LİQUİ MOLY Seramik CeraTec Motor Yağ Katkısı

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
hadi bir araba konusu daha gelsin :hihi

bahsi gecen ürün hepsiburda da kullanicilar tarafindan gömülmüs ama n11 de filan övülmüs
marka/ürün alman mali oldugu icin amazon vs sitelerdeki yorumlarida okudum %90 herkes övüyor motor yagina katki maddesi olarak eklendikden sonra etkisini göstermesi icin yaklasik 500 km kadar araci kullanmaniz tavsiye ediliyor 50000 km ye kadar da etki gösterdigi iddia ediliyor
türkce sitelerde genelde motoru daha sessiz yaptigi ve titresimi azalttigi yönünde yorumlar almanca sitelerde bunlara ek olarak yakit tüketimini %10 düsürdügünü söylüyor kullanicilar arac rolenti de calisirken veya kullanimda ortalama herkes 1 litre daha az yakit tüketigini söylüyor
kullanicilar aracin ekranindan anlik yakit tüketimini kontrol ettiklerinde 0,3 lt diyenelrde var 2 lt degisiklik oldu diyenlerde var ama genel yorumlar 1lt etrafinda toplanmis durumda
simdi burdan bi hesap yaparsak ben aylik 1000 km ortalama yol yapiyorum 100 km de 1 litre yakit tüketimi fark ederse 1000 km de yani ay da 10 litre daha az yakit tüketimi demek bu
buradaki yakit fiyatlariyla 13 euroya denk geliyor ürünün kendisi 18-20 euro civari fiyata satiliyor 1.5 ayda yapacagim yakit tüketimiyle ürün maliyetini cikarmis oluyorum en kötü 6-7 ay dayansa 70-80 euro kazancim olacak
kullanan varmi siz ne dersiniz hele ki türkiye gibi yakitin alim gücüne oranla pahali oldugu bir yerde bunu kullanmak mantikli olmazmi

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
iyi sabahlar.

su an cokdetayli yazamiyorum ama kisaca soylemek gerekirse durum su: araba ureticileri yakıt tuketimini ve emisyonu % 0.0005 dahi dusurmek icin bu kadar yirtinirken ve emisyon mevzuati iyice zorlasmisken, bu kadar iyiyse bu katkiyi alipmotora koymakla neden sorunu cozmuyorlar? ;) vardir bir sebebi.

bu katkilar genel olarak faydali olmadigi gibi motora zarar verirler. Isim ile alakali oldugundan biraz bilgim var. bu katkinin icindeki etken madde buyuk olasilikla bir bor bilesigidir. MSDSte bilesimi buyuk olcude aciktir, bir bakin. Bor hemen her motor yaginda birkac yuz ppm derecesinde bulunur ve faydalidir. Ama normalin uzerinde ppm seviyesinde dahi bor ilave ederseniz kilcalyag kanallarini tikar ve fayda zarara donusur.

bitik motorda kalin yag iceriginden dolayi bir fayda gorursunuz ama saglikli motorun icine eder, benden soylemesi.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Yuksek km araclarda kullanımı uygun olmadığına dair yorumlar var.

motorda birikmis karbon birikintileriyle etkileşime geçip balçık,çamurumsu yapiya dönüp.
bazi parçaların yapışmasına neden olduğuna dair yazılar okudum.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu tür katkıları işin uzmanları tavsiye etmiyor... Ayrıca; yakıt tüketimine etkisi şöyle oluyor; araç zaten katalog verilerinde hiç bir zaman yakıt tüketemez, bu sebeple konulan katkılar, değiştirilen bujiler vs. bir nebze yakıt tasarrufu yapıyorsa ancak katalog verilerine yakın değerler vermeye başlıyor (her ürün yapmaz) araç sahibi de, aracın yakıt tasarrufu yaptığı hissine kapılıyor normal olarak.

İkinci; olay ise, araç bakımsızlıktan fazla yakıt tüketmeye başlıyor ve yağ/hava filtre/katkı vs. bakımı ile eski yakıt değerlerine dönüyor, yine araç sahibi bu işlem ile aracım az yakmaya başladı diyor...

Konuya dönecek olursak da; bu ve benzeri katkıların pozitif olarak yakıta etkisi varmış gibi hissettirmesine rağmen; uzun vadede motor içine yapışarak zarar verme ihtimalleri var maalesef. Motorun sağlıklı olması için, özellikle şehir içinde kullanılan araçların kilometre bazında daha erken yağ değişimi yapmaları tavsiye edilmekte. Atıyorum, uzun yolda 10 bin km yapılan bir motor ile şehir içinde 10 bin km yapılan bir motorun yağı aynı oranda kirlenmez, zorlanmaz...

Ayrıca; konu başlığını "Motor içi katkı tavsiyeleri" benzerinde değiştirirsek, genel olarak güzel bir konuya parmak basarak bu konudan devam edilebilir.

Otomobil forumu, Mazda Garaj'da da, konu hakkında şöyle güzel konumuz mevcut, okumak isteyenlere derya deniz tecrübeler var.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
arabam dizel olduğu için yağ değişiminden önce motora bende koyduruyorum 10dk çalıştıktan sonra yağ değişimi yapılıyor. motor e5 olduğu için yakıt katkısı tavsiye edilmedi bende hiç kullanmadım

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
yurt disi yorumlari gayet olumlu bahsettiginiz sorunlardan bahsedeni görmedim hic :hmm

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Sanki bir şehir efsanesi daha ortaya cıktı benim iş aracımda motor yapıldı km si yüksek motor yapıldıktan sonra usta katkı maddesi tavsiye etti neden diye sorduk piston yataklarında vb vb bişeyler söyledi yani yagın dolastıgı kısımları söyledi suan aklıma gelmiyor buralarda olusan mekanik boşluklara yapısıyor ve yakıt sıkısma patlama durumuna yardımcı oluyor aynı bu şekil anlattı 4 ay once fiyat ne bunun 35tl bizimi kandırdı bilemiyorum ama İnşallah kandırmamıstır ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri