Mini PC Tavsiyesi

I Çevrimdışı

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
190
Bu sabah canım sıkılıyorken bu konuyu biraz araştırdım.

Bildiğimiz üzere Apple M işlemcileri Intel tarafındaki mobil U işlemcilerine benzer yapıdalar mimari farkı haricinde (ki bence en azından P veya H serisi olmalıydı). TDP 15W civarlarında olduğu için ısınma sorunu olmuyor ve doğal olarak sessiz çalışabiliyorlar. Mimarisi x86 ve ARM olarak ayrılıyormuş gibi gözükse de detaya inildiğinde o kadar basit değil. Bu bağlamda ARM üretmek daha kolay olsa da x86 ile de aynı performans ve verimliliği geliştirmek mümkün. Hatta spesifik konulara öncelik verilirse o spesifik konular bazında x86'nın daha iyi olma potansiyeli varken ARM mimarisinde böyle bir potansiyel ne yazık ki yok sayılabilecek kadar zayıf.

Zaten bu nedenle Apple M devrimi Apple için bir devrim olsa da kullanıcılar için sadece basit bir dönüm noktası oluyor. Çünkü gelişimi kısıtlı, tek kurşunlu tabanca misali birşeyler. Kısıtlamalarla gelişiyormuş gibi göstermek de maalesef Apple'ın pazarlama politikası. Zaten en pahalı cihazları satıyorken donanım kalitesine de biraz daha maliyet ayırsa Intel ile de o kadar verimli işlemciler kullanabilirdi. Geliştirebilirdi kısmını geçiyorum, zira zaten vardı.

Örneğin ilk M1 işlemci çıktığında Intel Core i7-1185G7 halihazırda varmış ve M1 daha yeni olarak bundan çok da iyi bir işlemci değilmiş. Sonrasında da M1'e cevap olarak Alder Lake gelmişti zaten ve 10nm olmasına rağmen daha yüksek performans ile verimliliği bir arada sunabiliyordu. Ek olarak da 10nm mimarisinin getirdiği stabilite ve sorunsuzluk da alıştığımız (en azından server sektöründe) intel güvenilirliğini desteklemeye devam ediyordu.

Ama tabi Intel veya Windows'un hedef kitlesi son kullanıcıdan daha çok kurumsal sektör olduğu için gelişmeleri Apple kadar pazarlayamaması biraz normal.

Bunların bağlamında da ben yine Apple ekosistemindeki birinin Apple ekosisteminde kalarak yazılımsal avantajlardan uzaklaşmamasından yanayım. Ancak Mac'in yetmediği noktalar kapatılmak isteniyorsa Intel Mini PC seçeneğini değerlendirmek bir mantığa oturuyor. Bütçe tabiki önemli fakat Apple'dan alışılmış kaliteyi yarı fiyatına aramayı mantıklı bulmadığım için bütçe konusunu geçiyorum. Aynı kalite aynı fiyatların çok az altına alınabilir, çok altına değil.

Şu cihaz 20k civarı fiyatıyla 26k'lık Mac Mini M2 kadar sessiz olmasa da yine oldukça sessiz olur ve daha yüksek performans verir. Render performansında biraz apple'ın gerisinde kalır.

Başka da mantıklı seçenek bulamadım açıkçası.
1240p u serisine göre 2 performans işlemcisi fazla ve termal 15 watt yerine 28 olmasi nedeniyle güzel.

Bu tip mini kasalarin nuc olarak geçtiğini okudum next unit of computing

Intel in son neslinde npu eklenmesi ve gpu tarafını arc tabanlı hale getirmesi nedeniyle son core ultra serisinide inceleyebilirsin belki maliyet faktörü zorlayabilir.

Samurai Samurai

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Katkıları için herkese teşekkür ederim.

Sanırım 26 yıldan fazladır Windows kullanıyorum, bu nedenle karar vermek benim için çok zor oldu. Hatta daha fazla da olabilir, ilkokula giderken arkadaşımda Windows 95 kurulu PC vardı, Street Fighter oynardık çocukken.

Fakat Mini PC olarak 100% içime sinen bir Mac alternatifi olmadı. Eko sistemin sunduğu kolaylıkları da düşününce (Iphone, Macbook, Apple TV kullanıcısıyım) Mac almaya karar verdim. Ya Mac Mini olacak ya da M3 Imac.

Tek korkum, Windows'ta yoğun olarak kullandığım Office programlarının Mac tarafında farklı gelme ihtimali. Umarım ona da alışırım.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Sizce 256 GB’lık depolama yeterli olur mu ? İhtiyacım olan her şeyi harici SSD ile kullanmayı düşünüyorum. Ana depolamada sadece işletim sistemi ve bir kaç program olacak. MS Office dışında program kullanmayacağım. Depolamayı 512 yapınca absürt bir tutar ekleniyor da.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Sizce 256 GB’lık depolama yeterli olur mu ? İhtiyacım olan her şeyi harici SSD ile kullanmayı düşünüyorum. Ana depolamada sadece işletim sistemi ve bir kaç program olacak. MS Office dışında program kullanmayacağım. Depolamayı 512 yapınca absürt bir tutar ekleniyor da.
harici depolama kullanacaksan 128gb yeterli gelir.

Geri
Üst Alt