Menenjit ve rota aşısı

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Herkese selam arkadaşlar bebiş buyemeye devam hiç bir sorun yok hamd olsun.
Doğru konu başlığı olmadığı için buraya yazdım.?

2 adet aşı var, bunlar devlet tarafından karşilanmiyor.
1.si menenjit aşısı; hem sağlık ocağı, hem ebe, hemde çocuk doktoru durumunuz varsa öneririm lakin çok pahalı dedi.

2. Aşı; rota aşısı. Herkes bu aşıyı şiddet le önermektedir.
Rota aşısı için 2 üretici var birisi Rotarix digeri rotateq birisi 2 doz diğeri 3 doz. Fiyatları birbirine yakın 600tl civarında. Yapılması ne derece faydalıdır?
Yapılırsa hangi ilaç firması tercih edilmelidir?

Peki sizin yorumunuz nedir? Hani bazıları diyecek ki yok kardeşim dokotr önermiş ben ne diyeyim evet haklısınız ama ben özel hastane teşhis lerine güvenirim, ama önerilerine güvenmem ?
Ben çok çektim en pahalı ilacı yazıp piyasada olmayan ilacı yazıp bizi aramakla uğraştıran.... Sonra eczacımin şunu alsana bu muadili hemde SGK karşılıyor demesi ile bir çok örnekten kurtuldum?

Sağlık ocağındaki aile hekimine güveniyorum çok başarılı vatanını milletini seven, karşısındakini insan yerine koyan bir doktor.

Değerli yorumlarınız bekleniyor....

Moderatör tarafında düzenlendi:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Oğluma yaptırmıştık 7 sene önce 400 tl falan vermiştik sanırım

Şimdi kızım daha 25 günlük zamanı geldiğinde yaptıracağız

Eczacıların her muadil dediğine de inanasım gelmiyor şu da var ilaç piyasası aslen doktorlar ve hastanelerin elinde kim daha çok yedirirse onun ilacı yazılıyor

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

Eczacıların her muadil dediğine de inanasım gelmiyor şu da var ilaç piyasası aslen doktorlar ve hastanelerin elinde kim daha çok yedirirse onun ilacı yazılıyor
Aynen öyle doktora dedim hocam bu ilaç piyasada yok ama yazıyorsunuz diyor hadi ya araştırmadım. Ulan doktor araştır yaz , sen yaz tatilini beleşe getireceksin diye hem hastayı maddi hemde zaman konusunda niye yoruyorsun

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

İkisini de mi yoksa rota mi?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Menenjit fiyatını pek önemsemedim bu nedenle fiyatlarını hiç bilmiyorum, aile hekimim maasiy baglarsin dediğine göre pahalı sanırım

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Aile hekimim şunu dedi; aslında biz Türkiye olarak bu konuda pek hastalık riskimiz yoktu, yakın zamanda mülteci ve göçmenlerin gelmesi ile bizde olmayan bir çok hastalık karşımıza çıktı. Rotayı şiddetle onermekle beraber menenjit i size bırakıyorum.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Aile hekimim şunu dedi; aslında biz Türkiye olarak bu konuda pek hastalık riskimiz yoktu, yakın zamanda mülteci ve göçmenlerin gelmesi ile bizde olmayan bir çok hastalık karşımıza çıktı. Rotayı şiddetle onermekle beraber menenjit i size bırakıyorum.

Mültecilerle geri gelmeyen hastalık kalmadı ki nedeni belli olmayan ateş kusma ishal birsürü şey var gidiyoruz hemen serum antibiyotik cevap basit salgın var

Salgın ama ne salgını bir çok şey devlet politikaları yüzünden ört bas ediliyor tıpkı koronada olduğu gibi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu gün Covid19 virüsünde yapılan araştırmalarda dahi, tesadüf olsa da yıllar önce Çiçek (Yanlış hatırlıyor olabilirim) aşısı yapılmış bireylerin pozitif çıkmaları oranı düşük, pozitif olduklarında kurtulma oranı da çok yüksek çıktığı bilgisi dolanıyordu bir dönem ortalarda. İlerleyen zamanların bize ne getireceğini bilmiyoruz.

Biliyorum bu biraz Cem yılmazvari bir yaklaşım ama, sağlık ve çocuklarımız söz konusu olunca ne bileyim :alala

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt