lnb çoklayıcı hakkında

G Çevrimdışı

galata0185

Aktif Üye
1 Ağu 2019
52
40
Elimde 2 tane lnb var tek çanak ile her iki lnb için Turksat uydusundan sinyal alabilir miyim bunun için aparatlar var ama onlar farklı uyduları izlemek için kullanılıyor. İkinci lnb yle sinyali bulmaya çalıştım ama olmadı çanağın tam merkezini bulmam gerekiyor galiba. Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
TS uydusu 42o diğer bağlayacağın uydu hangisi? veya her iki LNB de TS içinmi olacak?
veya dual LNB al(çift çıkışlı)toptan çözüm olsun!

yok illa elindekileri kullanacaksan o zaman birisi tam merkez odaklı diğeri yanında merkeze doğru biraz dönmüş olarak
(sinyal seviyesi biraz düşer ama TS uydusunu TR den alacağın için pek farketmez) ayarlayacaksın veya ilk LNB
tam ayarlı ise diğerini yanına tak(uygun demir/plastik aparatın varmıdır??)vertical/horizontal ayarını da diğer ilk
LNB yi referans alarak ince ayarını yap

M Çevrimdışı

metin1975 

Aktif Üye
15 Nis 2019
131
48
Albanez in dediği gibi 2 çıkışlı lnb tercih etmeniz en mantıklı yol . Yok illa 2 LNB olacak diyorsanız da silim LNB tercih etmenizde fayda var. Silim LNB ler diğer LNB lere göre kafa ve gövde yapısı ince olduğundan dolayı bir birbirine yaklaşması daha kolay oluyor.

next-gold-lnb-bagimsiz-lnb__0983426717000313.jpg

pr_01_2909_min.gif

G Çevrimdışı

galata0185

Aktif Üye
1 Ağu 2019
52
40
Elimdeki lnbler zaten çoklu 2 li ve 4 lü çıkışları var. 4 lü çıkış olanı 3 TV kullanmak için aldım ama TRT HD kanallarının hiçbiri yok ince ayar yapılması gerek denildi saatlerce uğraşmama rağmen yapamadım. TV lerden 1 tanesinde SD kanlları izlemek için 4 lü lnb kullanmak istiyorum diğer iki HD TV ler için de 2 li lnb yı kullanıp elimdekileri değerlendirmek istiyorum. Elimde hiçbir aparatı yok yarın sabitleyecek birşeyler bulabilirmiyim bakacağım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
kardeş sen nerede yaşıyorsun,Uyducu filan yokmu oralarda,boşuna uğraşma ya çağır birini
halletsin veya sana daire içi bazı çözümler vardır onları sunar daha derli toplu yaparsın olayı+

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Elimdeki lnbler zaten çoklu 2 li ve 4 lü çıkışları var. 4 lü çıkış olanı 3 TV kullanmak için aldım ama TRT HD kanallarının hiçbiri yok ince ayar yapılması gerek denildi saatlerce uğraşmama rağmen yapamadım. TV lerden 1 tanesinde SD kanlları izlemek için 4 lü lnb kullanmak istiyorum diğer iki HD TV ler için de 2 li lnb yı kullanıp elimdekileri değerlendirmek istiyorum. Elimde hiçbir aparatı yok yarın sabitleyecek birşeyler bulabilirmiyim bakacağım.

4'lü LNB ile 4 TV'yi de bağlayın işte.
LNB'lerde HD-SD ayrımı olmaz benim bildiğim. Ona takılmayın.
İnce ayarı elinizle yapamazsınız, cihazla yapılması gerekir.
Televizyoncu veya uyducu çağırın yapsın.

M Çevrimdışı

metin1975 

Aktif Üye
15 Nis 2019
131
48
LNB ler de SD,HD,4 K diye bir şey yoktur.
Bu tamamen pazarlama taktiği ayrıca LNB çıkışlarından biri zaten çekiyorsa tüm çıkışlarında çekmesi gerekli. Yani 1 çıkış tan aldığın yayını diğer çıkışlardan da rahat alırsın ,şayet çanak yada LNB ayarınız yerinde ise. LNB yönü çanak arkasından bakınca sola doğru olmalı yani saat 55-58 geçe yönünde olmalı . Resimde ki örnekte ise çanağın önünden bakılarak baz alınmış buna dikkat edin

db9ae9da8abfb9131a47941920a25fee.jpg

J Çevrimdışı

jakabo53

Aktif Üye
27 Eyl 2018
56
35
Bence sorununuzu iyi anlatamamaşsınız...Ama anladığım kadarıyla elinizdeki lnbleri değerlendirmek istiyorsunuz...4'lü lnbniz var zaten..4'lü lnb ile 4 ayrı ayrı yerden tv izleyebilirsiniz... sd ve hd fark etmez...hepsini izleyebilirsiniz.. trt hd kanalları biraz ince ayar ile bulabilirsiniz,siz yapamamışsınızdır lnb ile alakası yok yanii.Eğer yapamıyorsanız yapabilen biri yapsın,boşuna lnb falan para vermeyin.Kolay gelsin...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt