Mb230 Hdmi Arc - Cec Sorunu

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ama vestel in yazılım ekibi bu sorunu çözer mi? Hiç sanmıyorum. Hatta sorundan haberleri bile yoktur diye düşünüyorum.

En büyük pişmanlığım bütçem el vermesine rağmen ne kadar kötü olabilir ki diyerek, yerli malına bir şans vereyim diye gidip Vestel üretimi bir tv almak. Lg ya da Samsung almadığım için çok pişmanım.
Bir şey söyleyeyim, biz benzer sorunu Samsung Tizen televizyon ile Panasonic ses sistemi arasında yaşamıştık.
Cihazlar arası tam uyumun bir garantisi yok.

A Çevrimdışı

Atesh

Yeni Üye
18 Nis 2020
30
41
Hocam merhaba. Aynı sorunu bende yaşıyorum. Canlı destek cihazı her yeni açtığımda bağlantıyı yeniden seçmem gerektiğini söyledi. Siz bir çözüm bulabildiniz mi?

I Çevrimdışı

Igor28

Yeni Üye
22 Eki 2020
19
39
Yok çözüm bulamadım. Canlı destek bana da sorun tv den değil ses sisteminden kaynaklanıyor Lg ile görüşün dedi. Oysa ki Eski samsung televizyonumda lg ses sistemini sorunsuz kullanıyordum.

A Çevrimdışı

Atesh

Yeni Üye
18 Nis 2020
30
41
Canlı desteğinde desteği bu kadar demek ki. Yeni bir güncelleme ile düzeltilebilir diye düşünüyorum ama şu an ki durum can sıkıcı.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
ben yazılımla bir iyileştirme sanmıyorum, vestele göre cec özelliği sorunsuz, dış cihazlar sorunlu olarak görüyorlar. Bilemiyorum artık

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Fikoloji hocam saçma değil mi cihaz her açtığımda bağlantı yenilemek ?
ben bu konuda yorum yapmam :) , bende can sıkıcı bulurum ama zamanında Vestel'de çalışırken aldığımız eğitimlerde ''bizim cihazlarımız hazır ve uygun, dış kaynakların yazılımları bozuk'' derlerdi, bu durumda eski cihazda çalışan cec şu an Vestel'de çalışmaması sıkıntı olarak düşünüyorum.

I Çevrimdışı

Igor28

Yeni Üye
22 Eki 2020
19
39
Aslında her şey sorunsuz çalışıyor. Sadece tv yi ilk açtığımızda tetikleme yapmıyor dolayısıyla ses sistemini açmıyor. Her seferinde ses çıkışını arc tan tv ye sonra tekrar arc a getirmek gerkiyor. Bence çok basit bür yazılımsal hata var.

A Çevrimdışı

Atesh

Yeni Üye
18 Nis 2020
30
41
Aslında her şey sorunsuz çalışıyor. Sadece tv yi ilk açtığımızda tetikleme yapmıyor dolayısıyla ses sistemini açmıyor. Her seferinde ses çıkışını arc tan tv ye sonra tekrar arc a getirmek gerkiyor. Bence çok basit bür yazılımsal hata var.
Aynı fikirdeyim. Umarım yeni bir güncelleme gelir yakın zamanda

Y Çevrimdışı

Yunay

Yeni Üye
4 Şub 2021
15
39
Öncelikle hdmi arcta kullandığınız kablonuz gerçek 2.0 olmalı ayarlardan cec'leri etkin yapıp birde sistem ayarlarından daha fazla açma modu ayarınız en son durum yazan kısım seçilmeli böylelikle tv kumandanız tvyi açtığınozda arc bağlantı ses sisteminizde otomatik açılır. Mb230 son sürüm 50ul2063dt ben kullanıyorum sound barı sıkıntısız çalışıyor. Soundbarda vestel sba400 bir sorun yaşamadım. Belki vestel üretimi diyedir

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Atesh

Yeni Üye
18 Nis 2020
30
41
Öncelikle hdmi arcta kullandığınız kablonuz gerçek 2.0 olmalı ayarlardan cec'leri etkin yapıp birde sistem ayarlarından daha fazla açma modu ayarınız en son durum yazan kısım seçilmeli böylelikle tv kumandanız tvyi açtığınozda arc bağlantı ses sisteminizde otomatik açılır. Mb230 son sürüm 50ul2063dt ben kullanıyorum sound barı sıkıntısız çalışıyor. Soundbarda vestel sba400 bir sorun yaşamadım. Belki vestel üretimi diyedir
Soundbar Grundig gsb 950 . Bağlantı ve diğer özellikler dediğiniz gibi ama yine aynı problem devam ediyor.

Y Çevrimdışı

Yunay

Yeni Üye
4 Şub 2021
15
39
Soundbar Grundig gsb 950 . Bağlantı ve diğer özellikler dediğiniz gibi ama yine aynı problem devam
Bazı arc cihazlarda tvyi açtığınızda 10 saniye sonra devreye giriyor soundbar öyle bir durumda olabilir tvyi açıp 10saniye bekleyin gene start almıyosa onun dışında satılan çoğu hdmi 2.0 kablo 1.4 çıkabilmekte görüntüyü doğru aktarırken ses cihazlarında sesi aktarmada arcde problem çıkartabiliyor otomatik tanımıyor. herşey tamamsa cihaz uyumsuzluğu olabilir hdmi arc seçili iken soundbar çalışır durumda ayarlara girin tv açılış son durum diyip tvyi kapatın. Tekrar açın gene ayar tutmuyosa baska seçenek kalmıyor uyumsuz olabilir. Mb230un son yazılımı yüklü hdmi kablo 2.0ve ayarların doğru olduğunu umarak yazdım. İyi akşamlar

Y Çevrimdışı

Yunay

Yeni Üye
4 Şub 2021
15
39
Bildiğim kadarıyla arc, hdmi 2.0 dan daha eski bir teknoloji ve arc ın düzgün çalışması için 1.4 fazlasıyla yeterli.
ARC özelliği, bir Ses/Video (A/V) alıcısını veya surround ses sistemini TV'ye bağlarken ek kompozit ses kablosu veya optik kablo kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır. Yüksek hızlı kaliteli Hdmi ARC uyumlu kablo bir A/V alıcısını HDMI kablosuyla ARc uyumlu TV'ye bağladığınızda kumanda ve arc ses sistemine tanımlı bitrate sound ve cihazları yönetmenizi sağlar.

NOT: Yüksek hızlı etiketi bulunmayan düşük kaliteli HDMI kabloları, ARC işlevini tam anlamıyla desteklemez. Düşük kablo dts codec dolby çözümündede sıkıntı çıkarır . Mesela 1.4 1.3 kabloda benim sistem arcde çalışmıyor hdmi ses olarak görüyor hdmi girip seçmem gerekiyor 2.0da arc olarak sistemi otamatik tanıyor sorunsuz çalışıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt