Mini DisplayPort bulunamama sorunsalı

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Monster Abra A7 v12.4 model bir laptobum var. İşlemcisi Intel i5 10200h, ekran kartı Nvidia GTX1650Ti.

Laptobun HDMI portu donanımsal olarak işlemciye bağlı. Bu işlemci 10. nesildeki bütün kardeş işlemcileri gibi HDMI üzerinden 4k30hz destekliyor. DisplayPort üzerinden 4k60hz desteği var.

4k60hz yeterli bir seviye, en azından mouse götürdüğünüz yere sizi yormadan gidiyor. Ancak 30hz kesinlikle öyle değil.

Televizyonum da Philips 43pus6503 model 4K olup uygun fiyatına rağmen oldukça güzel görüntü sağlayan 6400 ledli micro dimming ve HDR destekleyen IPS bir televizyon. HDMI2 ve HDMI3 portlarından 4k60hz girişi destekliyor.

Nedense bu laptop sektöründe neredeyse her zaman tam boy HDMI bulunurken mini boy DP bulunuyor. Bu miniDP’den DP ye çeviren kablo bile bulmak dert. Ne hikmetse piyasa kabloya elektrik kablosu gözüyle bakıp bağlantı versiyonlarını yazmıyor.

Benim şu an ihtiyacım olan minimum MiniDP1.2 ile minimum HDMI2.0b dönüşümü sağlayan bir kablo. Çok sayıda kablo var fakat bu 2-3 yıl öncesinin teknolojisi olan versiyonları söylediğimde “Bulmanız çok zor ama bizdeki ile 1080p60hz rahatlıkla alırsınız, zaten 4K çok fark etmeyecektir” gibi saçmalığın daniskası bir cevap alıyorum.

Bu benim mesleğim ve 42 inç bir TV’yi 4K çözünürlükte scaling olmadan kullanırsam 4 tane 21 inç monitörü hizalamış gibi kocaman bir çalışma alanı elde edeceğimi bildiğim için istiyorum. Adam bana “4K gereksiz” imasında bulunuyor. Kaldı ki HDMI ile 4k30hz alabildiğimi belirttiğim halde. Yani zaten 1080p60hz’yi HDMI ile alırım ben, ne yapayım senin dönüştürücünü…

Bu gün 4-5 letgo mesajlaşması ve 2-3 telefon görüşmesinden sonra işin içinden 300-400₺ masraf etmeden çıkabilecek bir yol bulamayacağımı anlayıp bu konuyu açıyorum. O masrafı edince sürecin iadeye dönmeyeceği de garanti değil tam versiyon detayları yer almadığından.

MiniDP 1.4 çıkışı olan laptobumla HDMI 2.0a girişi olan 4k TV’mi bağlamak istiyorum. Buna benzer bir çözüm arayışı arayıp bulan varsa veya çare olabilecek bir önerisi olan varsa çok memnun olurum.

Ev kiram 2200₺’ye çıktığı için yüklü yatırım yapmaktan 2k 21:9 monitör almaktan falan vaz geçtim. Elimdeki TV’yi değerlendirmek istiyorum.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri