Merhabalar toshiba 32" LCD tv sorun

R Çevrimdışı

RPDiFOR

Yeni Üye
12 Nis 2019
8
43
Yaklasik 13 yildir kullandigim ve inatla degistirmedigim lcd tv im maalesefki arizalandi...

Sorun su sekilde ses var goruntu yok ancak arka aydinlatmada calisiyor ilk acildiginda bunu gorebiliyorum simdi boyle bi tarihi eseri tamirciye vermeden once bu konudaki goruslerinizi rica edebilirmiyim degerli dostlarim...

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
öncelikle selam,forma hoş geldiniz.
peki telefon flaşını açıp ekrana yakından bakınca ekranda gölgelenme oynama mevcut mu ? yani görüntü var ama aydınlatma mı yok onu anlamaya çalışıyorum ?
eğer bu tez doğru ise florasan yada florosan kartı arızalıdır, filorasan kartı düşükte olsa piyasadan çıkma şeklinde bulunabiliyor. ama florosonlar arızalı ise çöp demek yerindedir, ekmeğini yemiş artık :)

R Çevrimdışı

RPDiFOR

Yeni Üye
12 Nis 2019
8
43
İsik tutunca herhangi bi goruntu goremiyorum denedim
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kusura bakmayin dostlar flood gibi oluyor ancak msj i duzenleme bolumu bulamadim mobilden bagliyim..
Arka isikta yaniyor ben tv nin icini acip bir bakmaya karar verdim kaybedecek fazla birseyde yok gibi :)

Gozle bir kontrol edecegim kartlari vs bi anormallik sezersem resim atmaya calisacagim dostlar...

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
İsik tutunca herhangi bi goruntu goremiyorum denedim
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kusura bakmayin dostlar flood gibi oluyor ancak msj i duzenleme bolumu bulamadim mobilden bagliyim..
Arka isikta yaniyor ben tv nin icini acip bir bakmaya karar verdim kaybedecek fazla birseyde yok gibi :)

Gozle bir kontrol edecegim kartlari vs bi anormallik sezersem resim atmaya calisacagim dostlar...
o zaman doğru mu anladım ses var aydınlatma var görüntü yok ?

R Çevrimdışı

RPDiFOR

Yeni Üye
12 Nis 2019
8
43
Aynen dediginiz gibi ses var aydinlatma var goruntu yok bu sorunu ilk acilista sogukken 13 yildir yapiyor acip kapatinca duzeliyordu bu sefer acikken ekran gitti ve bir daha gelmedi:)

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
A Ado TEKNOwest teknovest de etiketliyim biraz onlarda yorum katsınlar
bana kalırsa ana kart veya ticon kartından yapabilir. uzun ömre baklırsa panel ekranı yani cell dediğimiz katmanda arızalı olabilir

R Çevrimdışı

RPDiFOR

Yeni Üye
12 Nis 2019
8
43
Ek bilgi vereyim bulutlanma golgelenme sol sag ust bolumde vardi son bir ay ariza öncesi sol sag kenarlarada bi golgelenme geldi sadece beyaz sari agirlikli goruntulerde goze carpan golgelenme tarzi bir durumdu panel arizasinimi belirtir bilmiyorum asagi yukari 8 yildir o sekilde kullandim...

R Çevrimdışı

RPDiFOR

Yeni Üye
12 Nis 2019
8
43
Resim yuklrmeye calistim ancak hata verdi arka kapagi actik t con kartı söktük ustundeki metal muhafazayi aldik olcum yaptik jerhangi bor haya yok daha sonra besleme kartini vr rn son mainboard i incrlrdik mainboardda 2 kondansator sismis müdahale etmeden kapadik arka kapagi sanirim ayni ohm de condansatorle değişmek gerekli beni asan bi durum sorun bundan kaynakliysa ancak sismis olsada condansatorun verme ihtimali var bilrmiyorum daha oce mainboard a mudahale etmedegimden ve hayati bir parca oldugundan mudahale etmeden arka kapagi kapadim bu arada kartlarida temizledim sonuc ayni aydinlatma var ses var goruntu maalesefki yok....

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Resim yuklrmeye calistim ancak hata verdi arka kapagi actik t con kartı söktük ustundeki metal muhafazayi aldik olcum yaptik jerhangi bor haya yok daha sonra besleme kartini vr rn son mainboard i incrlrdik mainboardda 2 kondansator sismis müdahale etmeden kapadik arka kapagi sanirim ayni ohm de condansatorle değişmek gerekli beni asan bi durum sorun bundan kaynakliysa ancak sismis olsada condansatorun verme ihtimali var bilrmiyorum daha oce mainboard a mudahale etmedegimden ve hayati bir parca oldugundan mudahale etmeden arka kapagi kapadim bu arada kartlarida temizledim sonuc ayni aydinlatma var ses var goruntu maalesefki yok....
Hımm, sorun şişen kondansatördenmiş demek,hayati önemli bir yerde değilse değişimle tv canlanır,hayati yerdeyse bazen kondansatör bozulunca kontrolsüz voltaj vereceğinden (öyle diyeyim anlaşılması için) önündeki veya ilgili bağlı devrede de bozulmaya yol açabiliyor.
Ben genelde kondansatörü değiştirirken mf cinsini aynı ama volt kısmını büyük tutardım,mesela şişen kond. 1500mf/16V ise ,1500mf/25V takardım ki çabuk bozulmasın.
Başka bölümde şişen kondansatör varmıdır acaba?

R Çevrimdışı

RPDiFOR

Yeni Üye
12 Nis 2019
8
43
Hayir yok komple inceledik mainboardi söküp bi elektronikcide müdahale ettirmeyi dusunuyorum dedigim gibi beni asan bi durum

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Hayir yok komple inceledik mainboardi söküp bi elektronikcide müdahale ettirmeyi dusunuyorum dedigim gibi beni asan bi durum
Hımm ,evet en iyisi bu zaten,ama madem baktıracaksın mutlaka "voltajı yüksek olsun" dersin, ama unutma Mf cinsi "aynı" olmalı ,özellikle kalın ve altı çizili yazdım :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri