LG ThinQ Türkçe Yapay Zeka Destekli, Ama Türkçesi Kıt Tv.

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
Merhabalar,

Uzun bir TV serüveninden sonra LG marka Tv aldım. 43un73006 . Ne olursa olsun bu son TV olacaktı benim için, çünkü çok sıkıldım tv almaktan, (4-5 tane alıp iade ettim ama 1i benden kaynaklı idi iadenin)

Tv webos 5 yazılımlı, 2020 model, 2021 model olanı (43up77) fiyat olarak daha uygundu fakat tek usb girişi vardı ondada.

Neyse Tvye gelecek olursak inceleme vs. daha sonra ama bu tv de karşılaştığım durum içler acısı.

Özetleyecek olursam, Tv yapay zekaya sahip ve bu yapay zekanın Türkçe destekli olduğu söyleniyor ama kullanıma gelince hiçte öyle değil.

Mesela Tv'ye "NTV kanalını aç" dediğinizde kanal listesini okuyup "NTV" kanalını bulursa (Tvde varsa) o kanala geçiş yapıyor. Burada sorun yok.

Fakat Tvde çok ciddi Türkçe karakter sorunu var, programcılık yapmış kişiler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Tv ye "Minika Çocuk" Kanalını aç dediğinizde "minika çocuk" kanalı olmasına rağmen bize dönüş olarak "minika çocuk" kanalı yok diyor.

Çünkü minika çocuk kanal listesinde büyük harfle yazılmış uydudan bu şekilde geliyor. Tv "minika çocuk" dediğinizde bunu küçük harfle yazıyor. Sorunda tam bu noktada. Küçük harfle yazılmış "minika çocuk" kanal ismini büyük harfle yazılmış olan "MİNİKA ÇOCUK" ile eşleştiremiyor, çünkü büyük i harfi ingilizce alfabede yok, Türkçe alfabede var. Halbuki Tv Türkiye de Türk Halkına Türkçe yapay zekalı diye satılıyor. Türkçeye has harfleri algılamayan Türkçe yapay zekalı TV????

Aşağıya eklediğim resimler dikkatli incelendiğinde, demek istediğim şey net anlaşılacaktır.

Ben bu duruma çok üzülüyorum, bizim insanımız Tv de kendi dilini bile doğru düzgün kullanamıyor. Üreticiler bu tür konularda çok umursamaz.

Oğlum sever bu tür oyuncakları aldı kumandayı "minika çocuk kanalını aç" -->Böyle bir kanal yok, "trt çocuk aç" --> böyle bir kanal yok. çocuk smart kanalını aç --> yok açmıyor, bıraktı kumandayı baba bunlar var neden açmıyor? Üzüldü, yeni bir eşya almanın hevesini yaşayamadı. Buna da ayrı bir üzüldüm tabi. Tv incelemesini beraber izlemiştik youtube dan ses özelliğini çok merak ediyordu. Ne deyim bilmiyorum, hallederiz oğlum dedim ve 1 günlük uğraş ile sorunu tespit edip kanal listesini düzenleyip (Türkçe karakterleri ingilizce karakterlerle değiştirerek. Sorunu kendi çapımda çözdüm fakat herkesin benim gibi programlama geçmişi yok.

örneğin
MİNİKA ÇOCUK yerine MiNiKA ÇOCUK (i ler küçük)
ÇOCUK SMART yerine çOCUK SMART yazarak )
SİNEMA AKSİYON yerine SiNEMA AKSiYON TV yazarak (hem i ler küçük hem de sonuna TV ekledim yoksa yapay LG yapay zekası tanımıyor )

Bu sayede LG kanal listesinin yapısını (Ne kadar kanal ismi değiştirsen de tkgs kapalı bile olsa bir müddet sonra yine kanal ismini uydudan çekiyor, bu çok uğraştırdı ama istediğim gibi kalıcı değiştirmeyi başardım ), Türksat Uydusundaki TP leri de, öğrenmiş oldum.

Sevgili Adem Helvacı Adem Helvacı bir video yapıp bu durumu duyurabilirsek eğer, çok memnun olurum, İnsanlar ne aldığını bilsin, bilsin ki üreticiler daha dikkatli olsun. Ben zannetmiyorum başka dillerde böyle bir sorun olduğunu. Hatta Tv google asistant ve amazon alexa destekli FAKAT kullanamıyorsunuz, çünkü Türkiye de yaşıyorsunuz, Türkiye ye bu hizmetler de reva görülmemiş?? Bu da ayrı bir konu zaten.

Sorunun kökten çözümü de çok basit, Yazılımcının kulağından tutup "yapay zeka metni ile kanal listesi karakter kodlamasını Türkçeye uygun olarak yapacaksın dediğinde işin yazılım kısmında sorun 1 dakika içinde çözülür." (ikiside UTF-8 veya ISO-8859-9 gibi).

LGye mail attım, ilginç şekilde araştırıp döneceklerini söylediler 1 hafta gibi oldu arayan soran yok.

*** İmla için üzgünüm klavye bazı tuşlar 2 3 kere basıyor,

190a817dd8362b8d9.jpg

27388b049d05f8624.jpg

33f2b64da037d9947.jpg

P20301-191700.jpg

P20301-191846.jpg

P20301-192000.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yaşadığınız sorunu kısa bir video ile somut anlaşışır halde çekmeniz mümkün olu rmu acaba?
Aynı ürün Onvo adı altında aylardır benim evimdeydi daha yeni söktüm iade için ''bu kadar test yeter'' diye :(
Hiç aklıma bile gelmemişti ben mesela aynen sizin gibi NTV - KanalD - Fox tv vs tiye denemiştim.

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
Yaşadığınız sorunu kısa bir video ile somut anlaşışır halde çekmeniz mümkün olu rmu acaba?
Aynı ürün Onvo adı altında aylardır benim evimdeydi daha yeni söktüm iade için ''bu kadar test yeter'' diye :(
Hiç aklıma bile gelmemişti ben mesela aynen sizin gibi NTV - KanalD - Fox tv vs tiye denemiştim.
Maalesef bu şuan için mümkün değil, TVnin kanal listesini düzenleyip çalışır hale getirdim. Bu işlem bile eziyet gibiydi, Fabrika ayarlarına dönersem (LG tvye reklamsız youtube kurunca dsmartgo da sorun oldu belki bu vesile olur fabrika ayarı için) video çekerim.
Sorunu çözümü ile yazdığımdan biraz karışık gibi olmuş; Ama şu resim net anlatıyor aslında,

P20301-192000e4a44ac424a6711d.jpg

Resimde 112.kanal olan "DREAM TÜRK" Kanalı tv de açık, Ben Tv ye sesli olarak dream türk kanalını aç diyorum, Tv bana cevap olarak "Dream Türk Mevcut değil, Lütfen kanal adını tekrar söyleyin" diyor resimde altta tvnin verdiği cevap da görünüyor.

Yani burada içinde Türkçeye has karakter olan kanal isimlerini açamıyor tv.

P20301-1918460ee9e070044ba8a5.jpg

Bu resimde de 198. kanal olan KÖY TV açık, Ben TVye köy tv yi aç diyorum. Bana cevap olarak "Köy TV mevcut değil..." diyor. Dikkat ederseniz kanal listesinde KÖY TV (büyük harflerle yazılı), TV söyleneni de düzgün anlayıp ekrana "Köy TV" de Yazıyor (Baş harfi büyük olarak) Ama "KÖY TV" ile "Köy TV" yi eşleştirip kanalı bulamıyor. Kanal yok diyor halbuki var.

Türkçe karakter içermeyen kanallarda bu sorun yok, küçük büyük eşleşiyor. Mesela kanal listesinde "TRT BELGESEL" olarak kayıtlı kanalı " trt belgesel kanalını aç" dediğimde, ekrana "TRT Belgesel " yazıyor ve bu kanala geçiyorum diyor. "TRT BELGESEL" ile "TRT Belgesel " eşleşiyor, Türkçe karakterli kanal isimlerinde eşleşmiyor. Kanal mevcut olsa da kanal yok diyor.

D Çevrimdışı

Duman

Aktif Üye
10 Haz 2018
91
42
Bir güncelleme ile çözülebilecek bir sorun kervan yolda düzülüyor. Kanal isimlerini değiştirebiliyorsanız küçük harfle değiştirin o zaman sorun olmaz. Bu sorunu lg'ye bildirin yetkili biri görürse yeni bir güncelleme ile düzeltebilirler.

M Çevrimdışı

Mehmet Mandaş

Aktif Üye
4 Nis 2022
58
42
Ben de yeni almış olduğum LG 65NANO916 PA modelinde aynı sorundan muzdaribim.Türkçe karakter sorunundan tek kelime söz etmeyen Vatan bilgisayar çalışanı.Sana da selamım olsun buradan.:byeİşin kötü tarafı kolaylık olsun diye sunulan tkgs kısıtlaması ile kanal taşıma özelliğine de set çekilmiş olması.Sanırım fabrika ayarlarından tekrar ilk kuruluma geçip uydu Manuel seçeneğinin aktif edilmesi gerekiyor bu sorunun çözülmesi ve kanalların özgürce sıralanabilmesi için.

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
Ben de yeni almış olduğum LG 65NANO916 PA modelinde aynı sorundan muzdaribim.Türkçe karakter sorunundan tek kelime söz etmeyen Vatan bilgisayar çalışanı.Sana da selamım olsun buradan.:byeİşin kötü tarafı kolaylık olsun diye sunulan tkgs kısıtlaması ile kanal taşıma özelliğine de set çekilmiş olması.Sanırım fabrika ayarlarından tekrar ilk kuruluma geçip uydu Manuel seçeneğinin aktif edilmesi gerekiyor bu sorunun çözülmesi ve kanalların özgürce sıralanabilmesi için.

Güzel tv, hem nano hem ips panel. bu nano serisinin 50inçleri hep va panel, ips olanlar da edge led.

Vatandaki eleman emin ol bilmiyordur, TKGS yi kapatabiliyorsunuz, eğer d-smart modül kullanıyorsanız size düzenlediğim kanal listesini (Türkçe karaktere uygun ses tanıma düzgün çalışıyor ve kanal ismi kafasına göre değişmiyor) gönderebilirim ama çoğu kanalı eklemedim izlemediğimden.

knl.jpg

Geri
Üst Alt