Matematiği iyi olan beri gelsin :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Şimdi dostlar; Matematikten hiç anlamayan bu garibana bir yardımcı olun lütfen.

Sorun şu;
Bir televizyon düşünün, Bu televizyonun life time mantığı 24 saat esasına göre ilerleyip gün bazında kayıt tutuyor ama onun 24 saati bizim normal 1 günümüze tekabül etmiyor malumunuz.

TV de 100 gün 21 saat 56 dakika yazıyor (101 gün kabul edelim) ancak normal bir tüketicinin günde 8 saatlik izleme süresine göre bu tv aslında İNSAN MANTIĞI İLE kaç gündür çaışıyor bunu nasıl buluruz?

Şu içler dışlar çarpımı, sinüs kosinüs kafaları bir çalıştırın bakalım 😎

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yazan süre ile 3 u çarparak buluruz.🙄
Hmmm mantıklı, 1 gün 24 saat ama biz 3 de 1 ini kullanmışız bu da demektir ki tv 300 güne tekabül edecek kadar çalışmış.

2022 nin 1 inci ayının 26 sında üretilmiş olan bu televizyonun üstüne 300 gün eklesek tam da iddiamız doğrulanıyor gibi.

Şimdi olay şu dostlar. Vatandaşın 2022 Temmuz da satın aldığı ONVO TV de ölü pixel çıkıyor, değişim talebi ile servisi arıyor ama servis para istiyor gelmek için, vatandaş isyan edip müşteri hizmetlerini arayınca usulsüz hizmetten bu servisin yetkisini alıyor firma. Yeni servis yetkilendiriliyor ve vatandaşa hizmet veriliyor ama yeni servis kendince iyi niyet ile vatandaşın işi çözülsün diye Evkur satışı bu ölü pixelli tv yi alıp evkura götürüp evkurdan tv alıp tüketiciye geri getiriyor.

Zaten olay burada kopuyor, tüketici ürünün etiket izli ve hafif çizikli vs olduğunu görünce bana ulaştığında telefonda yaptırdığım kontrollerde bu sonuçları buluyoruz.

Biz 8 saat tüketici mantığı dedik ama mağazada sabah 10 akşam 10 çalıştı desek günde 12 saatten o zaman sevgili barbarosso barbarosso mantığı ile o zaman 2 ye çarpsak 200 gün eder ki bu da takribi 3,5 ay. Demek ki mağaza teşhirinde kavaca 3-4 ay çalışmış bir ürünü tüketiciye kakalamaya kalkmışlar diyebiliriz bu durumda.

Ne dersiniz mutabıkmıyız? Atladığım bir yer veya yanlış bir değerlendirmem var mı sizce?

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Adem hocam sen yazınca benim tv'nin servis menüsüne girdim dakika olarak yazıyor, hesapladım tam dediğin gibi çıkıyor ortalaması yani altı yılda iki yıl çalışmış. Ortalamada günde 8 saat görünüyor yıllar içinde. Ama neredeyse kapanmadığı günleri de hatırlıyorum, demek ki konutlar da ortalama 8 saat mantıklı. Bunun üzerinde bir ortalama varsa mutlaka konut dışı, ticari kullanım var demek daha ağır basar. Hele ki çizik v.s. kullanımı doğrular nitelikte, yoksa o kullanım zamanıyla kartı değişmiş ürün de denebilir di.

Tespitlerin tam isabet şeklinde (+1) aklına yaslanan vicdanın yanıltmaz yine de en doğrusunu kabahati işleyenler ile Yardan bilir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem hocam sen yazınca benim tv'nin servis menüsüne girdim dakika olarak yazıyor, hesapladım tam dediğin gibi çıkıyor ortalaması yani altı yılda iki yıl çalışmış. Ortalamada günde 8 saat görünüyor yıllar içinde. Ama neredeyse kapanmadığı günleri de hatırlıyorum, demek ki konutlar da ortalama 8 saat mantıklı. Bunun üzerinde bir ortalama varsa mutlaka konut dışı, ticari kullanım var demek daha ağır basar. Hele ki çizik v.s. kullanımı doğrular nitelikte, yoksa o kullanım zamanıyla kartı değişmiş ürün de denebilir di.

Tespitlerin tam isabet şeklinde (+1) aklına yaslanan vicdanın yanıltmaz yine de en doğrusunu kabahati işleyenler ile Yardan bilir.
A Alperentoy Hocam mesela ben sabah ofise gelir gelmez (Kış diye bu ara biraz geç geliyorum 10 gibi) tv açıyorum ve kesintisiz çalıştırıyorum. Birazdan çıkacağım, 10 saate yakın olmuş bugünkü çalışması.

Yani aslında sizin tespit de doğru görünüyor, mutfakta yemek yaparken salondaki tv den müzik dinleyen ev hanımları ve benim gibi test manyağı istisnalar hariç ülkedeki genel kullanım alışkanlığı sanki günde 8 saat gibi. :ok

20221125_195237.jpg

C Çevrimdışı

confickerbelasi 

Yasaklı Üye
27 Eyl 2021
677
47
bizim kinin çalışma süresine baksak 20 saat çıkar hiç kapanmıyor konu açıldığında kapalı idi ...

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Yaşanan mağduriyet falan hoş değil tamam, lakin onvo marka bir ürünü üstelik evkur gibi bir yerden almak da nasıl iş bilemedim.

Arkadaşımız tekdüze bir hayatı sevmiyor, heyecan arıyor besbelli.

Geri
Üst Alt