Masaüstü bilgisayar tavsiyesi

weyselkalkan Çevrimdışı

weyselkalkan 

Yeni Üye
16 Şub 2019
37
47
Ben 8 yıldır kullandığım masaüstü bilgisayarımı upgrade yapmak veya yeni bir masaüstü bilgisayar almak istiyorum bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Şu an kullandığım sistemin parça resimlerini ekte atıyorum. Sizlerden ricam, bu sistem upgrade yapılabilir mi? Oluyorsa neleri değiştirmeliyim. Upgrade olamıyorsa bu sisteme yakın M2 NVMe SSD’li bir sistem önerisi rica edeceğim. Oyun önceliğim değil. Hız ve performans önemli benim için. F/P olursa da sevinirim ama yine de sizler daha iyi bilirsiniz. Uzun zamandır piyasaya hakim değilim. F/P olan her türlü bütçede önerilere açığım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Sağlıkla kalın.

1441aea989c6baa53.jpg
2f44996a9894ed573.jpg

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Sisteminizde upgrade olmayacağı kesin. İllede olsun diyorsanız ram ekran kartı ve ssd yükseltmesi yapabilirsiniz fakat beklenti büyük olmasın

Buna yakın olarak bahsettiğiniz sistemde bütçe belirtirseniz daha yardımcı olmaya çalışırız

Vefa_ Çevrimdışı

Vefa_

Yeni Üye
25 Ocak 2021
35
AM3+ sokete daha fazla upgrade yapılmamalı. Artık DDR4 bir sisteme geçme zamanınız gelmiş. Tam bir bütçe verilmedikçe tavsiyede bulunmak zor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
NVME SSD doğrudan takamazsınız.
Taksanız bile PCI-E üzerinden boot desteği yoktur muhtemelen.
SATA SSD bakmanız lazım.
Açıkçası güç canavarı FX'e yatırım yapmanın pek bir mantığı yok.
Bir yerlerden Intel 7-8. nesil alt takım düşürebilirseniz öyle upgrade yapın derim.
FX'ten sonra ilaç gibi gelecektir.
AM3 anakart, işlemci ve belleği elden çıkartın, üstüne nakit ekleyip ikinci el güncel alt takıma geçin derim.

AM4 de olur ama muhtemelen Intel daha uyguna gelecektir maliyet açısından.
Sahibinden, Letgo gibi platformlara bakabilirsiniz.
Tabi test etmeden almayın, kimseye de önceden havale yapmayın.
GET ve benzeri sistemleri kullanmayın. Dolandırılma ihtimaliniz mevcuttur.

weyselkalkan Çevrimdışı

weyselkalkan 

Yeni Üye
16 Şub 2019
37
47
Sisteminizde upgrade olmayacağı kesin. İllede olsun diyorsanız ram ekran kartı ve ssd yükseltmesi yapabilirsiniz fakat beklenti büyük olmasın

Buna yakın olarak bahsettiğiniz sistemde bütçe belirtirseniz daha yardımcı olmaya çalışırız
Resimlerde ki seviyede, orta/üst seviye, hız ve performans odaklı bir sistem. Bütçeye takılmadan dediğim seviyede yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

AM3+ sokete daha fazla upgrade yapılmamalı. Artık DDR4 bir sisteme geçme zamanınız gelmiş. Tam bir bütçe verilmedikçe tavsiyede bulunmak zor.
Resimlerde ki seviyede, orta/üst seviye, hız ve performans odaklı bir sistem. Bütçeye takılmadan dediğim seviyede yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

NVME SSD doğrudan takamazsınız.
Taksanız bile PCI-E üzerinden boot desteği yoktur muhtemelen.
SATA SSD bakmanız lazım.
Açıkçası güç canavarı FX'e yatırım yapmanın pek bir mantığı yok.
Bir yerlerden Intel 7-8. nesil alt takım düşürebilirseniz öyle upgrade yapın derim.
FX'ten sonra ilaç gibi gelecektir.
AM3 anakart, işlemci ve belleği elden çıkartın, üstüne nakit ekleyip ikinci el güncel alt takıma geçin derim.

AM4 de olur ama muhtemelen Intel daha uyguna gelecektir maliyet açısından.
Sahibinden, Letgo gibi platformlara bakabilirsiniz.
Tabi test etmeden almayın, kimseye de önceden havale yapmayın.
GET ve benzeri sistemleri kullanmayın. Dolandırılma ihtimaliniz mevcuttur.
AMD sistemler mi pahalı yoksa İntel sistemler mi pahalı bu zamanlarda. Önceden İntel pahalıydı. Piyasaya hakim değilim. Birde hangi işlemci tabanlı sistem öneriyorsunuz performans bakımından.

Vefa_ Çevrimdışı

Vefa_

Yeni Üye
25 Ocak 2021
35
Orta üst seviye düşünüyorsanız. AMD olarak Ryzen 5 5600 üstü veya dengi i5 11. nesil veya daha yeni nesli bir işlemci bakabilirsiniz. Ben de piyasayı son 1-2 yıldır yakından takip edemiyorum fiyat bakımından. O yüzden spesifik bir öneride bulunamayacağım. Orta seviye GPU olarak RTX 3060 ti veya RX 6700 bakabilirsiniz. Şahsen ben kafamı ağrıtmayacak orta-üst bir sistem kurmak istesem büyük ihtimalle Ryzen 7 5700X ve RTX 3070'li bir sistem bakardım. Ayrıca 12. Nesil bir Intel işlemci alacaksanız bunu Windows 11 ile kullanmak zorundasınız. Windows 10 kullanmak istiyorum diyorsanız 12. nesil intel size yaramayabilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Orta üst seviye düşünüyorsanız. AMD olarak Ryzen 5 5600 üstü veya dengi i5 11. nesil veya daha yeni nesli bir işlemci bakabilirsiniz. Ben de piyasayı son 1-2 yıldır yakından takip edemiyorum fiyat bakımından. O yüzden spesifik bir öneride bulunamayacağım. Orta seviye GPU olarak RTX 3060 ti veya RX 6700 bakabilirsiniz. Şahsen ben kafamı ağrıtmayacak orta-üst bir sistem kurmak istesem büyük ihtimalle Ryzen 7 5700X ve RTX 3070'li bir sistem bakardım. Ayrıca 12. Nesil bir Intel işlemci alacaksanız bunu Windows 11 ile kullanmak zorundasınız. Windows 10 kullanmak istiyorum diyorsanız 12. nesil intel size yaramayabilir.
Ryzen 7 bence gereksiz. Fiyatı nedeniyle.
i5 veya Ryzen 5 fazlasıyla yeterli olacaktır.

weyselkalkan Çevrimdışı

weyselkalkan 

Yeni Üye
16 Şub 2019
37
47
Birbirine yakın. Intel daha f/p şu an Türkiye piyasasında.
Ryzen 7 G işlemci ile veya İntel 11. nesil bir işlemci ile ekran kartı olmadan bir sistem kurabilir miyim? Oyun oynamıyorum o yüzden böyle bir alternatif nasıl olurdu?

İntel 11. nesil bir işlemci ile ekran kartı olmadan bir sistem kurabilir miyim? Oyun oynamıyorum o yüzden böyle bir alternatif nasıl olurdu? Orta seviye İntel 11.nesil işlemcili sistem parçaları tavsiyeleriniz neler olurdu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Ryzen 7 G işlemci ile veya İntel 11. nesil bir işlemci ile ekran kartı olmadan bir sistem kurabilir miyim? Oyun oynamıyorum o yüzden böyle bir alternatif nasıl olurdu?
Intel olabilir ama APU bilemiyorum.
Yenileri daha güçlü ama dahili GPU olmayan Ryzen işlemciler kadar güçlü olamazlar.
Intel de aynı şekilde. F olanlar daha güçlüdür.

weyselkalkan Çevrimdışı

weyselkalkan 

Yeni Üye
16 Şub 2019
37
47
Lisanslı olarak Windows 8.1 home pro dan beri kullandığım lisans var. Bununla Windows 11 kullanabilir miyim lisanslı olarak?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt