Micro cerrahide çığır açacak!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
toplumun camiye değil eğitime ihtiyacı var, bizim okulda 2000 öğrenci var 3 mahalle tek ilkokula gidiyor, sınıflar 35-40 kişilik.. keşke her mahalleye cami yerine 3'er 4 'er tane ilkokul ortaokul açacağız deseler ama derler mi? demezler.. okumuş, eğitim almış, ufku açılmış, sorgulayan eleştiren adam istemezler.

bu arada linkte çok veri bulamadım ama zaten buna benzer bir alet vardı diye hatırlıyorum, adı sanırım DaVinci idi.

O Çevrimdışı

Ozzytaste

Yasaklı Üye
2 Nis 2023
276
54
toplumun camiye değil eğitime ihtiyacı var, bizim okulda 2000 öğrenci var 3 mahalle tek ilkokula gidiyor, sınıflar 35-40 kişilik.. keşke her mahalleye cami yerine 3'er 4 'er tane ilkokul ortaokul açacağız deseler ama derler mi? demezler.. okumuş, eğitim almış, ufku açılmış, sorgulayan eleştiren adam istemezler.

bu arada linkte çok veri bulamadım ama zaten buna benzer bir alet vardı diye hatırlıyorum, adı sanırım DaVinci idi.

Yeni robot eskisinin dahada gelişmişi. Eski cihaz 0,3 yapabiliyordu yenisi ise 0,2 hassasiyette. Eskisinde cerrah hastanın yanında olmak zorundaydı. Yenisinde ise cerrah uzaktan joystick kullanıyor. Cerrah joysticki 1 cm oynattığı zaman robottaki alet 1 mm oynuyor. Müthiş birşey!

musa-3.png

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Hollanda teknolojide iyi fakat hasta olup doktora gitmemeye özen göstermek gerek zira misal kolunuz govdenizden kopmadikca sorun yok. Türkiye'de 3 profesör omzuma ameliyat dedi Hollanda'daki doktorlar normal dedi. En son Türkiye'ye sinir hasarı bulundu 1 hafta önce tetkikler yapıldı Hollanda'da birsey yok dendi 🙂 bir defasında dizimdeki problem için gittim kendi akrabam olan ortopedi doktoru sıvı eksikliği ve meniscus de yırtılma var dese de buradaki doktor röntgene bakarak birsey yok dedi, ben bunu röntgen ile göremezsiniz desemde görüyoruz demişti. Hollanda yaşadığım ve çok sevdiğim bir yer olsa da, teşhis ve tedavi konusunda Türk hekimler candır (insan olanlari ve insaflı olanları)

O Çevrimdışı

Ozzytaste

Yasaklı Üye
2 Nis 2023
276
54
Hollanda teknolojide iyi fakat hasta olup doktora gitmemeye özen göstermek gerek zira misal kolunuz govdenizden kopmadikca sorun yok. Türkiye'de 3 profesör omzuma ameliyat dedi Hollanda'daki doktorlar normal dedi. En son Türkiye'ye sinir hasarı bulundu 1 hafta önce tetkikler yapıldı Hollanda'da birsey yok dendi 🙂 bir defasında dizimdeki problem için gittim kendi akrabam olan ortopedi doktoru sıvı eksikliği ve meniscus de yırtılma var dese de buradaki doktor röntgene bakarak birsey yok dedi, ben bunu röntgen ile göremezsiniz desemde görüyoruz demişti. Hollanda yaşadığım ve çok sevdiğim bir yer olsa da, teşhis ve tedavi konusunda Türk hekimler candır (insan olanlari ve insaflı olanları)

Bu tür şeyler heryerde olabiliyor. Senin yazdığın bu konu ile alakası yok.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43

Bu tür şeyler heryerde olabiliyor. Senin yazdığın bu konu ile alakası yok.
Bu cihazı bulmaları doktor eğitiminde iyi oldukları anlamına gelmiyor. Hollanda teknoloji konusunda iyi diyorum ama o aletleri kullanacak meziyetlere sahip doktorları çok az. Burdaki sağlık sistemi ve doktorlardan sadece ben değil insanların %90 kadarı sikayetci. Yanlış her ülkede yapılır, asıl senin verdiğin örneğin alakası yok. Neyse konu senin daha fazla dağılmasın. Sen haklısın diyerek noktalayayim

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki akıl alır gibi değil.
1cm hareket alanın 1mm karşılık gelmesi gerçekten muazzam. insan faktörü nedeniyle yaşanan hataların önüne geçektir

S Çevrimdışı

sorunadam 

Aktif Üye
1 May 2023
66
41
Avrupa’nın genelinde sağlık sistemi Türkiye’deki kadar hizmet odaklı değil. Tıbbi cihazların işletme maliyeti ile personel maliyeti çok yüksek olduğu için çok büyük bir hastalık olmadıkça hizmet alamıyorsunuz. Bir arkadaş ile İngiltere’de yaşayan kız kardeşi aynı anda hamilelik geçirdiler. Türkiye’de olan iki haftada bir ücretsiz kontrole giderken İngiltere’deki kardeşini neredeyse doğuma kadar hastaneye almadılar. Kızın hamileliğinde ufak bir sorun olmasına rağmen çok geç müdahale ettiler.

O Çevrimdışı

Ozzytaste

Yasaklı Üye
2 Nis 2023
276
54
Münferit olaylar her yerde oluyor. Genel gidişattan bahs ediyoruz arkadaşlar. O zaman bizim milletvekilleri neden hep yurtdışında tedavi olup geliyorlar? Bir sanatçımız neden Almanyaya gitmişti tedaviye vesayre? Neyse herkes fikrini söylemekte özgür sıkıntı yok.

S Çevrimdışı

sorunadam 

Aktif Üye
1 May 2023
66
41
Bir enstitüde yapılabilen mikrocerrahi operasyonu genel olay değildir. Tam olarak münferit bir durumdur.

O Çevrimdışı

Ozzytaste

Yasaklı Üye
2 Nis 2023
276
54
Bir enstitüde yapılabilen mikrocerrahi operasyonu genel olay değildir. Tam olarak münferit bir durumdur.
Bilgi sahibi olmadan fikir mi yazıyorsunuz anlamadım ki. Olay adamlar çığır açan bir cihaz üretmiş, tüm dünyaya faydası olacak ameliyatlarda. Münferit öyle mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt