LG Televizyonları kim üretiyor?

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Uzun zamandır merak ettiğim bir konuydu aslında. Bugün arkadaş için TV bakarken tekrar aklıma geldi. Bir çok LG televizyon modeli etiketinde "Assembled in Turkey / Türkiye'de üretilmiştir" ibareleri var. Bu TV'leri kim üretiyor? Eli yüzü düzgün üretici olarak aklıma Vestel ve Arçelik geliyor doğal olarak ama internette bir kaynak bulamadım. Acaba bunlar Türkiye'de üretiliyor mu, yoksa "assembled" kelimesinin daha doğru anlamı olarak CKD olarak gelen panel+anakart+güç kaynağı+kasa burada bir depoda/antrepoda bir araya mı getiriliyor?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
VESTEL Fabrikalarında üretilmediği konusunda %100 kesin bilgi paylaşabilirim.
ARÇELİK konusu VESTEL e nazaran biraz karışıktır zira ARÇELİK ile LG arasında yıllar öncesine dayanan Klima işbirliği var bu zaten biliniyor. ARÇELİK deki diğer karışıklık ise VESTEL gibi tek çatı altında üretim yok. Mesela Bulaşık makine fabrikası Eskişehir, Buzdolabı fabrikası Ankara, İlk ve büyük tesisler Çerkezköy vs vs diye gidiyor. Kaldı ki çok geçmiş yıllarda bir bölüm üretimler Beyaz Rusyada dahi yapılmıştı.

LG TV lerin ARÇELİK fabrikasında üretilmiş olma olasılığı oldukça düşük zira bu koşullarda Yetkili servis hizmetleirni de ARÇELİK servisleri sağlaması lazım diğer türlü girdi çıktıların kontrol altında tutulması ve disiplin oturtulabilmesi mümkün olmaz.

Bu iki üretici dışında kaydadeğer başka yüksek hacimli ve profesyonel üretici ülkemizde zaten yok.

Gizli bilgiydi ancak iş yattığı için artık yazmaya da sakınca yok, LG aslında uzun süre VESTEL ile yakın ilişkiler içerisinde olmuş ve markaya talip olmuştur, Eğer ülkede kendi profesyonelliklerinde bir üretim yapmayı düşündüler ise zaten VESTEL den daha kalifiye bir aday yoktu onlar için. Buna rağmen üretimler VESTEL de yapılmamış ise ben zannetmiyorum ki gerçekten burada yapılmış olsun.

İşin içinde bir bandrol veya ticari çıkar varyasyonu olabilir diye düşünmekle birlikte çok net bilgim olmadığını ifade etmek istiyorum :ok

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Bilgiler için teşekkür ederim.

Vestel ve Arçelik olmadığı muhakkak. Zira bunlar halka açık şirketler olduğu için bu tarz işbirliklerini bir şekilde duyurmak veya raporlarda ifade etmek durumundalar. Böyle bir bilgi bulamadım. Arçelik (Beko?) bir ara Sony için üretim yapmıştı. Her yerde duyurmuşlardı. LG'de böyle bir durum yok görünüyor.

11 sene öncesinden bir haber buldum:

Burada yazılanlardan yola çıkarsak LG büyükçe bir bina tutup konteyner/tır ile gelen parçaları toplayıp pazara sunuyor olmalı. Adamlar montaj demiş zaten. Fabrika kursalar onlar da o kadar bağırırlardı. 100% yerli ütopyacılarından değilim ama anakartın SMT dizgisi veya kasanın enjeksiyonu bile burada yapılmıyorsa "yerli üretim" logosu koymanın ne anlamı var ki?

tfcaner Çevrimdışı

tfcaner

Yeni Üye
12 Eki 2018
29
33
LG televizyonların Arçelik'te üretildiğini bende düşünmüyorum.

T Çevrimdışı

tekavci

Kayıtsız / Doğrulanmamış
LG benim bildiğim fransızların.belki başka ülke görüksede inanın fransa parmagı vardır.bunlar kendi üretimini kendilerinin dışında yapılmasınıda sevmezler.sagem hatırlıyorumda ne acayip bişeydi.:)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Digicom zamanında bir bilgi edinmiştim.
Örnek Singapurdan deniz yolu ile yedek parça yüklü olarak yola çıkan bir gemi, Türkiyede limana yaklaştığında (yol yaklaşık 40 Gün) artık çoktan o yedek parçalar ÜRÜN halini almış oluyordu. Yani çıkışlar donanım, ülkeye giriş ise ürün şeklinde oluyordu. Bildiğiniz geminin içerisinde bir üretim tesisi vardı.

Bu durumda Türk karasularında montaj bittiği için bu yolu tercih etmiş olmaları dahi kendi ütopyamızda bir gerçeklik bulabilir ;)

Geri
Üst Alt