Mayıs 2018 Masaüstü Sistem Tavsiyeleri

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Arkadaşlar merhaba, Mayıs ayı sistem tavsiyeleri ile karşınızdayız.
Bu defa hangi donanım hangi sitede uygun fiyattaysa oradan bağlantı vermeye karar verdim.
Fiyat kıyaslamasını 3 farklı firma üzerinden yaptım. (Sinerji, İncehesap, Teknobiyotik)
İsteyen hepsini tek yerden de toplayabilir tabi. :kas

- OFİS / HTPC -

TOPLAM : 1712,28 TL

- OYUN GİRİŞ SEVİYE -

TOPLAM : 3116,77 TL
TAVSİYE EDİLEN MONİTÖR :

- OYUN ORTA SEVİYE -

TOPLAM : 5573,83 TL
TAVSİYE EDİLEN MONİTÖR :

- OYUN ÜST SEVİYE -

TOPLAM : 8189,06 TL
TAVSİYE EDİLEN MONİTÖR :

Intel işlemcilerdeki Meltdown, Spectre güvenlik açıkları nedeniyle Intel tabanlı sistem tavsiyesi vermedim.
Ayrıca 8. nesil işlemcileri de maliyet / performans oranı yönünden iyi bulmuyorum.
Anakartı, soğutması ayrı dert. Oyunlardaki FPS farkı uğruna bu masrafı yapmaya değeceğini düşünmüyorum.
Ryzen 2xxx işlemciler Zen+ mimarsine sahiptir. İlk çıkan Ryzen işlemcilerde yaşanan bellek tabanlı gecikme sorunları büyük ölçüde aşılmıştır.
Bu yüzden yeni sistem toplayacak arkadaşlara Zen+ mimarili işlemcilere yönelmelerini tavsiye ederim.
İlk Ryzen işlemcilerde büyük oranda bir indirim yaşanırsa, ona da yönelebilirsiniz.
Zira ilk zamanlardaki bellek frekans sorunları vs. büyük ölçüde giderildi.

Yayıncı / uzman kitle için de sistem tavsiyesi vermeyi düşündüm fakat o cephede F/P olan seçimler kişilerin yapacağı işe göre değiştiği ve o seviyede donanımlarda henüz tecrübe sahibi olmadığım için tavsiye vermedim. Yeni tavsiye konumuz hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Eline sağlık, baya detaylı olmuş.:ok

Yalnız AMD işlemciler de spectre açığından etkileniyor ne yazık ki.:bilmiyom

Meltdown'ın yanında Spectre birşey değil. :hihi
Ki Spectre'den faydalanabilmek için yönetici yetkilerini ele geçirmek, hatta modlanmış BIOS dosyası yüklemek gerekli diye biliyorum. ( Tabi bu sadece Spectre Variant 2 için geçerli olabilir)

Zen+'da açık var mı peki? O konuda bir açıklama görmedim. :alala

Spectre açığı Intel'deki Meltdown açığı gibi performans düşüşüne neden olmuyor. Intel daha düzgün yama bile çıkartamadı. Intel cephesi şimdilerde HPET skandalı ile meşgul.:kiskis

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Var maalesef.

Şuan için bu açıkları donanımdan kapamanın bir yolu gözükmüyor, kapanması için de işemci mimarisinin yenilenmesi lazın, yamaymış şuymuş buymuş gerisi palavra.:kiskis

M Çevrimdışı

MASTER35

Yeni Üye
4 May 2018
47
44
Zamanında çok ama çok araştırdım. Ancak benim için önemli olan taşınabilirliğiydi. Ve en sonunda Mediamarkttan 9800 TL ye HP OMEN 17-AN003NT 2BU43EA kıstırdım. Çok ama çok memnunum. Size tavsiyem masaüstüyle uğraşmayın.

Model linki:

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Zamanında çok ama çok araştırdım. Ancak benim için önemli olan taşınabilirliğiydi. Ve en sonunda Mediamarkttan 9800 TL ye HP OMEN 17-AN003NT 2BU43EA kıstırdım. Çok ama çok memnunum. Size tavsiyem masaüstüyle uğraşmayın.

Model linki:
Masaüstünün de dizüstünün de yeri ayrıdır hocam.:fiskos

M Çevrimdışı

MASTER35

Yeni Üye
4 May 2018
47
44
Doğrudur hocam. Ancak aynı sistemi masaüstü olarak kurmaya kalksam yine aynı parayı vereceğim için ben dizüstünü tercih ettim. Kanımca oyun bilgisayarı toplayacaksanız öncelikle işlemciniz en az İntel 8700k ve Ram'iniz en az 32Gb olmalı. Ve olmazsa olmaz üstte belirtilen gibi en az 512GB Samsung 960 Evo SSD olması lazım. Benim için diğer OEM parçalarda önemli ama bunlar olmazsa olmazım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Model linki:

Hayırlı olsun ama biraz pahalı geldi bana. Gerçi 32 GB RAM ve SSD fiyatı artırmıştır büyük ihtimal.

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Doğrudur hocam. Ancak aynı sistemi masaüstü olarak kurmaya kalksam yine aynı parayı vereceğim için ben dizüstünü tercih ettim. Kanımca oyun bilgisayarı toplayacaksanız öncelikle işlemciniz en az İntel 8700k ve Ram'iniz en az 32Gb olmalı. Ve olmazsa olmaz üstte belirtilen gibi en az 512GB Samsung 960 Evo SSD olması lazım. Benim için diğer OEM parçalarda önemli ama bunlar olmazsa olmazım.
Ne diyelim hocam, güle güle kullanın, güzel cihaz.:ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri