimdi bunları bilmeden kimse sana ezbere yardımcı olamaz ?

senin durumun özeti burda modem farklı router farklı sende köprüleme bridge modu olmaz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Yakın zamanda Sota Sota yardımıyla böyle bir kurulum yaptım.
1. adım tplink modeminize bağlanıp sadece router çalışacak şekilde aktif edin.

2. adım ttnet modemini bridge moduna almanız gerek menülerinden bulup. Bazı modemler bridge olunca dhcp ve wifi otomatik kapanıyormuş ama ben manuel kapadım (önce bu özellikleri kapattım sonra bridge mode yaptım).

3. adım ttnet modeminizin herhangi bir lan portundan, tplink modeminizin internet portuna kablo ile bağlayın.

Not: Bridge mode aldığınız ana modemin ip numarası değişecek bunu daha bilgili arkadaşlardan destek alarak yada nette aratarak bulabilirsiniz. Sonrasında router tplink modeminiz üzerinden wifi sinyal kanalı ve şifrelerini belirleyerek kullanabilirsiniz

Salih445 Çevrimiçi

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Böyle bir şey de buldum. Bakınız isterseniz.

İnternet erişimini aldığınız cihazın DHCP sunucusuna göre ip adresini değiştirebilirsiniz. Ana m0deminizin ağ geçidi 192.168.1.1 ise access point olarak kullanacağınız cihazın IP adresini 192.168.1.250 olarak girebilirsiniz. (Ana modem 192.168.2.x bloğunda ise x olan kısma 250 yazabilirsiniz). Böylelikle aynı IP bloğundan hem ana modeminize hem de access point olarak kullanacağınız cihaza erişim sağlayabilirsiniz. IP ayarlarını kayıt etmek için Kaydet butonuna basınız. Gelen uyarıya Tamam deyiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından Modeminizi kapatıp açınız

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
bir router modem sorunsalı aslında konuyu gördüm dikkatimi çekmişti görmezden gelmiştim :kiskis

modemden modeme köprüleme farklı işlem kullandığın router'in modem özelliği yoksa dediğini yapamazsın ondan olmaz hem konu açarken kullandığın modemin+router model bilgisini yazın ona göre cihazların özelliklerine bakalım ne yapılır ne nasıl olur bilelim senin cihaz neyi destekliyor modeli ne şimdi bunları bilmeden kimse sana ezbere yardımcı olamaz ?

senin durumun özeti burda modem farklı router farklı sende köprüleme bridge modu olmaz

Modem in marka modeli Tplink td-w9970v3
Router in marka modeli Tplink Tl-wr841n

Yakın zamanda Sota Sota yardımıyla böyle bir kurulum yaptım.
1. adım tplink modeminize bağlanıp sadece router çalışacak şekilde aktif edin.

2. adım ttnet modemini bridge moduna almanız gerek menülerinden bulup. Bazı modemler bridge olunca dhcp ve wifi otomatik kapanıyormuş ama ben manuel kapadım (önce bu özellikleri kapattım sonra bridge mode yaptım).

3. adım ttnet modeminizin herhangi bir lan portundan, tplink modeminizin internet portuna kablo ile bağlayın.

Not: Bridge mode aldığınız ana modemin ip numarası değişecek bunu daha bilgili arkadaşlardan destek alarak yada nette aratarak bulabilirsiniz. Sonrasında router tplink modeminiz üzerinden wifi sinyal kanalı ve şifrelerini belirleyerek kullanabilirsiniz
Ana modemi bridge moduna aldım
Router ı wireless router şekline getirdim
Lan 1 den bağlantıyı yaptım
Fakat ip işini yapamadım :) o nedenle kaldık sanırım uzaktan destek almam gerekecek Sota Sota müsait olduğu bir zaman aralığında bakabilirmi acaba?

Son düzenleme:
Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Modem in marka modeli Tplink td-w9970v3
Router in marka modeli Tplink Tl-wr841n

Ana modemi bridge moduna aldım
Router ı wireless router şekline getirdim
Lan 1 den bağlantıyı yaptım
Fakat ip işini yapamadım :) o nedenle kaldık sanırım uzaktan destek almam gerekecek Sota Sota müsait olduğu bir zaman aralığında bakabilirmi acaba?
Şuan wireless router modeme bağlanamıyor musunuz? Bende 192.168.0.1 olan Netmaster modem bridge modundan sonra 192.168.100.1 olmuştu, diğer wireless router 192.168.0.1 adresinden erişiliyordu. Her iki modemide 30 saniye kapatıp,sonra ilk bridge 10-15 saniye sonrada router modem açıp yukarıdaki ipler ile bakar mısınız? Bridge modundaki modemin dhpc özelliği kapalı mı?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt