Duyuru Li Fi (Light Fidelity) Geliyor! Işıkla kablosuz veri taşıma!

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Lifi_Logo.svg.png

Evet ışıkla veri taşıma ilk defa çıkmış bir teknoloji değil. Optik kablolarla uzun yıllardır yapılan ışıkla veri taşıma teknolojisi artık Wireless Fidelity (Wifi) gibi açık ışık kaynaklarından ışığın soğurulması ile (Light Emitting) devam edebilecek. Söz konusu veri iletimi çoğunlukla ilgimizi çeken ve kontrol ettiğimiz Led aydınlatma ürünlerinin yanıp sönme frekansındaki değişikliklerin bitlere dönüştürülmesi, bunun soğurucu aygıtlar tarafından alınıp çözümlenmesi yoluyla olacak. Tabii ki bu frekans değişimleri yine gözün göremeyeceği frekans eşiği dışında gerçekleşeceği için muhtemelen birçoğumuz bunun farkında olmayacak. Ancak cep telefonu kameralarıyla kontrol eden kullanıcıların da bu frekans aralığını belirleyememesini sağlamaları muhtemel.

Li-Fİ için ilk aşamada çalışan firmalar şu an için Fraunhofer, Philips ve PureLifi olarak görünüyor. Uzun zamandır konuşulan teknolojiyle ilgili ÇIKTI kelimesini kullanmamızın en önemli sebebi IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers - İletişim teknolojileri standardizasyonu ile ilgili kuruluş) 802.11bb kodu ile Li-Fi' ın yeni bir iletişim teknolojisi olduğunu resmen kabul etmiş olması.

Gelelim Li-Fİ geliyor, Wi-Fİ gidiyor konusuna. Oldukça uzun zamandır bir kitlenin tartıştığı bu konu aslında hiçbir gerçek barındırmıyor. Çünkü her şeyin ötesinde açık ışık kaynakları ile yukarıdaki gibi bir veri iletim yöntemi radyo sinyallerinin ulaşabileceği alandan çok daha kısıtlı bir menzile sahip olacak. Yani sizin odanızdaki lambanın en fazla kapı açıksa holü aydınlatması, koridorun diğer ucundaki odaya hiçbir faydasının olmaması gibi.

Ancak gerçekçi düşünce de Li-Fİ ile Wi-Fİ' ın senkronize kullanımı ile bir miktar daha kablosuzluğa imkan tanınması ve daha yüksek veri iletim hızlarına ulaşmak mümkün olabilir. Tabii bu noktada kablonun yüksek hızlı veri iletimindeki tartışılmaz avantajından da yakın zamanda vazgeçilecek gibi görünmüyor.

Sözün özü, artık lambalarımıza bir özellik daha yüklenecek. Aydınlatma için kullandığımız materyallerin, artık işlerinin aydınlatma olduğunu unutmalarına çok zaman kalmadı.

Konu hakkında bilgisi olanların konuyu zenginleştirmesi dileğimizle.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Buna biraz baktım tuzlu olacak gibi teknoloji gelişiyor :kiskis

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Epeydir vardı 2023 gelsin diye bekliyorduk 🙃şaka bir yana bir ara pirizlerden internet gelecekti vs sürekli gelişiyor dünya ki bana gire fazlasıyla gelişti, bu kadar kafi. Sonrası insanlıktan çıkmalıdır ki yapay zeka falan çıkmak üzereyiz. Bana bu kadar internet yettiği için ışıklı,şimşekli şeyler pek önemli değil benim için. Olan yetiyor 🙃

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Epeydir vardı 2023 gelsin diye bekliyorduk 🙃şaka bir yana bir ara pirizlerden internet gelecekti vs sürekli gelişiyor dünya ki bana gire fazlasıyla gelişti, bu kadar kafi. Sonrası insanlıktan çıkmalıdır ki yapay zeka falan çıkmak üzereyiz. Bana bu kadar internet yettiği için ışıklı,şimşekli şeyler pek önemli değil benim için. Olan yetiyor 🙃
İnşaat işlerini robotların yaptığını düşünsene bi :haha1

Geri
Üst Alt