Mini PC Tavsiyesi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
Selamlar herkese,

Bir süredir Mini PC almayı düşünüyorum ancak bir türlü karar veremedim. En önemli kriterlerim;
1) Çok sessiz olması,
2) En azından şu anki sistemim kadar hızlı olması
3) Çok küçük olması ve yer kaplamaması, hatta mümkünse monitörün arkasına monte edilmesi.

Şu an kullandığım sistem;
- AMD Ryzen 5 1600 İşlemci
- MSI B450M-A Pro Max Ana kart
- 16 GB Corsair Dual Kanal Ram
- RX 570 4 GB Ekran Kartı
- Samsung 980 M.2 NVMe SSD - 3100MB/-2600MB/S yazma ve okuma hızı

Mac Mini veya Imac almaya karar vermiştim fakat Apple'ın saçma fiyat politikaları ve Windows alışkanlığım sebebiyle bir türlü cesaret edemedim. 2024 yılında 8 GB ram'li bir sisteme dünya para ödemek saçma geliyor.

Evden çalışıyorum ve yaklaşık 50 gb civarında iş dosyam var (Excel, Word, resim, Photoshop çizimleri vs.). Bu verileri taşınabilir bir SSD'ye aktarıp hem Windows hem de Mac üzerinde ortak olarak kullanmak istiyorum. SSD'yi APFS olarak formatlayacağım. Windows bilgisayarda kullanırken ''APFS For Windows'' benzeri programlar ile APFS olarak yazım yapmayı düşünüyorum. Macbook'da kullanırken zaten sorun olmayacak.

SSD'yi taşınabilir yapmak için şu kutudan satın aldım,

Bilgisayarda zaten oyun oynamıyorum veya basit emülatör oyunları oynuyorum. Oyun işini PS5 ile hallediyorum. Benim gözüme kestirdiğim model MSI Cubi 5 12M, I5-1235U,

Bundan daha iyisi varsa önerilerinizi bekliyorum. Biliyorum ki hiçbiri bir Mac Mini kadar sessiz olamayacak ve onun kadar performans veremeyecek ama sorun değil. Şu an ki sistemim kadar çalışsa benim için yeterli.

Kullanım senaryosu şöyle;
- Aynı anda açılmış yaklaşık 10-15 internet sekmesi, Outlook, Photoshop, Whatsapp Masaüstü, 1-2 Excel ve Word dosyası, müzik.
- Photoshop ve Illustrator üzerinde basit çizimler.
- Netflix vb. yerlerden film izlemek, müzik dinlemek.

Sota Sota Umut Barış Umut Barış slowfood slowfood Ömer Çolak Ömer Çolak

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Maalesef bu konuda Mac Mini en iyi seçenek gibi gözüküyor ki bu fiyat politikasının da sebebi biraz rakipsizlik.

Bu konuda tecrübem veya kullanıp yorum yapan bir arkadaşım olmadığından tavsiyem değersiz olur bu arada.

Fakat zaten mac kullanılıyor gibi gözüküyor ve bu bağlamda ekosistemden çıkmak mantıklı olmayabilir. Windows tarafına verilecek 22k, mac tarafına verilecek 40k'dan pahalı olabilir.

Son düzenleme:
I Çevrimiçi

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
203

Merhaba daha önce HP elite slice kullanmıştım burada daha önce albanez albanez hoca ve başkaları beelink ten bahsetmişti.
Oradan aklımda kaldi ve işlemcisi 7840hs güncel ve özellikleri güçlü görünüyor

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40

Merhaba daha önce HP elite slice kullanmıştım burada daha önce albanez albanez hoca ve başkaları beelink ten bahsetmişti.
Oradan aklımda kaldi ve işlemcisi 7840hs güncel ve özellikleri güçlü görünüyor
Beelink'lerde ısınma, gürültülü çalışma ve kalite-kontrol hataları çok oluyor. Yaklaşık 6 aydır Mini PC araştırıyorum, özellikler Reddit üzerindeki kullanıcılarda çok şikayet gördüm.

I Çevrimiçi

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
203
Beelink'lerde ısınma, gürültülü çalışma ve kalite-kontrol hataları çok oluyor. Yaklaşık 6 aydır Mini PC araştırıyorum, özellikler Reddit üzerindeki kullanıcılarda çok şikayet gördüm.
MSI güzel ama işlemci zayıf geldi 1235u
Bunun yerine 12700t li hp ye de bakabilirsiniz
Beelink konusunda tecrübem yok fakat sorun yaşayanlar acaba işlemci bazında mi genel kasa kalitesi anlamında mi sıkıntı yaşamış
Çünkü 7840hs 4nm tsmc üretimi iyi bir islemci oyun laptoplarinda görmüşsünuzdur

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
MSI güzel ama işlemci zayıf geldi 1235u
Bunun yerine 12700t li hp ye de bakabilirsiniz
Beelink konusunda tecrübem yok fakat sorun yaşayanlar acaba işlemci bazında mi genel kasa kalitesi anlamında mi sıkıntı yaşamış
Çünkü 7840hs 4nm tsmc üretimi iyi bir islemci oyun laptoplarinda görmüşsünuzdur
İşlemci'yi yükseltince güç tüketim değerleri de yükseliyor, bu da daha fazla ısınma ve gürültüye yol açar diye düşündüm.

Beelink ile problem yaşayan kullanıcıların sorunu genellikle malzeme kalitesi ve donanım arızaları olmuş.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,890
U işlemci önermem, ilerisi için kötü bir tercih olur.
HP Elite üst seri diye tahmin ediyorum, yine de kullanıcı deneyimlerine bakın ve öyle alın derim.
H işlemcili cihaz alın.
Ya da ikinci el MAC mini bakın.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Bu sabah canım sıkılıyorken bu konuyu biraz araştırdım.

Bildiğimiz üzere Apple M işlemcileri Intel tarafındaki mobil U işlemcilerine benzer yapıdalar mimari farkı haricinde (ki bence en azından P veya H serisi olmalıydı). TDP 15W civarlarında olduğu için ısınma sorunu olmuyor ve doğal olarak sessiz çalışabiliyorlar. Mimarisi x86 ve ARM olarak ayrılıyormuş gibi gözükse de detaya inildiğinde o kadar basit değil. Bu bağlamda ARM üretmek daha kolay olsa da x86 ile de aynı performans ve verimliliği geliştirmek mümkün. Hatta spesifik konulara öncelik verilirse o spesifik konular bazında x86'nın daha iyi olma potansiyeli varken ARM mimarisinde böyle bir potansiyel ne yazık ki yok sayılabilecek kadar zayıf.

Zaten bu nedenle Apple M devrimi Apple için bir devrim olsa da kullanıcılar için sadece basit bir dönüm noktası oluyor. Çünkü gelişimi kısıtlı, tek kurşunlu tabanca misali birşeyler. Kısıtlamalarla gelişiyormuş gibi göstermek de maalesef Apple'ın pazarlama politikası. Zaten en pahalı cihazları satıyorken donanım kalitesine de biraz daha maliyet ayırsa Intel ile de o kadar verimli işlemciler kullanabilirdi. Geliştirebilirdi kısmını geçiyorum, zira zaten vardı.

Örneğin ilk M1 işlemci çıktığında Intel Core i7-1185G7 halihazırda varmış ve M1 daha yeni olarak bundan çok da iyi bir işlemci değilmiş. Sonrasında da M1'e cevap olarak Alder Lake gelmişti zaten ve 10nm olmasına rağmen daha yüksek performans ile verimliliği bir arada sunabiliyordu. Ek olarak da 10nm mimarisinin getirdiği stabilite ve sorunsuzluk da alıştığımız (en azından server sektöründe) intel güvenilirliğini desteklemeye devam ediyordu.

Ama tabi Intel veya Windows'un hedef kitlesi son kullanıcıdan daha çok kurumsal sektör olduğu için gelişmeleri Apple kadar pazarlayamaması biraz normal.

Bunların bağlamında da ben yine Apple ekosistemindeki birinin Apple ekosisteminde kalarak yazılımsal avantajlardan uzaklaşmamasından yanayım. Ancak Mac'in yetmediği noktalar kapatılmak isteniyorsa Intel Mini PC seçeneğini değerlendirmek bir mantığa oturuyor. Bütçe tabiki önemli fakat Apple'dan alışılmış kaliteyi yarı fiyatına aramayı mantıklı bulmadığım için bütçe konusunu geçiyorum. Aynı kalite aynı fiyatların çok az altına alınabilir, çok altına değil.

Şu cihaz 20k civarı fiyatıyla 26k'lık Mac Mini M2 kadar sessiz olmasa da yine oldukça sessiz olur ve daha yüksek performans verir. Render performansında biraz apple'ın gerisinde kalır.

Başka da mantıklı seçenek bulamadım açıkçası.

Geri
Üst Alt