MAket Model işleri için yardım

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Herkese merhaba.

Benim eşşek sıpası son zamanlarda maket işlerine merak sardı. 80'lerde "daamat kahve?" finalli airfix reklamlarını izleyip ağzının suyunu akıtan (ama o zamanın şartları yüzünden erişememiş) biri olarak, ben sahip olamadım bari o eksik kalmasın mottosuyla "hayır" demedim. Revelin seviye 3 bir maketi ile açılışı yaptık. Ancak maketi almakla iş bitmiyormuş.

Bunun boyası, yapıştırıcısı, cımbızı, neşteri, yan keskisi vs vs bitmiyor... 💋

Bu arada ben statik, yani yapınca rafa kaldırılıp sergilenen maketlerden hiç hazzetmiyorum. Muhtemelen beyefendi de öyle. İlk heves atladı ama, sonrasında yaptığı şeyin bir raf süsü olduğunu gördüğünde çok iyi biliyorum, hayal kırıklığına uğrayacak. O yüzden de (benim de olayı manipüle etmemle:hihi) maket yerine model evrenine yanlayacağız.

Konuya dönersek; Çok ucuza kaçmak istemiyorum ama piyasada 50-100 liraya yan keski varken 1000TL tamiya yan keskiye vermek de bizim gibi amatörler için ne kadar akıl karı, pek bilemedim. Ya da iş görecek bir eğe setine 1500-2000 vermek yerine alet çantasındaki eski seti kullanmak olmaz mı?

Şu an revelin üçlü cımbız setini, kwb neşter setini almış bulundum. zımpara ve eğe işini alet çantasından halledeceğiz gibi gibi. dremel mremel zaten var, yan keski gerek ama altı üstü 60-70 liraya plato yan keski almak mı, 400-500 liraya birebir aynı görünen yan keskiler mi bilemedim??? Bir de yapıştırıcı sorunu var.

Neyse uzattım, kusura bakmayın. Bu işe başladık, alet kutusunda olması gerekenler nedir ve en hesaplı şekilde nereden edinebiliriz. Teşekkürler.
Biliyorum, forumda rc model işi ile uğraşanlar yok değil, değerli bilgilerinizi esirgemeyiniz...:ok

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ben de önümüzdeki yıllarda model uçak ve helikopter konularına girmek istiyorum. Bu yüzden burası #rez 😂

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Maket toplama pek aşina değilim, Mevzu RC olsaydı verirdim coşkuyu :kiskis

Uyguna takim toplamak istiyorsan oto saniyiye git. Orada sanayide ustaların alışveriş yaptığı nalbular olur. Her kalitede malzeme bulman mümkün.

70tl ege seti almıştım. kare, üçgen, daire, dikdörtgen vs.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Maket toplama pek aşina değilim, Mevzu RC olsaydı verirdim coşkuyu :kiskis

Uyguna takim toplamak istiyorsan oto saniyiye git. Orada sanayide ustaların alışveriş yaptığı nalbular olur. Her kalitede malzeme bulman mümkün.

70tl ege seti almıştım. kare, üçgen, daire, dikdörtgen vs.
Ver sen gene coşkuyu ama biz şu benzinli, vız vız vız giden arabalara pek meraklı değiliz. Ha tabi o benzinli şaseye Scania, Volvo ya da MAN kupası uydurabilirsek iş değişir.

Heves ettiğimiz olay şu an için bu:

Sonrasında belki bir 3d yazıcı ile kendimiz yaparız çoğusunu.:alala

Sonuçta yaptıktan sonra rafa koymak ve aval aval seyretmek değil, onu kullanmaktır derdimiz. :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Ver sen gene coşkuyu ama biz şu benzinli, vız vız vız giden arabalara pek meraklı değiliz. Ha tabi o benzinli şaseye Scania, Volvo ya da MAN kupası uydurabilirsek iş değişir.

Heves ettiğimiz olay şu an için bu:

Sonrasında belki bir 3d yazıcı ile kendimiz yaparız çoğusunu.:alala

Sonuçta yaptıktan sonra rafa koymak ve aval aval seyretmek değil, onu kullanmaktır derdimiz. :ok

Mini Atölyeye sahipsen ve ekipman kullanma becerin varsa o zaman dilediğini yapabilirsin.

Yurtdışında inanılmaz kitler var fakat dolar kuru nedeniyle yanaşamıyorsun bile.

Bende ki 1/5 modeli, Dolar kuru 1.2 - 1.5tl aralığındayken
kitin kendisi dahil yanılmıyordam 5000$ harcamıştım :kiskis

550$ sadece kontrol kumandası, artık yapılması zor bir hobi oldu.

Geri
Üst Alt